LOGISTIC INSPIRATION DAY: „Branża logistyczna jest wpisana w DNA województwa zachodniopomorskiego. Renta geograficzna pozwala nam na korzystanie w pełni z tego, co daje nam logistyka. ” – Jacek Wójcikowski.

„Nie byłoby logistyki bez dobrych dróg, ale nie byłoby jej też bez IT”

Logistyka zmienia się i rozwija w tempie absolutnie ekspresowym. Żeby spełnić oczekiwania klientów i partnerów, firmy z tej branży muszą radzić sobie z opanowaniem nowoczesnych technologii i systemów, a także wykazać się daleko idącą inicjatywą i wizją dalszego działania. O tym wszystkim będzie mowa podczas konferencji Logistic Inspiration Day, która odbędzie się 28 maja w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni. Wydarzenie organizowane jest przez firmę CSL Internationale Spedition przy udziale licznych partnerów.

Z Jackiem Wójcikowskim, dyrektorem Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego rozmawiał Michał Kaczmarek.

28 maja w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się Logistic Inspiration Day organizowany przez firmę CSL Internationale Spedition. Czy dla Urzędu Marszałkowskiego branża logistyczna i jej rozwój jest istotny i jakie zmiany w tej przestrzeni widzimy na przestrzeni ostatnich lat?

Branża logistyczna jest wpisana w DNA województwa zachodniopomorskiego. Renta geograficzna pozwala nam na korzystanie w pełni z tego, co daje nam logistyka. Logistyka to dobre drogi, a to zasadniczo zmieniło się w ostatnich latach i ciągle się zmienia, powstają kolejne etapy dróg S3 i S6, co jeszcze mocniej jest zauważalne przez inwestorów, którym do Szczecina i do naszego województwa jest coraz bliżej. Mamy za sobą już impas, o którym pewnie jeszcze kilka lat temu moglibyśmy mówić. Widzimy to przede wszystkim po zainteresowaniu powierzchniami magazynowymi, do roku 2014 nie było zainteresowania, a potem możemy zaobserwować gigantyczny skok. Największe inwestycje w tym zakresie to oczywiście olbrzymie hale przygotowane przez światowych gigantów takich jak Zalando czy Amazon. Coraz więcej firm odkrywa to, że jesteśmy w świetnym miejscu. Można tu łatwo przyjechać i łatwo stąd wyjechać. W ostatnich dniach w Załomiu otwarta została nowa hala jeden ze szwedzkich firm. Jest to doskonały przykład tego jak można wykorzystać miejsce, gdzie przed laty tętnił życiem przemysł, a teraz ta przestrzeń ożyje w innej branży, ale będzie również miejscem pracy dla setek osób. Mamy warunki żeby rozwijać nasze logistyczne możliwości. Lepsze drogi, porty morskie, porty lotnicze, dostępność infrastrukturalna i bierzemy się za budowę terminala intermodalnego – to czynniki, które zdecydowanie sprzyjają naszemu rozwojowi.

Podczas konferencji promowana będzie idea „Logistyki 4.0” – czyli koniec logistyki „z miejsca na miejsce”, a początek logistyki w której branża IT jest czynnikiem wspierającym procesy transportowe i przeładunkowe.

Kilka dni temu organizowaliśmy konferencję podczas której firmy działające w tej branży omawiały najnowsze trendy panujące na światowym i europejskim rynku. Rozmawialiśmy o ich wdrażaniu oraz o tym jakie możliwości są jeszcze przed nami. Między innymi Pan Rafał Brzoska, twórca paczkomatów, mówił o swojej wizji i działalności. To było inspirujące, bo pokazywało jak mocno zmienia się logistyka i w jak wiele dziedzin życia już ingeruje. Pan Brzoska powiedział, że szykują się do uruchomienia usługi, że paczki będą dostarczane do klientów przez… drony. To pokazuje, że nie ma limitu rozwoju i tak naprawdę technologia w Polsce jest już technologią, która równa się z pomysłami w skali europejskiej. Nie byłoby logistyki bez dobrych dróg, ale nie byłoby jej też bez IT.

Czy w regionie jest na tyle dużo wolnej przestrzeni do zagospodarowania, że możemy wciąż zapraszać nowe podmioty do inwestowania?

Budowa S3 i S6 spowodowały, że otworzyły się zupełnie nowe obszary do inwestycji logistycznych. Droga S6 otwiera nam ogromne przestrzenie wzdłuż wybrzeża, tam jest cała masa działek pod inwestycje. Widzimy szanse dla firm, które działają w Szczecinie i w regionie od lat, ale widzimy także coraz większy udział firm zagranicznych. Mocno reprezentowane są firmy duńskie i szwedzkie z branży transportowej i logistycznej. Polska to jest chłonny rynek na którym można robić doskonały interes.

Pan również zabierze głos podczas Logistic Inspiration Day w Starej Rzeźni już 28 maja.

Owszem. Dodam, że jako Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zawsze cieszymy się z inicjatyw oddolnych podejmowanych przez przedsiębiorców. Takim wydarzeniem jest właśnie Logistic Innovation Day czyli pomysł firmy CSL Internationale Spedition, firmy, która dzieli się swoim doświadczeniem z innymi, to bardzo cenna inicjatywa. Mówimy o udanym partnerstwie pomiędzy firmami prywatnymi, a samorządem, to jest spójny komunikat: jesteśmy dobrym miejscem do robienia biznesu. Pokażemy nowe możliwości dotyczące transportu gabarytów do Skandynawii, powiemy o połączeniu morskim między Świnoujściem, a Norwegią. Powiemy o połączeniu lotniczym do Kopenhagi, które ruszyło w kwietniu i jest naszą dumą. Będę mówić o miejscach w które można zainwestować. Bacznie obserwujemy nasz regionalny rynek jeżeli chodzi o inwestycje i kierunki eksportu z naszego województwa, będziemy dzielić się tą wiedzą i zachęcać firmy do inwestycji i szerszego spojrzenia na nowe możliwości.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

www.tskae.eu

Pozostaw komentarz