Ta wystawa łączy ludzi. O Polsce i o Niemczech na wystawie „NIE znaczy NEIN”

„NIE znaczy NEIN – Hermann Stöhr i Stanisław Kubicki” – wystawę do 7 kwietnia można oglądać w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. O tym niezwykłym wydarzeniu i wystawie opowiedziała nam Monika Dyker – Woźniak ze Stowarzyszenia Progressum.

– 18 marca w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbyło się wyjątkowe i niecodzienne spotkanie połączone z wernisażem „Nie znaczy Nein – Hermann Stöhr i Stanisław Kubicki”. Wydarzenie to efekt kilkuletniego projektu i pracy Ewa Maria Slaska ze Stowarzyszenia Stadtepartner Stettin e.V., partnerami projektu są Kurier Szczeciński, Książnica Pomorska, Friedensbibiliothek w Berlinie. Stowarzyszenie Progressum miało zaszczyt być współorganizatorem poniedziałkowego spotkania i wernisażu. Uczestnikami projektu byli uczniowie IX LO ze Szczecina i uczniowie szkoły specjalnej Marianne-Cohn-Schule w Berlinie, studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego i uciekinierzy, zgrupowani w berlińskiej organizacji ASDIQA. Podczas spotkania zaprezentowane zostały materiały zebrane w latach 2015-2018. Całość projektu to podkreślenie znaczenia dwóch wyjątkowych osobowości jakimi bez wątpienia byli Hermann Stohr I Stanisław Kubicki. Sylwetki obydwu niezwykłych postaci przybliżyli zaangażowani w projekt Ewa Maria Slaska, Bogdan Twardochleb i Jochen Schmidt, w fenomenalny sposób oddali istotę znaczenie działań oraz ideałów H. Stohra i S. Kubickiego – opisuje wydarzenie Monika Dyker – Woźniak ze Stowarzyszenia Progressum.

– Ja osobiście jestem niezwykle poruszona spotkaniem, wernisażem i ogromem pracy oraz działań nad całym przedsięwzięciem! Uważam, że należy podkreślić znaczenie działań i osobowości Hermana Stohra i Stanisława Kubickiego! Wernisaż to artystyczne pracę dzieci niepełnosprawnych z Marianne-Cohn-Schule w Berlinie inspirowane twórczością Stanisława Kubickiego – niezwykle,  ale to też fotografie z różnych etapów projektu. Fotografie autorstwa Ahmad Jubeh – uciekinier z Syrii (wspaniałe obrazy)oraz młodzieży z IX LO w Szczecinie – to jak młodzi ludzie odbierają otaczający je świat- bezcenne! – dodaje Monika Dyker – Woźniak.

Wystawę można oglądać w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia do 7 kwietnia.

Pozostaw komentarz