Z Łasztowni do Skandynawii. Niezwykła wyprawa szczecińskich rowerzystów!

W piątek o godzinie 11.00 z Łasztowni w niezwykłą, rowerową podróż do Skandynawii wyruszyli rowerzyści ze Szczecina. Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus kolejny raz przyłączył się do Dni Skandynawskich. Bardzo interesujące wydarzenia odbywały się także w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz m.in. w Alei Kwiatowej. W uroczystości pożegnania rowerzystów wziął udział Zastępca Prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.

Wszyscy uczestniczy wydarzenia dzięki wsparciu sponsora otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które będą promowały Szczecin i Pomorze Zachodnie podczas rajdu po szwedzkiej Skanii.

      Skania to przede wszystkim Ales Stenar, średniowieczne miasteczka, kolorowe stugi i nadmorskie krajobrazy. Ales Stenar to kamienny krąg w kształcie statku o długości 67 metrów i szerokości 19 metrów, położony na szczycie 37-metrowego klifu. Robi na odwiedzających niesamowite wrażenie. Obiekt do dziś pozostaje zagadką dla archeologów. Dalej miłośnicy turystyki rowerowej będą podążać wzdłuż niezwykłego wybrzeża południowej Szwecji. Odwiedzą także niezwykłe zamki i pałace, które są bardzo charakterystyczne dla tego regionu, m.in. Glimmingehus, Gyllebo, Bollerup, Tosterup i Marsvinsholm. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wyprawy do wyboru dwie trasy na terenie Skanii: krótszą o dystansie około 100 kilometrów oraz dłuższą o długości 120 kilometrów.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina i Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus od wielu współpracuje zarówno z władzami samorządowymi miejscowości, które odwiedzają rowerzyści podczas rajdów jak i z rowerzystami ze Skandynawii. W wyprawie uczestniczą głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Rajd co roku odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka.

– Tegoroczna trasa naszej wyprawy do Szwecji będzie wiodła przez tereny południowej Skani. Planując trasę chcieliśmy pokazać naszym rowerzystom piękne plaże i wybrzeża Bałtyku ale również zachowane zamki i pałace położono w głębi lądu. Przejdziemy razem około 120km, podziwiając piękno Skani i realizując swoją pasję – turystykę rowerową  – powiedział Wojciech Marciniak, członek Rady Programowej Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gtyfus.

FOT. MATERIAŁY SZCZECIŃSKIEGO KLUBU ROWEROWEGO GRYFUS

Pozostaw komentarz