Widowisko artystyczne inspirowane kwarantanną i pandemią koronawirusa w czwartek w Starej Rzeźni

Takiego spektaklu w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jeszcze nie było – artyzm, emocje oraz głębokie osadzenie w bieżących wydarzeniach społecznych i lękach jakie panują w społeczeństwie za czasów izolacji oraz pandemii. O trym wszystkim mówić będzie sztuka „Przy drzwiach zamkniętych”, którą już w najbliższy czwartek będzie można zobaczyć w Starej Rzeźni. Początek o 19:00. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki.

Grupa artystów reprezentujących różne rodzaje sztuk performatywnych podejmuje temat kwarantanny jako niewoli. Każdy z artystów wciela się w jednego z bohaterów dramatu, każdemu też zostaje przyporządkowana jedna z czterech sfer ludzkiego istnienia (fizyczna, emocjonalna, mentalna lub duchowa). W ten sposób zostaje podkreślony aspekt różnic międzyludzkich, który stanowi punkt wyjścia do interpretacji sztuki.

 

– Grupa osób trafia do piekła- zostają zamknięci na wieczność w jednym pomieszczeniu. Każdy z nich skazany jest na obecność pozostałych i nie ma od nich ucieczki. Sytuację pogarsza fakt, że całkowicie się od siebie różnią, „pochodzą z różnych światów” i „mówią różnymi językami” – mówi Oskar Chmioła, reżyser i inicjator performance. Jest to analogia do tego jak może wyglądać życie w kwarantannie i izolacji.  – Spektakl to eksperyment polegający na przebywaniu razem w jednej przestrzeni przez określony czas w celu porozumienia się przy pomocy odmiennych języków sztuki. Każdy z artystów reprezentuje inną dziedzinę artystyczną i konkretną sferę ludzkiego istnienia. I tak: Garcin wypowiada się przy pomocy środków sztuki performance art. z naciskiem na komunikację wizualną, Stella przy pomocy pełnego spektrum środków teatralnych z naciskiem na aspekt słowa mówionego, Inez przy pomocy sztuki tanecznej ze szczególnym naciskiem na mowę ciała, a Kelner przy pomocy sztuki muzycznej ze szczególnym naciskiem na retorykę muzyczną. Każde kolejne spotkanie jest pogłębieniem ich wzajemnych relacji i poszerzeniem percepcji znaków każdego z nich – mówi Oskar Chmioła, autor koncepcji przedstawienia.

 

Wydarzenie dostępne także w formie streamingu online – link do transmisji pojawi się w dyskusji, w dniu wydarzenia. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Kubryku Literackim w Starej Rzeźni, ale ich ilość ograniczona jest zaledwie do 45, stąd przed wizytą w Starej Rzeźni prosimy o kontakt telefoniczny, by sprawdzić czy są jeszcze miejsca.

 

„Przy zamkniętych drzwiach” w Starej Rzeźni już w czwartek (15.10.2020) o godzinie 19:00.

Pozostaw komentarz