Obywatel Miłość – niezwykły dokument o życiu i miłości Grzegorza Ciechowskiego
Premierowy pokaz w Toruniu przyciągnął ogromną publiczność, a kolejne pokazy w Warszawie zainteresowały najważniejsze osoby ze świata kultury. „Obywatel Miłość” nazywany jest brakującym puzzlem w fascynującej historii życia jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. W grudniu mija 18 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Mijają kolejne lata, a utwory „Nie pytaj o Polskę”, „Tak, tak to ja” czy „Biała flaga” nadal poruszają tysiące ludzi i stanowią kanon polskiej muzyki.
„Film o pragnieniu i cenie szczęścia Grzegorza Ciechowskiego” – tak opisywany jest dokument „Obywatel Miłość”, który miał premierę kilka miesięcy temu. Po wieloletnim milczeniu Anna Skrobiszewska (Ciechowska), opowiada historię miłości i życia z liderem legendarnej Republiki. Powstał bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest też swego rodzaju mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek.
Nigdy niepublikowane materiały archiwalne wykorzystane w filmie pokazują artystę w nieznanym dotąd świetle. Widzimy Grzegorza jako głowę rodziny, ojca i męża. Wreszcie dzięki tej opowieści możemy lepiej zrozumieć jego życiowe wybory. Anna poznała Grzegorza Ciechowskiego podczas jednego z koncertów Republiki. Nastolatka była wówczas fanką zespołu wpatrzoną w swojego idola. – To trwało miesiącami, właściwie latami. Kiedy musieliśmy ukrywać nasze uczucia i było to bardzo trudne. Wyprowadziłam się, starałam się ułożyć życie po swojemu. Któregoś dnia Grzegorz zadzwonił mówiąc: „Musisz przyjechać, są teksty”. Przyjechałam, wysłuchałam tych piosenek np. „Reinkarnacji”, „Tu jestem w niebie” i pomyślałam, że to już jest tak jawne, że wszystko będzie jawne. Tak się stało, pobraliśmy się, urodziły się dzieci – mówi kobieta podczas filmu.
– Film “Obywatel miłość” nazywany jest brakującym elementem w wielkiej układance z napisem „Republika i Ciechowski”. Dokument powstał w roku 2018. Opowieść Anny odkrywa nieznaną część historii Grzegorza Ciechowskiego i to nie jako muzyka, ale jako człowieka poszukującego zwykłego, domowego ciepła. Człowieka, który nie zawahał się zapłacić za nie dużej ceny. Ale podobną, a może wyższą cenę, zapłaciła Anna. Oglądając film, patrzcie na „Obywatela” jako emocjonalną historię miłości mężczyzny i kobiety nakręconą po prawie dwóch dekadach przez innego mężczyznę, kochającego tę samą kobietę – czytamy w zapowiedzi filmu. Kulisy tej historii z wielu powodów prowokują i budzą kontrowersje, ale to właśnie szczerość jest jedną z największych zalet tej produkcji.
Pokaz specjalny filmu „Obywatel miłość” organizowany przez Impresariat Artystyczny „Kultura ze smakiem” odbędzie się 21 września o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Bilety w cenie 25 złotych są jeszcze do nabycia.
METRYCZKA OBRAZU:
Obywatel miłość
Polska 2018, 71’
Reżyseria: Wojciech Skrobiszewski
Oprawa plastyczna: Marta Wierzbicka-Dąbek
Zdjęcia: Wojciech Skrobiszewski i Paweł Drygalski
Montaż: Paweł Drygalski
Muzyka: Radosław Gmurkowski
Dźwięk: Radosław Gmurkowski
Produkcja: cOFFee & grunge Sp. z o.o.
Obsada: Anna Skrobiszewska