Styczeń w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia

Przed nami miesiąc pełen spotkań, wykładów i interesujących wystaw. Wszystkie inicjatywy organizowane w Starej Rzeźni we wrześniu będą bezpłatne. Serdecznie zapraszamy!

– Dla kultury czas pandemii jest wyjątkowo trudnym czasem. Mimo wszystko staramy się działać aktywnie i organizować tak dużo wydarzeń, jak to tylko jest możliwe. Styczeń minie nam pod znakiem wykładów i spotkań z osobami, które goście Starej Rzeźni znają i uwielbiają. Coach Małgorzata Krawczak, doktor Jacek Rudnicki, ekspertka historii gospodarki morskiej Ludmiła Kopycińska. Przed nami także kilka wystaw – zapowiada Laura Hołowacz, założycielka Starej Rzeźni. – Mamy nadzieje, że rok 2022 będzie dla kultury lepszy. Planujemy kilka wydarzeń, zgłaszają się do nas artyści z propozycjami koncertów. Trudno jednak mieć konkretne plany, gdy tak naprawdę z dnia na dzień sytuacja epidemiczna może zmienić się na tyle, że organizacja koncertów nie będzie możliwa. Staramy się jednak działać i sprawiać, że Łasztownia żyje – mówi Laura Hołowacz.

 

12.01-06.02.22

HANNA MICHALSKA-ŻURYCH / FASCYNACJE / WYSTAWA W STAREJ RZEŹNI / wstęp wolny

Hanna Michalska-Żurych, absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Urodzona w Szczecinie.

Obecnie mieszka na wsi pod Stargardem. Maluje od 2007 roku, należy do sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stargardzie, Szczecińskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich „pod Masztami” w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej SAIE. Maluje w technice olejnej i akrylowej, stosuje techniki mieszane. Tematem obrazów jest otaczający świat. Kocha impresjonistów. Obecna wystawa pn. „Fascynacje – wystawa retrospektywna” to przegląd prac z 10 lat ukazujące stopniową zmianę spojrzenia na rzeczywistość, a także sposoby przekazywania wrażeń autorki.

 

14.01.2022 / 18.00

MAREK BOSZKO RUDNICKI / SPOTKANIE AUTORSKIE W STAREJ RZEŹNI / wstęp wolny (+online)

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Markiem Boszko Rudnickim w Starej Rzeźni. Będzie dotyczyć ono wydania książki „Vakho. Wilcze szczenię”.

Polska zniknęła z map, lecz nie z serc Polaków zamieszkujących kresy. Czy przyszedł czas na jej odrodzenie?

Janek na polecenie dziadka wyrusza na polowanie, podczas gdy we dworze narasta niepokój. Gdy chłopak wraca, staje się świadkiem makabrycznych wydarzeń we wsi dworskiej: gwałtów, tortur, morderstw, rabunków, podpaleń. Nie wie, co stało się z jego rodziną i służbą.

Postanawia ukryć się w borze, gdzie z łap niedźwiedzia ratuje młodą wilczycę, zyskując tym samym wierną towarzyszkę. Honor i wychowanie nie pozwalają mu trwać w bezczynności. Najpierw w pojedynkę, a później przy wsparciu tych, którym uratował życie, odpłaca się bolszewikom. Z niedoświadczonego młodzieńca niepostrzeżenie staje się mężczyzną, dowódcą wzbudzającego strach najeźdźców Wilczego Pułku.

24.01.2022 / 20.00

PROFESOR JACEK RUDNICKI / ATROPOCEN / WYKŁAD W STAREJ RZEŹNI / wstęp wolny (+online)

Człowiek zmienia się ewolucyjnie, postępy technologii zmieniają człowieka. Świat, w którym żyjemy również się zmienia pod naszym wpływem. To co było naturalne przeminęło po wybuchu pierwszych bomb atomowych, żywności genetycznie mutowanej, wpływu działalności człowieka na środowisko, to Antropocen. Nabraliśmy przekonania, że zmieniamy Ziemię, ale martwimy się, że ją niszczymy. Nasza egzystencja jest łatwiejsza, przyjemniejsza ale jej kosztem. Jeśli ją zniszczymy, zniszczymy siebie. Powinnyśmy pamiętać, że to ona nas urodziła, nie my ją. Jeśli nas stworzyła w drodze ewolucji, to kiedy ona zachoruje, to my zachorujemy również.m „Pan Bóg stworzył wieś, a człowiek miasto” napisał Samuel Adalberg. Co jeszcze stworzymy? Dokąd nas nasza ekspansja zaprowadzi? Czy świat jest bezbronny wobec człowieka?

 

25.01.2022 / 18.00

Coach Małgorzata Krawczak / wykład: „Życie jako gra społeczna – realizacja wartości.”  / wstęp wolny (+online)

Zachowania to nasze reakcje na przeżywane przez nas emocje. Natomiast emocje to mechanizm przetrwania, czyli wyuczone programy, których używaliśmy w reakcji na określone sytuacje życiowe. Tych reakcji nauczyliśmy się od innych. Większość naszych zachowań emocjonalnych sprawia, że tracimy zdolność rozsądnego myślenia, tracimy świadomość i kontrolę nad sobą. Dlatego takie reakcje emocjonalne określamy jako negatywne, a ich konsekwencje nie są pozytywne.

Większości z nas, w okresie dorastania, wpojono zwyczaj surowego oceniania siebie, jeśli nie wykonaliśmy czegoś perfekcyjnie. A życie nie oczekuje od nas perfekcjonizmu tylko zaangażowania w stawanie się coraz lepszą wersją siebie każdego dnia poprzez odsłanianie swej wrażliwości. Ocenianie sprzyja pogłębianiu się odczuwania lęków. Lęki i obawy, które płyną z zaburzonego świata wartości bardzo mocno rzutują na poczucie własnej wartości i tworzenie postaw – agresywnych, pasywnych oraz asertywnych. Chcesz poznać, jak tworzą się te postawy i od czego ten proces zależy? Zapraszamy na wykład.

 

31.01.2022 / 18.00

LUDMIŁA KOPYCIŃSKA „RYSZARD KARGER  – TWÓRCA POTĘGI POLSKIEJ ŻEGLUGI MORSKIEJ” / WYKŁAD W STAREJ RZEŹNI

  1. KARGER całe swoje życie związał z gospodarką morską. Najwyższej klasy żeglugowiec. Wieloletni dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej. Jeden z nielicznych, który miał wizję rozwoju przedsiębiorstwa armatorskiego. Honorowy Obywatel Szczecina.

Kapitan ż. w. Zbigniew SAK żegnał w 2017 roku Dyrektora R Kargera  następującymi słowami: Z odejściem Ryszarda Kargera skończyła się pewna epoka. Epoka ciężkiej pracy, trudnych decyzji, ale również błyskotliwych sukcesów. Epoka budowy polskiej floty. My, przyjaciele Twoi, szanowaliśmy i podziwialiśmy Twój talent menedżerski i wizję, która pozwoliła w okresie jednego pokolenia zbudować, co podkreślamy, jedno z największych na świecie przedsiębiorstw żeglugowych – Polską Żeglugę Morską.

 

Pozostaw komentarz