Październik w Starej Rzeźni – jakie wydarzenia jeszcze przed nami?

Wykłady, wystawy, koncerty i długo oczekiwana premiera albumu „Przedsiębiorczy Szczecin” – przed nami interesujący październik w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

 

Wydarzenia zaplanowane na dalszą część miesiąca to kwintesencja różnorodności oferty instytucji kultury na Łasztowni. – Bardzo ciekawa wystawa w Galerii Szczecińskiej, nowe książki w Kubryku Literackim oraz to, na co goście czekają, czyli dwa koncerty, kilka wykładów i szereg bardzo interesujących wydarzeń. To najbogatsza jesień w Starej Rzeźni od 2019 roku. Liczymy, że mieszkańcy po pandemicznym uśpieniu na nowo zakochają się w Starej Rzeźni i będą z nami jak najczęściej – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni.

– Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w przyszłym roku kończy 8 lat istnienia. Zależy nam na tym, by na stałe wrócić do świadomości mieszkańców miasta, jako miejsce, które ma pomysły na ciekawe wydarzenia i w którym wiele się dzieje. Październik to wykłady i wystawy, ale także dwa niezwykłe koncerty czy w końcu premiera albumu „Przedsiębiorczy Szczecin”, który tworzymy wspólnie ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni.

– Stawiamy na oryginalne wydarzenia i do końca roku zaprezentujemy jeszcze kilka nietuzinkowych pomysłów. Zapraszamy do Starej Rzeźni: na koncerty, na wykłady, do Kubryka, do galerii. Chciałabym, by nasze centrum żyło pełnią życia i dawało mieszkańcom miasta i turystom wiele radości – mówi Laura Hołowacz.

 

Wojtek Szumański z zespołem – 14 października 2022 roku, godzina 19:30

 

Wojtek Szumański wraz z Zespołem zagra koncert w Szczecinie w ramach promocji nowej płyty pt. „II”. Dotychczasowe trio koncertowe (wokal, gitara akustyczna, skrzypce oraz wiolonczela) zostanie wzbogacone o sekcję rytmiczną (gitara basowa i perkusja), usłyszymy również dźwięki banjo. Wojtek Szumański jest charyzmatycznym frontmanem, ma znakomity kontakt z publicznością, a akustyczne brzmienie zespołu potrafi porwać tysiące fanów do wspólnego śpiewania! W trakcie wydarzenia będzie można nabyć gadżety sygnowane grafiką słynnej „Ballady o cyckach”, z których część dochodu będzie przekazana dla Federacji Amazonki, wspierającej profilaktykę raka piersi.

 

Wykład prof. Jacka Rudnickiego / 17 października / godzina 20:00

Zapraszamy na kolejny wykład prof. Jacka Rudnickiego będzie tradycyjnym połączeniem dyskusji o medycynie z prezentacją artystyczną. Wykład październikowy oparty będzie o motyw pod nazwą: „Historia Jednej Piosenki”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Sklep z Ptasimi Piórami, koncert „Pokój z widokiem” / niedziela, 23 października / godzina 18:00

Sklep z Ptasimi Piórami od 44 lat tworzy, gra koncerty w klubach, salach widowiskowych, teatrach w całej Polsce i poza jej granicami, jest wizytówką kulturalną Szczecina. W niedzielny wieczór zabrzmią dźwięki piosenek z ostatniej płyty „Biało-czerwona, czyli przepisy mówią jasno” – kompozycje lidera zespołu Ryszarda Leoszewskiego do tekstów Michała Zabłockiego, Barbary Stenki, Małgorzaty Ciepielak, Kornelii Leoszewskiej i Marka Maja. Nowe, liryczne, satyryczne i refleksyjne utwory zagra cały skład Sklepu z Ptasimi Piórami: Ryszard Leoszewski – gitara, śpiew; Mariusz Smoliński – piano; Krzysztof Ciesielski – kontrabas; Lech Grochala – perkusja, instrumenty perkusyjne. Na scenie pojawią się też zaproszeni goście – młodzież z grupy artystycznej ARFIK. A to z okazji przypadającego w tym roku Jubileuszu 35-lecia zespołu. Jak zabrzmią: „Stempelek”, „Podróż dookoła siebie”, „Czy mi wolno czekać”, „Zwykły anioł” w wykonaniu nastolatków? To trzeba koniecznie usłyszeć i zobaczyć.

Kapitan Kapitanów Konstanty Maciejewicz / wykład Ludmiły Kopycińskiej / poniedziałek 24 paździenrika / 18:00 / wstęp wolny

Kapitan ż. w. Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz był jedną z najświetniejszych postaci w dziejach polskiej bandery. Stanowił fundament polskiego szkolnictwa morskiego. Jego wiedza i umiejętności przekazane uczniom i wychowankom to najwspanialsze dziedzictwo, jakie pozostawił. Kapitan K. Maciejewicz, uznawany był za najwyższy w Polsce autorytet w sprawach żeglugi, morskiego wychowania, wręcz symbol polskiego kapitana.  Wykład poprowadzi wybitna, szczecińska znawczyni morza i kultury marynistycznej Ludmiła Kopycińska.

Rodzaje Przemocy / wykład coach Małgorzaty Krawczak / wtorek 25 października / 18:00 / wstęp wolny

Ofiarą przemocy nie zawsze jest ciało, ale zawsze nasza psychika. Przemoc to nie zawsze agresywne zachowanie i krzyk. Przemoc to również bierne zachowanie i milczenie. O rodzajach przemocy opowie coach Małgorzata Krawczak. To kolejny wykład organizowany w ramach jesiennego cyklu ABC Przemocy.

 

Co jeszcze?

W październiku w Starej Rzeźni odbędzie się także wystawa i premiera albumu „Przedsiębiorczy Szczecin” (premiera będzie wydarzeniem o charakterze zamkniętym dla publiczności, ale otwartym dla prasy. Album będzie dostępny w Kubryku Literackim). Pod koniec miesiąca odbędzie się także jubileusz połączony z wystawą okolicznościową Technikum Łączności i Technologii Cyfrowych w Szczecinie.

 

Pozostaw komentarz