Mural z pionierką. Niezwykłe uhonorowanie Krystyny Łyczywek

Jedną z atrakcji wydarzenia „Pionierka Szczecina”  organizowanego 27 lipca o godz. 18:00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia będzie możliwość zobaczenia niezwykłego obrazu przygotowanego przez Kamilę Maślak. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne autorstwa Krzysztofa Kuźnickiego ze Stowarzyszenia Kamera. Red. Krystyna Pohl opowie o wspólnej wycieczce do Paryża z Krystyną Łyczywek, wystawach, spotkaniach, rozmowach i magii fotografii. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

– Przygotowanie obrazu trwało około tygodnia. Obraz powstał na płótnie, namalowany farbami akrylowymi na wcześniejszym szkicu narysowanym na podstawie dwóch zdjęć. Wcześniej stworzyłam dla Starej Rzeźni mural Filipinek oraz Generała Hallera, Tryptyk zimowy, Mural Ukraineczka, Blue Lady. Cały czas się coś dzieje, mamy mnóstwo barwnych i wartościowych osobowości w Szczecinie – mówi w rozmowie z portalem Moja Łasztownia Kamila Maślak.

Krystyna Łyczywek to jedna z Pionierek Szczecina i jedna z najbardziej zasłużonych obywatelek naszego miasta. Promowała Szczecin na całym świecie, spotykała się z młodzieżą, opowiadała o tym, jak wyglądało budowanie Szczecina. – Była naszą wielką przyjaciółką. Uwielbiała Starą Rzeźnię, spotykała się tutaj z mieszkańcami miasta kilkukrotnie podczas spotkań autorskich i uroczystości w czasie których zawsze przyjmowaliśmy ją z wielkimi honorami. Wspaniała postać, pełna optymizmu, pogody ducha i historii, które można było słuchać bez końca. Nasz wieczór w Starej Rzeźni będzie pięknym wspomnieniem o Pani Krystynie. Wśród planów jest prezentacja plakatu z pionierką, przygotowanego przez Kamilę Maślak – zapowiada Laura Hołowacz, założycielka Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Zaprezentowane zostaną dwa filmy Krzysztofa Kuźnickiego ze stowarzyszenia Kamera, a red. Krystyna Pohl podzieli się swoimi wspomnieniami.

– Ona mnie namówiła na wyprawę do Paryża. To było niezwykle interesujące, bo ja jej naskarżyłam, że na mnie podczas wcześniejszych podróży to miasto nie zrobiło wrażenia. I ona stanowczo zaprotestowała i powiedziała, że ona mnie zabierze i pokaże mi to miasto od strony, która sprawi, że je pokocham. Pojechałyśmy, to była piękna wycieczka, dłużej niż dwa tygodnie, a opowieści Pani Krystyny sprawiły, że inaczej spojrzałam na to miasto. Przygotowałam na temat Pani Krystyny wiele reportaży, nasze spotkanie będzie prawdziwą sentymentalną podróżą i wspomnieniem pięknej osoby – mówi red. Krystyna Pohl.

Spotkanie odbędzie się 27 lipca w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na Łasztowni. Początek o godzinie 18:00. Wstęp jest wolny, serdecznie zapraszamy!

 

Pozostaw komentarz