Stara Rzeźnia pełna literatury!

Spotkania autorskie i promocja literatury – z naciskiem na literaturę twórców ze Szczecina i Pomorza Zachodniego – to myśl, która towarzyszyła Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia od samego początku istnienia. Już 26 kwietnia o godzinie 18.00 odbędzie się otwarte spotkanie literackie z Katarzyną Wenta-Mielcarek. Autorką powieści „Białe wstążki dróg”

26 kwietnia o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się spotkani autorskie z Katarzyną Wentą – Mielcarek, autorką popularnej powieści „Białe wstążki dróg”. Powieść przenosi nas w fantazyjny i utopijny, dziś jeszcze, świat. Metaforycznie przedstawia jednak aktualne problemy z jakimi borykają się rządy europejskich krajów, takie jak: Jak chronić obywateli przed terroryzmem? Jak poradzić sobie z globalnym ociepleniem? Jak kobiety mają zabezpieczyć sobie uzyskanie pełni praw, reprodukcyjnych oraz związanych z różnicami płci przy rządach o dziewiętnastowiecznej mentalności ? Czy osoby odmienne kulturowo stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla narodowych kultur, czy zagrożeniem są wartości, jakimi kieruje się indywiduum, niezależnie od kultury pochodzenia? Te i inne pytania, w kontekście wielokulturowym autorki o kulturze polskiej, niemieckiej i francuskiej, wplecione są w powieść, jak tytułowe błękitne wstążki.

– Przy Centrum Kultury Euroregionu od samego początku istnienia funkcjonuje Kubryk Literacki. Postawiliśmy sobie za cel goszczenie w murach naszej instytucji jak największej liczny twórców z naszego miasta i regionu, ale nie tylko. Zauważamy, że pisarze cenią Starą Rzeźnię za kameralny klimat. Spotkań autorskich jest więc dużo, niektóre gromadzą kilka osób i trwają kilkadziesiąt minut, bo fani chcą mieć swojego ukochanego pisarza na wyłączność przy dyskusji, a jest także mnóstwo spotkań, które gromadzą pełną Salę Iluzjon i właściwie to nie jest spotkanie autorskie, a literacki wykład albo konferencja. Jako przykład mogą posłużyć wspaniałe spotkania z Leszkiem Hermanem czy Aleksandrem Dobą, które przyciągały jednocześnie ponad 300 osób – mówi Kamila Walerysiak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Największym zainteresowaniem w naszym Kubryku cieszą się książki Leszka Hermana, mowa zarówno „Sedinium. Wiadomość z podziemi”, „Latarni Umarłych” jak i o „Biblii Diabła”. Dużo osób interesuje się książkami z serii „Podziemny Szczecin” oraz generalnie publikacjami o historii Szczecina. Świetnie sprzedają się także książki naszej szczecińskiej pisarki Sylwii Trojanowskiej oraz innych lokalnych twórców. Stawiamy także na literaturę marynistyczną, zaryzykowałabym stwierdzenie, że nasze zaplecze tego rodzaju publikacji jest największe w Szczecinie. Przed „Szwajową niedzielą” uzupełniliśmy także zapas książek Moniki Szwai i wiele z nich będzie można u nas kupić – dodaje Kamila Walerysiak.

Kubryk Literacki w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jest czynny od wtorku do niedzieli od godziny 12 do godziny 18.

Pozostaw komentarz