Kubryk Literacki ONLINE. Co środę o 18:30 spotkania z wspaniałymi artystami

W czerwcu nie spotkamy się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na żywo – choć tęsknimy bardzo – to musimy poczekać na spotkania autorskie, koncerty, wykłady i wystawy prawdopodobnie do września. W czerwcu zapraszamy na szereg spotkań literackich – będą się one odbywały w każdą środę o godzinie 18:30. Będzie można je zobaczyć na facebookowym profilu Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Zapraszamy do Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia artystów z naszego miasta, których znacie i uwielbiacie, ale i tych, którzy być może nie są jeszcze bardzo znani, ale ich twórczość zachwyca, inspiruje i powoduje, że warto po nią sięgnąć. Przed pandemią koronawirusa w Starej Rzeźni spotkania literackie odbywały się niemal co dwa tygodnie. Postanowiliśmy, że Kubryk Literacki – choć zamknięty – otwarty będzie internetowo i będziemy spotykać się z pisarzami, którzy będą opowiadać o swoich dziełach – mówi Agnieszka Górska, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Maj był dla Starej Rzeźni miesiącem wielu ciekawych inicjatyw. Zorganizowaliśmy Szwajową Niedzielę oraz Muzyczne Rozpoczęcie Sezonu Żeglarskiego, przenieśliśmy nasze stałe wydarzenia do Internetu i cieszyły się one doskonałym zainteresowaniem. Bardzo nas cieszy, że mieszkańcy Szczecina tęsknią za kulturą i nawet jeżeli tylko w sieci, to chcą być obecni podczas wydarzeń. Liczymy na duże zainteresowanie naszymi spotkaniami literackimi. Każda czerwcowa środa o 18:30 na naszym kanale na Facebooku oraz na stronie Moja Łasztownia – mówi Agnieszka Górska.

 

Kubryk Literacki online/ Mój Arfik/ Stenka & Leoszewski. 3 czerwca o 18:30

Po 32 latach istnienia, po ponad dwustu piosenkach, po wydanych kilkudziesięciu płytach, szczecińska grupa artystyczna Arfik doczekała się swojej książki. A właściwie – wcale nie czekała, tylko sama ją stworzyła. Publikacja ma tytuł „MÓJ ARFIK” i została wydana przez Szczecińska Agencję Artystyczną w ramach projektu „Scena Detaliczna 2019”, dofinansowanego przez Miasto Szczecin. Autorzy książki to: Barbara Stenka i Ryszard Leoszewski, a także duże i małe „arfiki”. Książka kipi niezwykłymi anegdotkami i opowieściami, ciekawostkami, opisem chwil komicznych i strasznych. Koncerty, podróże, arfikowe rytuały, ploteczki towarzyskie, sekrety zakulisowe, trudności sceniczne i życiowe. To także dialogi pełne absurdalnego humoru, typowego dla zespołu. To też mała podróż przez trudną do wyobrażenia techniczną stronę muzyki. I zdjęcia, na których można odnaleźć najdawniejsze trendy strojów scenicznych i fryzur. Bo taki jest Arfik – żywy, zmienny, rozwijający się, wieloetapowy.

 

Kubryk Literacki online/ Katarzyna Michalska/spotkanie autorskie. 10 czerwca o 18:30

Katarzyna Michalska poetka, autorka trzech tomików, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Pierwsza książka „Zdążyć na południe przed burzą” ukazała się jeszcze za czasów licealnych. Swoje wiersze i teksty prezentowała w lokalnej prasie i czasopismach poetyckich. Inspiracje poetyckie i rady otrzymywała m.in. od Leona Zdanowicza twórcy kwartalnika „Łabuź”. Nieukończona praca doktorska na temat „Teatralności pogrzebów sarmackich” była czynnikiem mobilizującym do opublikowania w tej formie ostatniego tomiku – „Poziomki i winogrona”. Swoje wiersze prezentowała m.in. na wieczorze autorskim w Bibliotece Narodowej w Moskwie.

 

Kubryk Literacki online/Maciej Zborowski/ Nie taka Szwecja Lagom. 18 czerwca o 18:30

Jakie skojarzenia przychodzą do głowy na hasło „Szwecja”? W kontekście historycznym trudno nie pomyśleć o wikingach albo sąsiadach zza morza, z którymi toczyliśmy kiedyś wojny. A bardziej współcześnie? To zapewne mocne marki: zespół ABBA, super bezpieczne samochody Volvo, a także obecne w domach na całym świecie tanie i proste w montażu meble IKEA. Jak jest naprawdę? Które wyobrażenia dotyczące naszego zamorskiego sąsiada są faktami, a które należy zaliczyć do kategorii mitów? Czy w opisie Szwecji właściwa jest tonacja czarno-biała? Wszak to także ojczyzna słynnego skandynawskiego designu, który nie szokuje kontrastami, a wręcz przeciwnie. Wszystko – stonowane kolory, naturalne materiały i proste, ale wysmakowane formy – ma koić zmysły. Zimna Szwecja jest więc urządzona ciepło i przytulnie.

 

Kubryk Literacki online/Zbigniew Kosiorowski/spotkanie autorskie. 24 czerwca o 18:30

Archipelag pod żaglami to książka o szukaniu właściwego klucza do przygody, do urealniania mitu argonautów i wyznaczaniu wraz z młodzieżą trudnych kursów w stronę odpowiedzialności. Nieprzypadkowo też nawiązuje tytułem do serii archipelagowych powieści autora (m.in. do Archipelagu marzeń, Archipelagu trudnych nadziei), stanowiących nie tylko tło, ale i tworzących bezpośrednie odniesienia, ułatwiające osadzenie historii „Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami” w nurcie szeroko rozumianej morskiej edukacji, wychowania i przygody. Autorowi chodziło też i o to, by ukazując tamten świat z socjologicznej perspektywy, umożliwić jego rozpoznanie w ruchu, w stanie ciągłej zmiany, co winno pomóc w zrozumieniu społeczno-kulturowego fenomenu szkoły.

W książce znajdziemy rozdziały poświęcone prehistorii szkoły oraz rekonstruujące dwadzieścia lat jej działalności. Szczegółowe kalendarium rejsów i ważniejszych faktów, intrygujące wspomnienia kapitanów, oficerów oraz wychowanków – uczestników licznych wypraw, bogata ikonografia zdjęciowa, zeskanowane dokumenty, a także zamykające pracę szkice naukowe, warte są uważnej lektury.

 

Serdecznie zapraszamy – transmisja na facebookowym profilu Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Pozostaw komentarz