Bursztynowy Pierścień dla „Morfiny 0.05”!

Wielki sukces spektaklu przygotowywanego przez Fundację Kultury West & Art, wystawianego w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. „Morfina 0.05” zdobyła nagrodę publiczności w plebiscycie „Bursztynowy pierścień” organizowanym przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”. Sztuka została doceniona za mocny przekaz, doskonałe wykonanie i umiejętność skupienia uwagi widza mimo oszczędnej formy. Spektakl regularnie pojawia się w harmonogramie Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Kolejne wystawienia zobaczymy w styczniu 2020.

Bursztynowy pierścień dla sztuki spoza wielkiego teatru!

Od samego początku obecności w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia „Morfina 0.05” zbiera doskonałe recenzje i cieszy się wielkim zainteresowaniem publiczności. Nominacja do prestiżowej nagrody „Bursztynowy pierścień” Kuriera Szczecińskiego już jest wielkim wyróżnieniem, a zwycięstwo w kategorii „Nagroda publiczności” jest gigantycznym sukcesem. Jury wybrało najlepsze przedstawienie oraz aktora. –  Jurorzy przyznali też Srebrną Ostrogę dla najbardziej obiecującej młodej osobowości na zachodniopomorskiej scenie, otrzymał ją Olek Różanek z Teatru Polskiego. Z kolei Paweł Niczewski, aktor Teatru Współczesnego i szef Teatru Piwnica przy Krypcie, otrzymał Wielką Nagrodę Jury „za aktorskie i reżyserskie kreacje na scenach szczecińskich teatrów – Współczesnego, Krypta, Piwnica przy Krypcie – wieloletnią twórczą aktywność, artystyczny entuzjazm i zaangażowanie w życie teatralne Szczecina i regionu oraz za rolę Gustava Adolfa Ekdahla w „Fanny i Alexander” w Teatrze Współczesnym” – czytamy w Kurierze Szczecińskim. Nagrody publiczności otrzymali właśnie „Morfina 0.05” i aktorka Olga Adamska.

 

Morfina 0.05, czyli jak Żerański interpretuje Bułhakowa

Fundacja Kultury West&Art i Stara Rzeźnia zapraszają na widowisko teatralne „Morfina 0.05″ Michaiła Bułhakowa, w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego.  To jeden ze spektakli, który zadebiutował w minionym sezonie w ramach projektu „Scena Stara Rzeźnia”. Marek Żerański w niezwykle emocjonalny sposób pokazuje walkę z uzależnieniem, to jak bohater zmienia się psychicznie i fizycznie oraz jakie targają nim emocje. – To jest monodram, który wybrzmiewa jeszcze piękniej, jeżeli ogląda go niewielka grupa ludzi, która wyłapuje wszystkie niuanse, gesty i słowa aktora. Bardzo cieszy nas powrót Fundacji West & Art. do Starej Rzeźni w sezonie jesiennym, a Monodram Marka Żerańskiego to powód do dumy dla naszej instytucji. Liczymy, że publika dopisze i będziemy pokazywać go raz lub dwa razy w miesiącu – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Monodram ten to sceniczna adaptacja pierwszego, a zarazem autobiograficznego opowiadania rosyjskiego pisarza, które powstało w 1927 roku. Skrupulatnie opisał w nim swe doświadczenia z zażywaniem morfiny odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie, na głębokiej rosyjskiej prowincji.
Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego.

Spektakl został pokazany przedpremierowo w ramach 53 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

 

Pozostaw komentarz