CCIC Intermodal Depo Dunikowo podczas Navi Rail 2019. „Liderzy wygrywają dzięki logistyce”
Podczas konferencji Navi Rail na Łasztowni, Przemysław Hołowacz, Prezes Zarządu Spółki CCIC Intermodal Depo Dunikowo zaprezentował założenia i plany firmy na przyszłość. Zebrani na Sali przedstawiciele branży TSL w samych superlatywach mówią o projekcie, nad którym Grupa CSL pracuje od wielu miesięcy.
Projekt CCIC Intermodal Depo Dunikowo to jedno z najambitniejszych zadań, którego podejmuje się obecnie Grupa CSL. Zadanie jest sukcesywnie w toku realizacji i jak mówią pracownicy związani z naszą firmą oraz eksperci branży TSL, to inwestycja, która zmieni obraz gospodarczy w województwie zachodniopomorskim. CCIC Intermodal Depo Dunikowo otrzymało wysoki grant z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a obecnie trwają zaawansowane rozmowy z kolejnymi partnerami zainteresowanymi, by w Województwie Zachodniopomorskim powstał suchy, intermodalny port przeładunkowy. Podczas kolejnej edycji konferencji Navi Rail, która odbywała się w ubiegłym tygodniu w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni projekt został zaprezentowany przez Prezesa Zarządu Spółki Przemysława Hołowacza.
– Liderzy wygrywają dzięki logistyce. Tak jest wszędzie: w handlu logistyka stanowi blisko 40% kosztów sprzedaży towaru. Chciałbym byśmy zwrócili uwagę jak wiele mamy do powiedzenia jeżeli chodzi o szlaki handlowe oraz to jakimi drogami po świecie podążają towary. Dla grupy CSL bardzo ważną częścią procesu biznesowego, w zakresie logistyki jest: jakość i bezpieczeństwo. Jakość w logistyce oznacza gwarancję dowozu na czas, gwarancje przeładunku na czas, to obniża koszty transportu, koszty produkcji, bo towar jest na czas, nie są wstrzymywane zakłady produkcyjne. To są rzeczy dostrzegane przez naszych klientów, wiedzą oni, że składając swój towar w nasze ręce, zostaną obsłużeni bezpiecznie, z zachowaniem wszelkich norm i procedur oraz przy najwyższej jakości standardach. Dla CSL istotna jest także kreatywność, szukanie nowoczesnych rozwiązań oraz innowacji. Chcemy być tam, gdzie nie był jeszcze nikt, szukamy swoich dróg i swoich pomysłów – mówił Przemysław Hołowacz podczas prezentacji w czasie konferencji Navi Rail 2019.
Od kilku lat w województwie zachodniopomorskim obserwujemy dynamiuczny wzrost ilości powierzchni magazynowych. W Szczecinie w 2018 roku ta powierzchnia była powyżej 800 tysięcy metrów kwadratowych. To wyższy wskaźnik niż np. w Trójmieście. Wyprzedzają nas tylko takie metropolie jak Warszawa, Wrocław czy Śląsk. Należy także zauważyć ilość powierzchni magazynowych obok naszego miasta. Firmy ze Skandynawii czy z Niemiec widzą w naszym regionie hub, z którego towary mogą być przeładowywane i odprawianie niemal we wszystkie strony świata. Postęp i rozwój wymagają jednak poszerzania oferty i kolejnych inwestycji: – Grupa CSL dostrzegła ten potencjał. Szczecin od wielu lat wykorzystuje swoje położenie geograficzne, są u nas obecne firmy z branży e-commerce i sprzedają towar w kierunku Niemiec i Skandynawii. Terminal intermodalny zlokalizowany przy autostradzie A6, obok głównej nitki kolejowej Szczecin-Poznań to wręcz wymarzona lokalizacja na rozpoczęcie takiej działalności – mówił Przemysław Hołowacz, przedstawiając potencjał gospodarczy i możliwości przeładunkowe CCIC Intermodal Depo Dunikowo. – Zalando, Amazin, Polimery Police, inwestycje w Załomiu, inwestycje w Goleniowie, wszystkie te inwestycje generują ruch drogowy. Widzimy naturalny szlak ruchu towarów transportowanych z Chin przez Polskę. Do Szczecina większość kontenerów trafia przez porty trójmiejskie, ten transport jest tańszy i szybszy, CCIC jest więc szansą rozwoju dla regionu. Planujemy być wsparciem dla naszych portów lokalnych w Szczecinie i w Świnoujściu. Prowadzimy rozmowy z terminalami na temat synergii i tego jak siebie wzajemnie wspierać. Planujemy połączenia ze Sakndynawią, rozmawiamy ze spedytorami, z logistykami, ze specjalistami z branży intermodalnej. Bardzo istotne są także porty holenderskie oraz niemieckie – mówił Przemysław Hołowacz.
Transport intermodalny jest obecny w prawie każdym większym mieście przemysłowym, takiego rozwiązania nie ma w województwie zachodniopomorskim, stąd zdefiniowana potrzeba i szeroko zakrojone działania mające na celu znalezienie inwestora, który wesprze realizację inwestycji. Projekt CCIC Intermodal Depo Dunikowo został pozytywnie oceniony między innymi przez Urząd Miasta w Szczecinie czy Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, wszyscy podkreślają, że to jedna z kluczowych inwestycji dla rozwoju gospodarczego Szczecina i regionu. Już wkrótce więcej informacji na temat jednej z największych i najważniejszych inwestycji w historii Grupy CSL.