Bajki na Łasztowni: Poznajcie Kota Umbriagę i jego żeglarskie przygody!

O kocie w butach słyszał każdy. Ale czy słyszano kiedyś o kocie żeglarzu? O kocie, który podróżował na jachtach? A był taki i mieszkał w Szczecinie! Już w poniedziałek 10 czerwca w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Bajki na Łasztowni”. Jego bohaterem będzie słynny Kot Umbriaga. Gościem wydarzenia będzie autor książki o kocie żeglarzu Piotr Owczarski, a sama bajka czytana będzie przez aktora Teatru Polskiego Adama Dzieciniaka. Początek o godzinie 17.00, wstęp jest wolny.

Jak podaje Encyklopedia Historii Szczecina Kot Umbriaga to postać historyczna, żył na przełomie lat 40 i 50 XX w Szczecinie, rzeczywiście żeglował kilka lat po Mare Dambiensis (Morzu Dąbskim, jeziorze Dąbie) ze studentami Akademickiego Związku Żeglarskiego. Razem z nimi odkrywał Mare Dambiensis, w tym Przylądek Białego Słonia i Przylądek Czterech Szkieletów, Meduzostan, Ptasią Wyspę, Mare Sargasso. W czasie jednej z podróży na jachcie „Tuńczyk” zszedł na ląd w północnej części wyspy Dębiny i tam bez wieści zaginął. Od tamtej pory ta część wyspy otrzymała nazwę Ziemia Umbriagi. Kot Umbriaga zapisał się w pamięci żeglarzy tamtych czasów, zarówno żeglarzy pionierów, jaki i akademickich.

Legendarny kot został uhonorowany na szczecińskich bulwarach w ubiegłym roku, a jego pomnik jest jednym z najchętniej fotografowanych. Inicjatorem Alei Żeglarzy i jednocześnie autorem bestsellerowej powieści o przygodach Kota Umbriagi jest Piotr Owczarski z którym będzie można również porozmawiać podczas poniedziałkowego spotkania. Początek w poniedziałek 10 czerwca o godzinie 17.00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Inicjatorem cyklu „Bajki na Łasztowni” jest Stowarzyszenie Progressum oraz Fundacja Kultury West & Art.

 

Pozostaw komentarz