Album „Przedsiębiorczy Szczecin” pokaże, jak inspirujące mogą być przemysłowe i rzemieślnicze miejsca naszego miasta

Już 27 października w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się premiera siódmego albumu przygotowanego wspólnie przez Starą Rzeźnię, Grupę CSL oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Tym razem tematem zdjęć jest… „Przedsiębiorczy Szczecin”! – Zależało nam na tym, by pokazać historię naszego miasta z perspektywy miejsc, gdzie prowadzona jest działalność przedsiębiorców. Zobaczymy port, stocznię, papiernię, firmy produkcyjne, ale i małych przedsiębiorców i rzemieślników. Na zdjęciach mamy niezwykłe miejsca, bardzo ciekawych ludzi, historię oraz nowoczesność. Wszystko to wydaje, tak jak poprzednie części, w formie albumu, który może być idealnym prezentem lub pamiątką – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni. – Po premierze albumu będzie można nabyć go w Kubryku Literackim w Starej Rzeźni – dodaje.

Z 2 tysięcy zdjęć wybrali te najpiękniejsze. „Przedsiębiorczy Szczecin” to port, stocznia, papiernia, elektrownia czy… małe zakłady pracy

Celem nowego albumu było zaprezentowanie miejsc, które być może bardzo dobrze znamy, ale z zupełnie innego punktu widzenia. Czy na przemysłowym terenie albo w zwykłym zakładzie pracy, można dopatrzyć się artyzmu? Sztuki? Czy stocznia może być fotogeniczna? Czy spalania odpadów może mieć elementy godne umieszczenia w albumie fotograficznym? Jak na zdjęciach wypada proces… tworzenia chleba? Czy współczesny przemysł to bardziej tradycja czy może już informatyzacja, technologia i nowoczesność? To wszystko na zdjęciach próbowali uchwycić twórcy – efekt prac będzie do zobaczenia w albumie „Przedsiębiorczy Szczecin”.

– Porty, elektrownia i wielkie firmy, a zaraz obok małe zakłady, piekarnia, salon samochodowy. Chcieliśmy w tym albumie uchwycić kwintesencję przedsiębiorczości – mówi Marek Miłoszewski ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Szewc, piekarz, zegarmistrz, ich pokażemy w albumie. Czasem musieliśmy postarać się, by przedsiębiorcy zaprosili nas do swoich zakładów pracy. Przemysł to nie są tylko maszyny, to ludzie i chcieliśmy to pokazać. To będzie bardzo różnorodny album – dodaje Piotr Biel ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Każdy z plenerów był zaskakujący. Efekty prac fotografów został więc poddane pieczołowitej selekcji. Efektem będzie jeden z najbardziej oryginalnych albumów o Szczecinie: – Po wstępnej selekcji wybraliśmy 2 tysiące zdjęć i z nich wszystkich drogą niełatwej dedukcji do albumu trafiło ok. 220 fotografii – mówi Piotr Biel.

 

Laura Hołowacz: „Ten album łączy historię i nowoczesność”

Album „Przedsiębiorczy Szczecin” to efekt współpracy Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, Grupy CSL oraz Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

– Poprzednie albumy z sukcesem trafiały do odbiorców na całym świecie. Dla Grupy CSL to idealny upominek dla partnerów i kontrahentów. Wiemy, że albumy bardzo się podobają i w tym roku szukaliśmy czegoś innego niż zachwycające, sielskie widoki. Pomysł „Przedsiębiorczego Szczecina” spodobał mi się od razu, bo jest doskonała okazją, by połączyć tradycję i nowoczesność, historię i teraźniejszość. Zdjęcia są naprawdę wspaniałe – mówi Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni Laura Hołowacz.

„Przedsiębiorczy Szczecin” to już siódmy album Grupy CSL, CKE Stara Rzeźnia i STF. Poprzednie to: „Stara Rzeźnia”, „The Tall Ship Races Szczecin”, „Classic Cars”, „Kamienice Szczecina”, „Zielony Szczecin” raz „Wodny Szczecin”. Większość albumów jest jeszcze dostępna w Kubryku Literackim.

PREMIERA ALBUMU BĘDZIE MIEĆ MIEJSCE 27 PAŹDZIERNIKA O GODZINIE 18:00 W STAREJ RZEŹNI.

 

Pozostaw komentarz