CSL opracowuje moduł do pracy zdalnej. „Koronawirus zmienia system pracy w wielu branżach”

Czy branża TSL może wyjść z pandemii koronawirusa wzmocniona? Dzisiaj trudno o tym mówić, bo wszelkie prognozy wieszczą straty, redukcje i poważne naruszenia światowych osi przeładunkowych i transportowych. Specjaliści Grupy CSL zwracają jednak uwagę, że myśli skupiające się tylko na negatywnych aspektach całej sytuacji nie są właściwe. Spedycja i logistyka nadal pozostają istotnymi przestrzeniami gospodarki, a ostatni czas mocno wzmacnia branże e-commerce. Jakie czynniki będą sprzyjać rozwojowi? Po pierwsze współpraca pomiędzy spedytorami, a podwykonawcami – musi być bliższa, bardziej życzliwa i pełna wyrozumiałości. Po drugie – informatyzacja. Dzisiaj branże IT i TSL są nieodłączne by skutecznie prowadzić kontrolę procesów logistycznych. Grupa CSL uruchamiając spółkę CSL Inspire i szereg inicjatyw informatycznych wpisuje się w globalny trend informatyzacji logistyki.

„Po koronawirusie nic nie będzie takie samo” – rozwiązania IT w służbie branży TSL

Pandemia koronawirusa powoduje, że cześć procesów logistycznych musi być prowadzona w sposób zdalny. Nie jest to możliwe jeżeli firma, która zajmuje się obsługa i koordynacją procesów logistycznych nie jest do tego przygotowana. Grupa CSL od blisko dwóch lat inwestuje w nowe rozwiązania, które mają na celu zapewnienie pełnej obsługi klienta z użyciem nowoczesnych rozwiązań ICT: – Po koronawirusie nic nie będzie takie samo, zmienia się podejście do rozwiązań IT w logistyce. Widzimy, że jest już konieczność by część prac prowadzona była w trybie zdalnym, a w firmach większe znaczenie ma możliwość prowadzenia pracy nie tylko w biurze, ale i zdalnie z innych miejsc. Najnowsze rozwiązania informatyczne zmierzają w stronę oferowania klientom możliwości np. śledzenia transportu czy dokładnej analizy w jakim miejscu i o jakim czasie będzie ładunek. W czasach kryzysu dynamiczne działanie ma wielkie znaczenie i klientom firm logistycznych zależy na możliwie realnej ocenie tempa transportu i przeładunku – zapewnia Przemysław Hołowacz, Prezes Spółki CSL Inspire. Obecnie w cenie są nie tylko proste rozwiązania informatyczne, ale i specjalistyczne systemy dedykowane konkretnym segmentom działalności branży TSL. W takiej działalności specjalizuje się CSL Inspire.

Nowe rozwiązania zdalne zakładają przeniesienie część treści „do chmury”, to pozwala na efektywną wymianę informacji pomiędzy klientem, a firmą logistyczną zdalnie. Jak mówi Przemysła Hołowacz przedsiębiorca będzie mógł decydować o kosztach, bo praca zdalna i postępująca automatyzacja procesów logistycznych powoduje redukcje kosztów oraz zwiększenie efektywności pracy zespołu. – Mowa o kosztach personalnych, ale i np. o pieniądzach wydawanych na wynajmowanie biura czy dojazd do klientów – dodaje Przemysław Hołowacz.

 Jak w czasach epidemii zachować bliskie relacje z klientami? Moduły online pozwalają firmom na bieżącą działalność

Koronawirus zaskoczył wiele firm z branży logistycznej, które nie były przygotowane by z dnia na dzień przejść w tryb pracy zdalnej. Jak mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL, logistyka to obrót dokumentami, to bieżący przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi działami w firmie, a finalnie także relacja z klientem i podwykonawcą realizującym transport. To można wszystko przygotować zdalnie, ale nie w sytuacji gdy następuje to „z zaskoczenia”. Laura Hołowacz zauważa także, że praca zdalna musi być efektywna, a to wymaga konsekwencji ze wszystkich stron.

– Musimy się nauczyć współpracy. W firmie logistycznej podstawą dobrego działania jest przepływ informacji, wszyscy muszą wiedzieć jakie zadania realizują. W czasie epidemii koronawirusa mówimy o kryzysie gospodarczym, ale mówimy także o tym by pilnie przestrzegać wszystkich procedur bezpieczeństwa, to w przypadku pracy zdalne jest jeszcze większym wyzwaniem – mówi Prezes Laura Hołowacz. – Przy pracy zdalnej w logistyce ważne jest połączenie między komputerem pracownika, a serwerem firmowym. Praca w takim systemie bez odpowiednich zabezpieczeń może spowodować np. przerwanie zabezpieczeń, a to dla każdej firmy jest niebezpieczne. – Rzeczywistość jest taka, że pracujemy na dokumentach i na papierach. CSL Inspire przygotowało moduły wspierające prace pracownika w domu. Nie pracujemy więc na papierze, a  na modułach informacyjnych – dodaje Prezes Laura Hołowacz.

Nowy projekt CSL Inspire już wkrótce

Jak usprawnić w firmach pracę zdalną? Jak zapowiada Prezes CSL Inspire Przemysław Hołowacz trwają pracę nad modułem, który będzie usprawniać w firmach pracę zdalną. Zostanie on zaproponowany niebawem na rynku komercyjnym, będzie on atrakcyjny dla firm z branży transportowej, ale i dla szeroko rozumianego sektora Human Resorces: – Koronawirus pokazał nam, że jest ogromna przestrzeń, którą warto wykorzystać. Zmienia się podejście do zarządzania zasobami ludzkimi, praca zdalna wymaga odpowiedniego zarządzania. Jesteśmy przekonani, że jest wiele firm, zarówno zajmujących się spedycją i logistyką jak i z innych branż, które właśnie się przekonały, że na wszelki wypadek dobrze być zabezpieczonym. Kto by się spodziewał, że epidemia może pokrzyżować pracę wielu przedsiębiorstw na długie tygodnie? Nikt. My też nie. Ale wiedzieliśmy, że moduły informatyczne w logistyce są przyszłością i to myślenie się sprawdziło – dodaje Przemysław Hołowacz.

CSL Inspire jest spółką zależną w Grupie CSL. Firma zajmuje się projektowaniem oraz wdrażaniem „szytych na miarę rozwiązań informatycznych” dla firm z różnych branż.

Pozostaw komentarz