Setki wydarzeń, dziesiątki tysięcy widzów. Rok 2019 w Starej Rzeźni to pasmo sukcesów

Rok 2019 zamyka czwarty rok działania Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Za nami dziesiątki koncertów największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, doskonałe wystawy, spotkania z pisarzami i niezwykłymi ludźmi oraz kontynuacje cyklów, które od zawsze cieszyły się wielkim powodzeniem, w tym „Niedzieli z Filipinkami”, „Festiwalu Kawy i Herbaty” czy targów „Pupilove”, których dwie edycje zgromadziły w Starej Rzeźni tłumy ludzi. Nie brakowało także inicjatyw społecznych i charytatywnych. – Rok 2020 to 5 lat istnienia Starej Rzeźni i 5 lat procesu progresywnej rewitalizacji tej najpiękniejszej części Szczecina. Na pewno będziemy organizować wiele wydarzeń i inicjatyw, które jeszcze mocniej ugruntują pozycję Starej Rzeźni na mapie miejsc w Szczecinie, które warto odwiedzać. Pomysłów mamy mnóstwo – mówi Laura Hołowacz, Prezes i inicjatorka powstania Starej Rzeźni. Zanim jednak napiszemy, co przed nami, to spójrzmy wstecz.

– Rok 2019 to kolejny rok, który ugruntował pozycję Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jako największej prywatnej instytucji Kultury w naszym mieście. Dziesiątki wydarzeń, mnóstwo inicjatyw społecznych i charytatywnych. Doskonałe przedstaiwenia teatralne, które były efektem współpracy z Fundacją Kultury West & Art oraz Impresariatem artystycznym „Kultura ze smakiem” oraz dziesiątki autorskich pomysłów, które możemy nazwać sukcesami jak np. „Marketing trends 2019” to inicjatywy, którymi chcemy się chwalić i myślę, że większość z nich będzie kontynuowana w roku 2020. Dla nas dumą są zawsze wizyty artystów, którzy chętnie występują w Starej Rzeźni. Warto wspomnieć o Januszu Olejniczaku, Stanisławie Soyce, Joannie Szczepkowskiej, Sophie Zelmani, Troy Andersonie czy zespołach Sorry Boys, Sonbird czy Pokahontaz. Nie można zapominać także o naszych wydarzeniach cyklicznych, które co roku wracają z coraz większym zainteresowaniem np. „Niedziela z Filipinkami” czy „Gwiazdka nad Łasztownią”. Spektakl „Wszystko o mężczyznach” wystawiony został… kilkanaście razy. Za każdym razem z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Mamy nadzieję, że rozwój Łasztowni będzie sprzyjał jeszcze większemu zainteresowaniu naszą pracą, choć już teraz nie możemy narzekać. Możemy tylko dziękować i… zapraszać. Bo w roku 2020 będzie na co – mówi Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

STYCZEŃ 2019. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca niewątpliwie był finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tłum mieszkańców przez cały dzień odwiedzał Łasztownię by zagrać w orkiestrze serc, której dyrygentem od niemal trzech dekad jest Jerzy Owsiak. Wielkim sukcesem okazał się także spektakl „Argentyna” w wykonaniu Teatra Tanga, który był pierwszym „Sold outem” w roku 2019 w naszej instytucji.

LUTY 2019. Drugi miesiąc roku minął nam przede wszystkim pod znakiem kontynuacji udanych produkcji teatralnych, które podbijały serca mieszkańców naszego miasta. Spektakl „Wszystko o mężczyznach” wystawiony został kilka razy, za każdym razem przy pełnej Sali. Sukcesem był także nagrodzony Bursztynowym pierścieniem spektakl „Morfina 0.05” Marka Żerańskiego. Pod koniec miesiąca swój koncert w Starej Rzeźni zagrał także Henry no Hurry zwany „Polskim Passengerem”. Artysta zgromadził niemal komplet publiczności, a szczeciński koncert sam nazwał jednym z najlepszych w swojej karierze.

MARZEC 2019. Początek sezonu wiosennego to dosłownie eksplozja wydarzeń i inicjatyw. Trudno wskazać, co okazało się większym sukcesem. Wspaniały monodram Joanny Szczepkowskiej, zagrany dwukrotnie koncert Troya Andersona czy może popisowy koncert Sylwii Różyckiej i zespołu FeelHormones Band, który również oklaskiwała pełna Sala Iluzjon. Do Starej Rzeźni na koncert wrócił także uwielbiany duet Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. Odbyły się zawody Mad Jam, kilka świetnych wystaw i prezentacji teatralnych, które niezmiennie cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

KWIECIEŃ 2019. Wielka gwiazda ze Szwecji – Sophie Zelmani to niewątpliwie wizyta, która spowodowała, że nasze centrum jeszcze mocniej zagościło w panteonie instytucji kultury, które „liczą się” w Szczecinie. Jeżeli dodamy do tego wyprzedany koncert rapowego duetu Pokahontaz, występ młodej gwiazdy rocka zespołu Sonbird i wspaniałe spotkania autorskie m.in. z Danutą Piotrowską to mamy obraz pięknego początku wiosny, w najpiękniejszym miejscu Szczecina.

MAJ 2019. Maj to jeden z najważniejszych miesięcy w roku i chyba jedno z największych wyzwań w historii naszego centrum. Mowa o konferencji Marketing Trends, która odbiła się szerokim echem – dosłownie – w całej Polsce i została uznana za jedną z najlepszych branżowych konferencji mijającego roku. Poza tym swój koncert w Starej Rzeźni zagrała gwiazda Szczecin Music Fest – Nubya Garcia. Sukcesem okazywały się kolejne inicjatywy teatralne i spotkania autorskie, których nie brakowało. Muzyczne otwarcie sezonu żeglarskiego zgromadziło tłum miłośników żeglarstwa, a pierwsze Targi Pupilove spowodowały, że Łasztownia w niedzielę była pełna psów, kotów i ich miłośników.

CZERWIEC 2019. Moc mniejszych, ale jakże udanych wydarzeń – zaczynając od wspaniałej wystawy Michała Rajnera czy koncertu zespołu Cukry w ramach Spoiw Kultury, kończąc na doskonałym spotkaniu autorskim z jednym z najwybitniejszych polskich reportażystów Mariuszem Szczygłem. W tym miejscu należy docenić – prof. Jacka Rudnickiego czy coach Małgorzatę Krawczak, którzy są z nami niezależnie od miesiąca w roku i… zawsze ich inicjatywy i spotkania gromadzą pokaźne audytorium. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca, które zapewne doczeka się kontynuacji jest inicjatywa „W krainie czaru i uśmiechu, czyli historia szczecińskiej operetki”. To była piękna i sentymentalna niedziela.

WAKACJE 2019. Wakacje w Starej Rzeźni to czas wspaniałych półkolonii, czy Otwartych Plenerów Artystycznych, które również cieszyły się zainteresowaniem widzów. Sukcesem okazał się również spektakl „Dobry wieczór, to my”, który wystawiany w lipcu zgromadził w Sali Iluzjon ponad 250 osób!

WRZESIEŃ 2019. Początek sezonu jesiennego to również szereg wydarzeń, które okazały się sukcesami. Warto wspomnieć o wspaniałej wystawie Renaty Łempickiej, premierze filmu „Obywatel miłość” o Grzegorzu Ciechowskim czy doskonale przyjętej drugiej edycji festiwalu Senior Movie organizowanej przez Stowarzyszenie Kamera. We wrześniu miała miejsce premiera sztuki „Pół na pół” przygotowanej przez fundację West & Art. Oraz kolejna konferencja Grupy CSL „TO share knowledge and experience”. Największym sukcesem była „Niedziela z Filipinkami” – do dzisiaj nie wiemy ile osób tak naprawdę odwiedziło Starą Rzeźnię. Jedno jest pewne – w Sali Iluzjon nie było ani kawałka wolnej przestrzeni. Oczywiście wydarzenie wróci do Starej Rzeźni jesienią 2020.

PAŹDZIERNIK 2019. To był jeden z najbardziej spektakularnych miesięcy w roku. Nie da się ukryć, że organizacja koncertu jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, czyli Janusza Olejniczaka to wielkie wyzwanie, które okazało się sukcesem – artystycznym oraz frekwencyjnym. Pełna Sala Iluzjon oklaskiwała zespół Sorry Boys, autorów przeboju „Absolutnie, absolutnie”, a nowa sztuka Joanny Szczpekowskiej znów okazała się wielkim sukcesem. Na Łasztowni zagrał także zespół Lion Shepherd i odbyły się drugie (i nie ostatnie…) Targi Pupilove.

LISTOPAD 2019. Listopad to właściwie wydarzenie za wydarzeniem. Tradycyjnie 11 listopada o 11:11 zaśpiewaliśmy „Hymn do Bałtyku” podczas wydarzenia „Niepodległość na Maszt”. Poza tym wysłuchaliśmy doskonałego koncertu „Beatelsów z Czech” oraz odbył się kolejny festiwal Kawy i Herbaty, który zgromadził kilka tysięcy gości. Listopad w Starej Rzeźni był miesiącem bardzo nostalgicznym biorąc pod uwagę koncerty takich artystów jak: zespoły U Studni czy Sklep z Ptasimi Piórami. Odbywały się również przedstawienia teatralne – wszystkie oklaskiwane przez pokaźne audytorium widzów!

GRUDZIEŃ 2019. Z własnej inicjatywy i znowu z wielkim sukcesem do Starej Rzeźni wrócił Troy Anderson ze swoim hołdem dla Louisa Armstronga. Kolejny raz odbyła się „Gwiazdka nad Łasztownią”, odbyła się także premiera kalendarza na rok 2020 z którego dochód przeznaczony będzie dla szczecińskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wielkim artystycznym sukcesem okazał się także monodram Karoliny Miłkowskiej – Prorok „Nadbagaż”, który w Starej Rzeźni odbył się z inicjatywy Małgorzaty Dzieciniak i Impresariatu Artystycznego Kultura ze Smakiem.

 

A rok 2020… cóż. Będzie się dziać jeszcze więcej, o czym dowiecie się z portalu Moja Łasztownia i mediów społecznościowych Grupy CSL i Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Pozostaw komentarz