Jak radzić sobie z wykluczeniem w czasie pandemii? Wykład w Starej Rzeźni

Zachowania to nasze reakcje na przeżywane przez nas emocje. Natomiast emocje to mechanizm przetrwania, czyli wyuczone programy, których używaliśmy w reakcji na określone sytuacje życiowe. Tych reakcji nauczyliśmy się od innych. Większość naszych zachowań emocjonalnych sprawia, że tracimy zdolność rozsądnego myślenia, tracimy świadomość i kontrolę nad sobą. Dlatego takie reakcje emocjonalne określamy jako negatywne, a ich konsekwencje nie są pozytywne.

W ostatnich miesiącach nasze zachowania były odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość pandemiczną. Wszelkie doniesienia na temat aktywności wirusa, w połączeniu z ogromem spekulacji – bo jak wiadomo, każdy kij ma dwa końce – mocno wpływały na naszą emocjonalność.  Wszyscy, choć w różnym stopniu, jesteśmy podatni na stres związany z sytuacjami, których nie znamy, nie rozumiemy lub których się najzwyczajniej boimy.

Przy współpracy takich instytucji jak Urząd Miasta i Gminy Szczecin, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, Fundacji Morze Kultury i Natury Sukcesu powstał projekt pt. Nie taki diabeł straszny – jak radzić sobie z wykluczeniem w czasie pandemii. To cykl wykładów, który odkrywał mechanizmy działania stresu, oraz jak one wpływają na samopoczucie i jak pandemia przyczynia się do odczuwalnych kryzysów tożsamości, zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i na poziomie egzystencjonalnym.

Odczuwanie emocji, czy tych o zabarwieniu przyjemnym, jak i nieprzyjemnym, jest naturalne i warto nauczyć się akceptować je wszystkie, szczególnie te niechciane. Emocje zawierają w sobie informacje, jakie granice naszego bezpieczeństwa zostały przekroczone i jak to wpływa na nasze zachowania. A najczęściej spotykanymi zachowaniami w czasach pandemii są emocjonalna agresja lub wycofanie. Dzieje się tak dlatego, że nie umiemy radzić sobie z przeżywanymi emocjami, bo ich nie rozumiemy.

W dzieciństwie przyjmowaliśmy zachowania innych ludzi jako własne, bo nie mieliśmy wypracowanych w sobie mechanizmów radzenia sobie z emocjami. Swoje, bo podarowane. Własne, bo wypracowane. Niestety, większości z nas tego nie nauczono. Większość z nas nauczono, jak uciekać od emocji, jak je tłumić – ale nie jak uwalniać. To sprzyja powstawaniu w naszej głowie myśli, które popychają nas do określonych zachowań. Myśli, by mogły żyć, potrzebują energii, którą czerpią z nas. Bez energii nie mogą wywierać wpływu.

Ilość energii życiowej, którą dysponujemy jest wprost  proporcjonalna do jakości myśli, które nam towarzyszą – im bardziej negatywne, tym więcej energii nam zabierają.

Zapraszamy Państwa na przedostatni wykład z cyklu ”Nie taki diabeł straszny – jak radzić sobie z wykluczeniem w czasie pandemii”, który odbędzie się 23.11.2021 w Starej Rzeźni o godz.18.00, a zatytułowany będzie” Pod dyktando mózgu czy w rytmie serca –rozum vs intuicja?” Pani Małgorzata Krawczak przedstawi temat w sposób, jak zwykle ciekawy i nietuzinkowy.

Ostatni wykład z tego cyklu, ale na pewno nie ostatni w Starej Rzeźni, odbędzie się 21.12.2021 o godz. 18.00 i będzie nosił tytuł „ Odwaga bycia wrażliwym.”

 

 

 

 

Pozostaw komentarz