„Kładła nacisk na to, że najważniejsi w życiu są ludzie”. Pełna wzruszeń Szwajowa Niedziela za nami

– Monika była naszym dobrym duchem, zarówno ludzi, którzy pasjonowali się żeglarstwem, jak i osób pochłaniających literaturę. Bardzo kibicowała rozwojowi Starej Rzeźni i czuliśmy jej wsparcie – mówi Prezes firmy CSL Internationale Spedition Laura Hołowacz. W minioną niedzielę odbyła się trzecia już edycja Szwajowej Niedzieli. Wydarzenia, które jest inicjatywą Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Naszym celem jest kultywowanie pamięci po niezwykłej pisarce, dziennikarce, żeglarce Monice Szwai. Tegoroczną odsłonę wydarzenia możemy nazwać wielkim sukcesem, reportaże i dyskusje śledziła pełna Sala Iluzjon, a na koncercie Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego było obecnych tyle osób, że nie mieściły się w Sali! – To oczywiste, że spotkamy się na Szwajowej Niedzieli za rok. Było wspaniale, wzruszająco, bardzo pogodnie, bo przecież Monika była taką właśnie osobą. Charyzmatyczną, uśmiechniętą, zarażającą energią – dodaje Prezes Laura Hołowacz.

To było piękne spotkanie, poświęcone pamięci wspaniałej osoby, która zjednoczyła w ciepłych wspomnieniach dziesiątki osób. Trzecia edycja Szwajowej Niedzieli w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia ponownie okazała się frekwencyjnym sukcesem. Na miejscu obecnych było kilkaset osób – zarówno przyjaciół jak i wielbicieli twórczości Moniki Szwai. Poza wspomnieniami mogliśmy zobaczyć reportaże artystki przygotowane dla Telewizji Polskiej oraz wystawę okładek książek Moniki Szwai. Tradycją Szwajowej Niedzieli jest także koncert artystów, których Monika Szwaja uwielbiała.

Gwiazdą wieczoru był uwielbiany duet: Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. Artyści przyjaźnili się z Moniką Szwają i jak przyznali portalowi Moja Łasztownia występ na Szwajowej Niedzieli to wyróżnienie, bo to gra dla przyjaciół i wśród przyjaciół. Jak artyści wspominają Monikę Szwaję? Pozytywnych słów jest całe mnóstwo: – Pierwsze mój spotkanie z Moniką miało miejsce gdy pracowała w Telewizji. Zaprosiła nas wtedy do tawerny i śpiewaliśmy żeglarską kolędę. Zajmowała si tematyką morską, później, po latach, okazało się, że nasze drogi ponownie się spotkały na drodze artystycznej. Monika Szwaja kochała ballady rosyjskie, kiedy z Dominiką postanowiliśmy przygotować ten repertuar to okazało się, że Monika potrafi pięknie tłumaczyć te pieśni – mówi Andrzej Korycki.  – Monika przekonywała żeglarzy do świata kultury. Była osobą bardzo oczytaną, obcowanie z nią to było niezwykłe przeżycie. Była gościnna, każdy czuł się u niej jak u siebie w domu, kładła nacisk na to, że najważniejsi w życiu są ludzie. Kładła nacisk na to, żeby w jej książkach to ludzkie historie były na pierwszym planie. Przygotowywała się do pisania, poznawała ludzi stających się inspiracją dla jej twórczości – dodaje Dominika Żukowska.

Czy według artystów Szwajowa Niedziela to dobry pomysł? – Monice bardzo zależało na tym żeby ludzie się gromadzili i razem spędzali czas. Szwajowa Niedziela jest właśnie takim wydarzeniem gdzie gromadzą się przyjaciele Moniki, osoby, które ją znały za życia jak i wielbiciele jej twórczości i osoby, które podziwiały ją jako dziennikarkę – mówi Dominika Żukowska. – Gdy przyjeżdżaliśmy do Szczecina to Monika zawsze była z nami, kiedy dużo koncertujemy i mamy coraz mniej okazji do uczestniczenia w zgromadzeniach żeglarskich, bardzo cenimy sobie inicjatywę Szwajowych Niedziel, to piękna okazja do spotkania i do wspomnień – dodaje Andrzej Korycki.

Monika Szwaja była autorką 15 książek, przede wszystkim dla kobiet, między innymi: „Klubu mało używanych dziewic”, „Zatoki trujących jabłuszek” i „Jestem nudziarą” – wszystkie są do nabycia w Kubryku Literackim w Starej Rzeźni. Była także reporterką Telewizji Polskiej w Szczecinie, nauczycielką i zapaloną żeglarką i promotorką kultury marynistycznej. Odeszła w 2015 roku. Projekt Szwajowa Niedziela realizowany jest przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia we współpracy z Fundacją Moja Łasztownia ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Pozostaw komentarz