Słowianin na emigracji – Przystań na Bluesa

To wydarzenie tradycyjnie odbywało się rokrocznie w Domu Kultury Słowianin. Ten jest w remoncie, ale tradycja musi zostać podtrzymana. Już w najbliższy czwartek  o godzinie 19.00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się koncert „Przystań na Bluesa” dedykowany osobom bezdomnym, potrzebującym i uzależnionym. – To ostatni dzień stycznia, a ten miesiąc był dla nas niezwykły jeżeli chodzi o mnogość wydarzeń charytatywnych. Warto wspomnieć choćby o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy Koncercie dla Mai. Bez żadnych wątpliwości zgodziliśmy się ugościć Dom Kultury Słowianin na Łasztowni. To będzie piękny i wzruszający koncert na który wstęp jest otwarty – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

(…) Jeden ma w lesie wielki, pusty dom. Drugi zachłanne stado byłych żon. Trzeci nad sobą sufit pełen gwiazd. A czwarty głowę podniósł tylko raz. Ja mam bluesa i dla was go gram (…)
To fragment tekstu Leszka Pietrowiaka z repertuaru zespołu „After Blues”, który wystąpi razem z Barbarą Włodarczyk i uczniami z Pracowni Muzycznej Allegretto, na koncercie dedykowanym wszystkim samotnym i bezdomnym. Artyści zaprezentują kompozycje własne, utwory z repertuaru Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej.   – Pomysł jest oparty na trzeźwości. Promujemy zabawę bez piwa, bez wina, bez wódki i bez wszelkiego rodzaju alkoholu. Przekonujemy ludzi, że można tak spędzać czas i doskonale się bawić. Osoby bezdomne i uzależnione również chcą mieć dostęp do kultury. Caritas organizuje ten koncert po raz trzeci wspólnie ze Słowianinem, tym razem koncert będzie mieć miejsce w Starej Rzeźni. Namawiamy ludzi do korzystania z dóbr kultury, bo jest to droga zmiany życia. Człowiek bez kultury nie bardzo może żyć – mówi Włodzimierz Gutkowski, kierownik schronisk Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. – Na koncert zapraszamy ludzi trzeźwych. Moich podopiecznych i znajomych zawsze namawiam do udziału. Ten koncert wpisuje się w projekt trzeźwościowy propagowany przez Caritas. Organizowaliśmy koncerty, mistrzostwa szachowe. Pomysł tych wydarzeń to inicjatywa moja jako terapeuty, pracuje z ludźmi uzależnionymi i wiem, że żeby zmienić życie to potrzeba działania w różnych sferach; psychicznych, fizycznych i duchowych – dodaje Włodzimierz Gutkowski.

Wstęp na koncert jest wolny. Początek 31 stycznia o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Pozostaw komentarz