Twarzą w twarz z emocjami. Nowa wystawa Andrzeja Łazowskiego w Starej Rzeźni

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia ma zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców Szczecina na kolejną wystawę, która będzie do zobaczenia bezpłatnie w Galerii Szczecińskiej. Będą to dzieła dobrze znanemu widzom naszej instytucji autora Andrzeja Łazowskiego. Wystawa „Face to face. W poszukiwaniu człowieczeństwa…” to zbiór bardzo oryginalnych portretów. Czasem radosnych, czasem smutnych, czasem szalonych, a czasem bardzo tajemniczych. Przez ukazanie wyrazów twarzy Andrzej Łazowski stara się ukazać emocje wewnętrzne osób fotografowanych. Wszystkiemu towarzyszą dziennikarskie opisy Haliny Marczewskiej – Żurawskiej. Wystawa jest dostępna od poniedziałku 10 sierpnia do końca miesiąca. Uroczysty finisaż wystawy odbędzie się 29 sierpnia w Starej Rzeźni. Wydarzenie będzie otwarte dla mediów.

– Jest to kolejny projekt fotograficzno-dziennikarski, tym razem pod hasłem „W poszukiwaniu człowieczeństwa” Podczas sesji bohaterowie projektu na naszą prośbę, z zaskoczenia, zastanawiali się nad tym, czym dla nas, współcześnie, jest człowieczeństwo, czy doświadczamy niezwykłego człowieczeństwa w swoim życiu? „Ludzki” i „nieludzki” – tak czasem mówimy o drugiej osobie. Co to znaczy? Mam nadzieję, że wystawa wzbudzi w Państwu takie myśli i refleksje – mówi Andrzej Łazowski. Do pracy nad wystawą została zaproszona polonistka Halina Marczewska-Żuławska. Na   wypowiedzi osób z portretów przygotowała ona teksty, które będziemy mogli przeczytać na wystawie.  – Prezentacja składa się z portretów, które są bardzo naturalne, mocno skadrowane, bezpośrednie. Dzięki temu czuje się kontakt z drugim człowiekiem. Można powiedzieć, że będzie to prawdziwe spojrzenie w oczy, takie face to face. O to nam chodziło – mówi Andrzej Łazowski.

 

– Andrzej Łazowski jest wielkim przyjacielem Starej Rzeźni od początku istnienia naszej instytucji. Jego wystawy zawsze mnie zaskakują, ale i przynoszą pewną refleksję. Andrzej przynosi do nas zwykle niezwykłe portrety, bardzo oszczędne w formie, ale porażające dawką emocji i tym, co w wyrazie twarzy, w grymasach, w przymrużeniach oczu może przekazać człowiek. Pamiętam wystawy Andrzeja przedstawiające kapitanów, jestem pewna, że tutaj emocji będzie również całe mnóstwo – mówi Prezes Grupy CSL i założycielka Starej Rzeźni Laura Hołowacz.

To jest piąta wystawa, w której artysta dokumentuje swoim autorskim spojrzeniem ludzi mieszkających w Szczecinie oraz w granicach Euroregionu Pomerania. Tak jak poprzednio do
prezentacji prac wybrał wnętrza Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Prezentacja zwykle odbywa się podczas wielkiego święta jakim są Dni Morza lub Zlot Żaglowców. Tym razem, ponieważ z wiadomych powodów Dni Morza nie odbędą się w swojej dotychczasowej formule, autor skupia się na Sierpniu 1980. Wystawa „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” doskonale wpisuje się w jubileuszowe obchody czterdziestolecia Sierpnia 1980. Dlatego też w imieniu autorów zapraszamy na podsumowanie wystawy w dniu 29.08.2020 (sobota) o godzinie 17:00.

 

Do oglądania wystawy „Face to face. W poszukiwaniu człowieczeństwa” zapraszamy Państwa do końca miesiąca w godzinach funkcjonowania Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wstęp wolny.

 

Pozostaw komentarz