Czym jest autyzm? Warsztaty, wykłady, spotkania. Wszystko to we wtorek w Starej Rzeźni!

Kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu. Podsumowanie działań w ramach wydarzenia odbędzie się we wtorek 30 kwietnia w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Początek o godzinie 10.00. Wstęp na panele dyskusyjne oraz na warsztaty dla dzieci jest otwarty. Serdecznie zapraszamy!

– Absolutnie wyjątkowe wydarzenie. Marzenie o jego realizacji już dawno nosiłam w sobie. Dzięki fantastycznym ludziom powstał projekt „Czym jest Autyzm ?” Zapraszamy do Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w godzinach od 10 do 17. W wydarzenie zaangażowało się Stowarzyszenie Progressum oraz  Przedszkole Terapeutyczne Dziendoberek. To będzie naprawdę ciekawa impreza i dla dzieci i dla dorosłych – zapowiada Anna Szewczyk, jedna z inicjatorek tego wydarzenia. –  Tak, jak kamyk wrzucony do wody tworzy coraz większe kręgi, tak i nasze działanie mają coraz większy zasięg i moc wśród ludzi. Warto jest wychodzić ludziom na przeciw, bo tylko w taki sposób damy im szanse by nas poznali i zrozumieli i tylko w taki sposób nasze dzieci będą mieć szansę integrować się ze społeczeństwem. Na warsztatach planujemy zajęcia integracyjne, by wszystkie dzieci miały szansę poznać się i zrozumieć – dodaje Pani Anna, będąca jednocześnie mamą Kajtka, który również jest dzieckiem autystycznym.

Dla dorosłych przygotowany został panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań obecnym specjalistom i terapeutom. Przygotowana jest także część dla dzieciaków nad którą czuwa Jakub Gwit i Teatr Gwitajcie.  – Chcemy mówić o autyzmie, podsumowując miesiąc autyzmu, aby oswajać ten temat, budować coraz większą świadomość w społeczeństwie, by szukać rozwiązań, zachęcać rodziców do wczesnej diagnozy i do wychodzenia do ludzi – dodaje Anna Szewczyk. W projekt jest zaangażowane również Stowarzyszenie Progressum: – To bardzo ważne żeby poszerzać wiedzę społeczeństwa na takie tematy jak autyzm. To poważny problem, bo wiele osób posługuje się stereotypami. Dodatkowa wiedza jest potrzebna rodzicom, ale i nauczycielom, którzy muszą wykazywać się wielką delikatnością i cierpliwością. Spotkanie w Starej Rzeźni podsumowuje miesiąc wiedzy na temat autyzmu, ale jestem po rozmowach z Panią Anną Szewczyk oraz wychowawcami i terapeutami z przedszkola Dzieńdoberek i wiem, że potrzeby są ogromne i na pewno na jednym spotkaniu nasze działanie się nie skończy – mówi Monika Dyker – Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Progressum.

 

Czym jest Autyzm ?
Kończąc kwiecień – miesiąc świadomości autyzmu zapraszamy na:
Bezpłatne warsztaty dla dzieci i rodziców obrazujące i przybliżające specyfikę zaburzeń autystycznych.

Program:
10.00 – 15:00 (panel dla dzieci)
zabawy przybliżające specyfikę autyzmu; sensoplastyka; muzykoterapia, zajęcia teatralne
15:00 – 17:00 (panel dla rodziców)
indywidualne konsultacje ze specjalistami (logopeda pedagog specjalny, terapeuta SI); panel dyskusyjny

 

Pozostaw komentarz