Ponad 100 wydarzeń w 2020 roku. Stara Rzeźnia podsumowuje rok

W marcu mieliśmy hucznie świętować piąte urodziny Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Zamiast tego spotkała nas pandemia koronawirusa, która skutecznie zablokowała organizacje większości wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Stara Rzeźnia nie zamierza się jednak poddawać. Za nami intensywny rok. Udało się przeprowadzić szereg naszych tradycyjnych wydarzeń, które w formule online cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów. – Dla kultury to był bardzo trudny rok. Tym bardziej jestem dumna, że nasze sztandarowe wydarzenia się odbyły. Mieliśmy bardzo intensywny styczeń i luty oraz bardzo udany wrzesień i październik. Niestety w innych miesiącach ze względu na pandemię inicjatyw było mniej. Cały zespół Starej Rzeźni tylko czeka na powrót do pracy i możliwość organizowania wystaw, wykładów, koncertów i spektakli. Artyści są głodni spotkań z publicznością i my czekamy na możliwość organizowania zupełnie nowych wydarzeń, które mamy w planach na rok 2021 – mówi Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni Laura Hołowacz.

Niezwykłe wydarzenia, w niezwykłym czasie. Stara Rzeźnia w roku 2020

Plany były wielkie, ale pandemia skutecznie je pokrzyżowała. Musieliśmy odwołać koncerty m.in. zespołu Kwiat Jabłoni, Julii Marcell, Natalii Nykiel czy przenieść urodziny Starej Rzeźni. Wiele innych wydarzeń odbyło się w firmule kameralnej lub hybrydowej – trochę online i trochę z obecnością gości w Starej Rzeźni. Łącznie udało się zorganizować ponad 100 różnego rodzaju inicjatyw. Nie brakowało koncertów, wykładów, spotkań autorskich z pisarzami czy spektakli.

– To był bardzo pracowity rok, bo musieliśmy odnaleźć się w zupełnie innym trybie funkcjonowania i konsumowania kultury. Mam wrażenie, że udało się, choć oczywiście wciąż czekamy na możliwość powrotu do organizowania wydarzeń w formie tradycyjnej. – W styczniu organizowaliśmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odwiedziła nas Katarzyna Pakosińska, wielkim zainteresowaniem cieszył się koncert Swinging with Sinatra. W lutym mieliśmy pełną salę na spektaklu Frida, a potem przyszła pandemia i większość naszych inicjatyw musiała przenieść się do sieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania online z coach Małgorzatą Krawczak oraz prof. Jackiem Rudnickim. Zorganizowaliśmy także cykl spotkań autorskich z lokalnymi twórcami m.in. Katarzyną Michalską, Katarzyną Czyż czy Ryszardem Leoszewskim. Każde takie spotkanie w Internecie zobaczyło blisko tysiąc osób – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

– Jesienią wróciliśmy pełną mocą. W Starej Rzeźni odbyły się spektakle w ramach Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt. Gościliśmy Keva Foxa, Janusza Radka czy zespół Fairy Ladies. Odbyła się także uroczysta premiera książki „Zbawiciel” Leszka Hermana oraz premiera albumu „Kołysanki Wybrane” Ryszarda Leoszewskiego. Gdyby nie pandemia to jesienią na naszej scenie zaprezentowałoby się jeszcze wielu ciekawych artystów – dodaje Prezes Laura Hołowacz.

 

Wydarzenie roku? Prezes Laura Hołowacz: „Premiera albumu Zielony Szczecin”

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia organizuje szereg wydarzeń cyklicznych, które udało się zrealizować mimo pandemii. Wydarzenia te cieszyły się dużym zainteresowaniem w Internecie. Mamy nadzieje, że w 2021 roku powrócimy już starndardowo do spotkań w Sali Iluzjon. – Zarówno „Żeglarskie rozpoczęcie sezonu żeglarskiego” jak i „Szwajowa niedziela” czy „Niedziela z Filipinkami” to inicjatywy, które na dobre wpisały się już w harmonogram naszych pomysłów i nie chcieliśmy z nich rezygnować. Podobnie było z „Gwiazdką nad Łasztownią” czy „To share knowledge and experience”. Wszystkie inicjatywy się odbyły i wszystkie cieszyły dużym zainteresowaniem widzów. Mamy w planach ich kontynuacje, niebawem będziemy mogli powiedzieć o szczegółach – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.  – Dla mnie wydarzeniem roku była na pewno premiera albumu „Zielony Szczecin”, który został stworzony wspólnie ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym. To jedno z naszych najpiękniejszych dzieł – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Jaki będzie rok 2021? Mamy nadzieje, że lepszy dla kultury! Mamy w planach sporo inicjatyw! Póki co zapraszamy do Kubryka Literackiego, do oglądania wystaw na ścianach Galerii Szczecińskiej oraz do śledzenia online wykładów gości cyklicznych Starej Rzeźni. O nowościach będziemy informować kiedy tylko pandemia się zakończy!

Pozostaw komentarz