6 lat przygód i wyzwań. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia świętuje urodziny

Pierwszy dzień wiosny 2015 to był czas, kiedy na Łasztowni swój pierwszy dzień istnienia świętowało Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Był to projekt absolutnie pionierski, stawiający podwaliny pod pierwsze centrum kultury i restaurację na Łasztowni, czyli postindustrialnej przestrzeni Szczecina, która niebawem stała się najmodniejszym miejscem w Szczecinie. W otwarciu wzięła udział Prezes Laura Hołowacz, Zastępca Prezydenta Szczecina Krzysztof Soska oraz mnóstwo naszych przyjaciół: ludzi kultury, ludzi morza oraz wielbicieli Szczecina. – Rewitalizacja Starej Rzeźni przez wiele osób traktowana była jako szaleństwo, a my od początku widzieliśmy wielki potencjał tego miejsca – mówi Prezes Laura Hołowacz.

  

Wykłady, spotkania, koncerty, wystawy, spektakle. Kilkaset wydarzeń w 6 lat!

Pomysł na powstanie Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia wziął się spontanicznie z wizyty Prezes Laury Hołowacz na Łasztowni. Budynek zespołu dawnych miejskich rzeźni stał się „miłością od pierwszego wejrzenia”. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu europejskiemu bardzo szybko powstało miejsce, które stało się pionierem rewitalizacji najmocniejszego miejsca w Szczecinie. – Grupa CSL szukała dla siebie powierzchni biurowych. Mogliśmy coś wynająć, a mogliśmy stworzyć od podstaw coś, co będzie wpisane w tkankę naszego miasta. Przez 6 lat istnienia Starej Rzeźni spotkałam setki przyjaznych ludzi, zorganizowaliśmy ogrom wydarzeń artystycznych, charytatywnych i biznesowych. Na pewno to był bardzo intensywny czas i choć pandemia trochę nas wstrzymuje to nie zamierzamy się poddawać – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Na terenie Starej Rzeźni działa centrum kultury, Kubryk Literacki, Galeria Szczecińska oraz przestrzeń biurowa. Na miejscu jest także restauracja, która przez pandemię koronawirusa musiała zostać zamknięta. Jest wielka szansa na reaktywację tego miejsca, ale dopiero gdy minie pandemia i możliwy będzie ponowny rozkwit branży gastronomicznej. – Przez 6 lat zorganizowaliśmy kilkaset wydarzeń, w pandemicznym roku 2020 było ich blisko 100. Wystawy, wykłady, spektakle, koncerty, nasze inicjatywy autorskie i mocny akcent na promocję kultury marynistycznej to nasze cele obecne w Starej Rzeźni od początku istnienia – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Przez 6 lat istnienia Starej Rzeźni odbyło się w centrum kultury na Łasztowni mnóstwo wykładów, spektakli i spotkań. Odwiedziły nas takie gwiazdy jak: Stanisław Soyka, Janusz Radek, Kasia Kowalska, Katarzyna Pakosińska, Czesław Mozil czy Smokik & Kev Fox. Na naszej scenie prezentują się też regularnie lokalni artyści. Stara Rzeźnia jest inicjatorem wielu wydarzeń cyklicznych jak: „Szwajowa niedziela”, „Niedziela z Filipinkami”, „Niepodległość na Maszt” czy biznesowe „To share knowledge and experience”

 

Plany na 2021 rok? Szykujemy się do The Tall Ship Races 2021

Jakie plany ma Centrum Kultury Euroregionu na najbliższe miesiące? Kulturalnie rok 2021 trudno jest zaplanować, bo pandemia skutecznie blokuje organizacje wydarzeń artystycznych. Te, które były zaplanowane musiały zostać kolejny raz przeniesione w czasie. Nie zmienia to faktu, że szykujemy kilka niespodzianek.

– Stara Rzeźnia zainagurowana projekt „W świecie wielkich żagli”, który będzie naszym przygotowaniem do The Tall Ship Races 2021. Mam nadzieje, że spotkamy się na koncertach i spotkaniach po Wielkanocy. Planujemy także powrót do naszych wydarzeń cyklicznych jak np. „Szwajowa niedziela” czy „Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego”. Cały czas zapraszamy na spotkania online z coach Małgorzatą Krawczak czy Ludmiłą Kopycińską. Oby z każdym kolejnym miesiącem tych inicjatyw było coraz więcej. Jesteśmy gotowi i nie możemy się doczekać – dodaje Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

Pozostaw komentarz