Bralczyk, Czejarek i wielu, wielu innych. Wspaniały plener literacki na Łasztowni!
W piątek 14 czerwca rozpocznie się na Łasztowni ósmy Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. Do 16 czerwca na wszystkich miłośników czytania czekać będą spotkania z gwiazdami w otoczeniu książek. Nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci!
U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników i wziąć udział w spotkaniach oraz zdobyć autografy ulubionych autorów.
– Naszym gościem specjalnym będzie prof. Jerzy Bralczyk niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną Lucyną Kirwil „Pokochawszy” – informuje Robert Grabowski, rzecznik prasowy Szczecińska Agencja Artystyczna. – O meandrach języka miłości opowiedzą na scenie Pleneru.
Wśród gości między innymi Łukasz Orbitowski – redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz. Opowie o najnowszej książce „Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich.
Na miłośników mocnej literatury czeka spotkanie z Magdą Stachulą, najbardziej uzależniającą autorką thrillerów psychologicznych w Polsce: „Idealnej”, „Trzeciej” i „W pułapce”.
Sympatycy kryminałów spotkają się z Martą Matyszczak – autorką komedii kryminalnych, Piotrem Rozmusem – w rozmowie o najnowszej powieści „Piętno mafii” oraz Piotrem Borlikiem – autorem powieści grozy.
Zapraszamy również po autografy i na spotkania ze Sławomirem Koprem – w rozmowie o „Polskich terrorystach i zamachowcach”, czyli o terroryzmie w historii Polski, Niną Majewską Brown, która opowie o najnowszej książce „Anka i diabeł stróż”, Sylwią Trojanowską, autorką poczytnych powieści obyczajowych, trenerem biznesu i coachem oraz z Arkadym Radosławem Fiedlerem – synem znanego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera, czy też z Jackiem Federowiczem, który opowie o swoich książkach m.in. „Święte krowy na kółkach”, „W zasadzie tak”.
Z czytelnikami spotka się także Roman Czejarek, dziennikarz, prowadzący między innymi Lato z Radiem w Programie Pierwszym Polskiego Radia, pisarz, autor serii o tajemnicach Szczecina, a także fotograf i konferansjer.
– Do wizyty na Plenerze zachęcamy również najmłodszych, którym o legendach Szczecina opowie Małgorzata Duda, a Dariusz Rekosz zaprosi do udziału w warsztatach detektywistycznych – mówi Robert Grabowski. – Nie zabraknie też ciekawych spotkań z autorami: Marcinem Szczygielskim – jednym z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, wielokrotnie nagradzanym, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, Zofią Stanecką – autorką serii o Basi, Małgorzatą Swędrowską – popularyzatorką literatury dziecięcej oraz Kubą Sosnowskim, autorem książki fantasy dla dzieci i młodzieży: „Wuj krasnolud i Brama opowieści”.
Zapraszamy na pokaz filmowy o Stanisławie Grzesiuku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Stanisław Grzesiuk jest postacią ważną nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków.
Obecni na spotkaniu będą: Izabela Laszuk – wnuczka Stanisława Grzesiuka, Jarosław Wiśniewski – reżyser filmu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, Magdalena Zaleska – producentka wykonawcza filmu (Prószyński i S-ka).
Ważną częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Karoliną Bednarz, Anną Fryczkowską, Katarzyną J. Kowalską, Ulą Ryciak i Agnieszką Szpilą.
MATERIAŁY: SZCZECIŃSKA AGENCJA ARTYSTYCZNA