STARA RZEŹNIA NA DNI MORZA: Tablice o statkach Polskiej Żeglugi Morskiej na Skwerze Kapitanów

W czasie Dni Morza wiele będzie się dziać na okolicznym Skwerze Kapitanów, o który troszczy się kpt. Włodzimierz Grycner, Kapitan Żeglugi Wielkiej. Przed nami odsłonięcie odrestaurowanych tablic statków należących do Polskiej Żeglugi Morskiej. W czasie Dni Morza na Skwerze odbędą się także tradycyjne uroczystości, wśród których przewidziano m.in. wypuszczenie w powietrze białych gołębi.

Nowe tablice, które są już do zobaczenia na Skwerze Kapitanów, oficjalnie zaprezentowane zostaną w czasie tegorocznych Dni Morza. Jak mówi Kapitan Włodzimierz Grycner, wzbogacenie ekspozycji Skweru jest inicjatywą Prezes firmy CSL Laury Hołowacz, która stwierdziła, że łasztowniowe mury wymagają dodatkowych elementów ozdobnych poza tablicami dotyczącymi Flisu Odrzańskiego, które prezentowane były kilka miesięcy temu. Tablice, które możemy oglądać pochodzą z 2011 roku, kiedy to Polska Żegluga Morska świętowała 60-lecie istnienia. – Szukałem zdjęć żeby pokazać jakie statki, stare, ale i nowsze pływały pod banderą Polskiej Żeglugi Morskiej. Udało mi się dotrzeć do starych tablic przygotowanych na 60-lecie PŻM. Udało się je pozyskać i wyremontować i dzisiaj, w ładnych ranach są ozdobą naszego skweru – mówi Kapitan Grycner. Łącznie na Skwerze Kapitanów zawisło osiem tablic. – Jeszcze 15 lat temu to flota PŻM miała 120 statków, a teraz ma połowę tego. Chcieliśmy pokazać naszą historię i wrócić do tego, żeby ludzie pamiętali o tym jak ważna jest gospodarka morska. Tablice zostały przez nas oczyszczone, zaimpregnowane i specjalnie oprawione – dodaje Kapitan Włodzimierz Grycner.

Obecnie na Skwerze Kapitanów ulokowana jest całkiem bogata ekspozycja prezentująca zarówno osiągnięcia Flisu Odrzańskiego, Odrzańską Drogę Wodną, fragmenty jednostek pływających, w tym Maszt Skweru Kapitanów czy kilkanaście tablic prezentujących sylwetki żyjących i nieżyjących Kapitanów Żeglugi Wielkiej związanych ze Szczecinem. Odsłonięcie tablic odbędzie się 15 czerwca o godzinie 14.00. Spotkanie ma charakter otwarty: – Ważną dla nas uroczystością jest wypuszczenie w niebo gołębi. Uroczystości towarzyszyć będzie oprawa muzyczna i literacka, a następnie odbędzie się spotkanie w Mesie Kapitańskiej w Starej Rzeźni.

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia będzie czynne przez cały czas trwania Dni Morza. Na ścianach Galerii Szczecińskiej do zobaczenia będzie nowa wystawa Andrzeja Łazowskiego „Szczecin – Mikrocentrum Europy”, której wernisaż odbył się 13 czerwca. Na Łasztowni będzie mieć miejsce także Plener Literacki organizowany przez Szczecińską Agencję Artystyczną. O godzinie 12.00 w niedzielę odbędzie się pokaz dokumentu „Słoik, który zakręcił stolicą”. Film opowiada o Stanisławie Grzesiuku: postaci ważnej nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny – serdecznie zapraszamy!

Pozostaw komentarz