Morfina 0.05, czyli jak Żerański interpretuje Bułhakowa. Musicie to zobaczyć!

Fundacja Kultury West&Art i Stara Rzeźnia zapraszają na widowisko teatralne „Morfina 0.05″ Michaiła Bułhakowa, w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego.  To jeden ze spektakli, który zadebiutował w minionym sezonie w ramach projektu „Scena Stara Rzeźnia”. Monodram otrzymał doskonałe recenzje, a każdy pokaz na Łasztowni cieszył się dużym zainteresowaniem. Marek Żerański w niezwykle emocjonalny sposób pokazuje walkę z uzależnieniem, to jak bohater zmienia się psychicznie i fizycznie oraz jakie targają nim emocje. – To jest monodram, który wybrzmiewa jeszcze piękniej, jeżeli ogląda go niewielka grupa ludzi, która wyłapuje wszystkie niuanse, gesty i słowa aktora. Bardzo cieszy nas powrót Fundacji West & Art. do Starej Rzeźni w sezonie jesiennym, a Monodram Marka Żerańskiego to powód do dumy dla naszej instytucji. Liczymy, że publika dopisze i będziemy pokazywać go raz lub dwa razy w miesiącu – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kutury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Monodram ten to sceniczna adaptacja pierwszego, a zarazem autobiograficznego opowiadania rosyjskiego pisarza, które powstało w 1927 roku. Skrupulatnie opisał w nim swe doświadczenia z zażywaniem morfiny odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie, na głębokiej rosyjskiej prowincji. Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego.

Spektakl został pokazany przedpremierowo w ramach 53 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. Marek Żerański – ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w roku 2001 rolą Sergiusza w „Płatonowie” w reż. A. Glińskiej i manekina w „Balu manekinów” W. Komasy.
Pracuje w Teatrze Polskim w Szczecinie.

 

Morfina 0,05 Monodram Marka Żerańskiego wg. M. Bułhakowa
26.09.2019 godz. 19:00. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia
Bilety: 25 złotych normalny/20 złotych ulgowy

Pozostaw komentarz