Kolejna Szwajowa Niedziela już 16 maja! Zapraszamy na podróż do świata najsłynniejszej szczecińskiej pisarki

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza na szóstą już „Szwajową Niedzielę”. Ze względu na pandemię koronawirusa odbędzie się ona kolejny raz w trybie online. Na facebookowym profilu CKE Stara Rzeźnia wyemitowany zostanie film ze wspomnieniami na temat szczecińskiej pisarki, żeglarki i dziennikarki. Nie zabraknie także elementów muzycznych. – Bardzo liczymy, że kolejna Szwajowa będzie już taka, jak kiedyś. Z radosnymi wspomnieniami na Sali Iluzjon, koncertem szantowym i wspólną kawą po całym wydarzeniu. Bardzo nam tego brakuje, ale w obecnych warunkach możemy zaprosić tylko na wydarzenie online. Tradycja naszych spotkań trwa, bo trwa pamięć o Monice Szwai. Trudno uwierzyć w kolejne lata, które mijają od momentu, kiedy jej z nami nie ma – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni.

W tym roku motywem przewodnim naszego wirtualnego spotkania będą pasje Moniki Szwai. Wspominać ją będą Jej przyjaciele, którzy te pasje dzielili, a także czytelnicy Jej książek.  – Spróbujemy też znaleźć odpowiedź na pytanie „jak lubić życie”. Jak zawsze w ogrodzie wspomnień o Monice Szwai.  Nasze spotkanie to pretekst do rozmowy o życiu. Jak je lubić, a przy okazji świat, siebie i innych. Ładni ludzie, mądre, przemyślane wypowiedzi. I takież piosenki w warstwie muzycznej. Taka będzie kolejna Szwajowa Niedziela, na którą serdecznie zapraszam – mówi Marek Szurawski, przyjaciel artystki i współinicjator naszego cyklu.  Warstwę muzyczną stanowić będą utwory nagrodzone na festiwalu Shanties nagrodą im. Moniki Szwai za najlepszy tekst premierowy – nagroda ta przyznawana jest corocznie od 2016 roku.

 

– Szwajowa Niedziela to wydarzenie, które na stałe wpisało się do harmonogramu wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Tworzymy wyjątkowe spotkania, które jednoczą mieszkańców naszego miasta i regionu we wspomnieniach o niezwykłej osobie jaką była Monika Szwaja. Mam wrażenie, że nasz cykl pozwolił wielu osobom odkryć na nowo jej twórczość, poznać nie tylko od strony literackiej, ale i żeglarskiej czy dziennikarskiej. To była osoba z wielką charyzmą, o wielu pasjach, nasza Szwajowa Niedziela skupia się na wszystkich obszarach aktywności Pani Moniki przez co nie zamykamy się tylko na literaturę czy tylko na żeglarstwo – mówi Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni Laura Hołowacz. W Kubryku Literackim na Łasztowni można kupić wszystkie książki autorstwa Moniki Szwai.

 

„Szwajowa niedziela ONLINE” – niedziela, 16.05.2021 o godzinie 18:00.  Transmisja w mediach społecznościowych Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Pozostaw komentarz