MARZEC 2020 – świętujemy 5. Urodziny Starej Rzeźni! Miesiąc pełen wydarzeń

To kolejny rekordowy pod względem ilości wydarzeń miesiąc w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia! W marcu prawie codziennie na Łasztowni coś się dzieje, a różnorodność wydarzeń może zaskakiwać! Przed nami zarówno wieczór morski, jak i wieczór cygański, benefis jednej z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistek i pasjonatek morza w Szczecinie, ale i koncerty wielkich gwiazd muzyki: zespołu Kwiat Jabłoni i zbierającej doskonałe recenzje za swój ostatni album Julii Marcell. 21 marca będziemy za to świętować 5 lat istnienia Starej Rzeźni. Przed nami dzień pełen atrakcji.

– Marzec jest dla nas miesiącem wyjątkowym, bo w marcu 2015 roku z inicjatywy Prezes Laury Hołowacz do życia powołana została Stara Rzeźnia. Wtedy mało kto myślał, że Łasztownia może się tak zmienić i stać sercem Szczecina. Dzisiaj widzimy, że to możliwe, a ilość wydarzeń w naszej instytucji tylko świadczy o tym, że Stara Rzeźnia się podoba, że ma swoje miejsce w tożsamości Szczecina i udaje nam się zainteresować naszymi wydarzeniami mieszkańców – mówi Iwona Nowakowska, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. W marcu zapraszamy na koncert Julii Marcell i zespołu Kwiat Jabłoni, na występ artystki są jeszcze bilety, na występ zespołu nie było ich po godzinie. Będzie literacko za sprawą Sklepu z Ptasimi Piórami, ale i morsko, bo uhonorujemy Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Elżbietę Marszałek, przed nami literacko-muzyczny wieczór marynistyczny czy finał Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina, który co roku odbywa się na Łasztowni. Warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę teatralną Starej Rzeźni oraz na stałe wydarzenia, które w marcu również się pojawiają – mówi Iwona Nowakowska.

– Mamy nadzieję, że spotkamy się z wszystkimi miłośnikami Łasztowni 21 marca w Starej Rzeźni na naszych urodzinach – dodaje.

 

01.03.2020, 16:00, wstęp bezpłatny

„MÓJ ARFIK – muzycznie o książce”/ spotkanie autorskie + koncert

 

Po 32 latach istnienia, po ponad dwustu piosenkach, po wydanych kilkudziesięciu płytach, szczecińska grupa artystyczna Arfik doczekała się swojej książki. A właściwie – wcale nie czekała, tylko sama ją stworzyła. Publikacja „MÓJ ARFIK” została wydana przez Szczecińska Agencję Artystyczną w ramach projektu „Scena Detaliczna 2019”, dofinansowanego przez Miasto Szczecin. Spotkanie z autorami książki, koncert grupy artystycznej ARFIK i młodzieżowej Kostki Cukru, a także występy rodzinne. Widzowie też będą mogli zaśpiewać piosenki Arfika. Podczas wydarzenia będzie można nabyć książkę, a po koncercie zdobyć autografy autorów.

 

03.03.2020, 20:00, wstęp bezpłatny

Wykład prof. Jacka Rudnickiego/ Studium Sztuki filozofii i medycyny: Ozdabianie ciała

Gościnnie wystąpi prof. Liliana Wdowiak. Ozdabianie ciała było i jest manifestacją własnego Ja, językiem porozumienia z innymi, wyrazem dążeń do piękna i grozy, do estetyki. Pełni funkcję intrapersonalną, umacniając i ozdabiając nasze ego. Jest nam ono potrzebne do życia jak tlen i woda w realnie wymagającym życiu. Jest pamięcią o tym co było. Budzi refleksję i jest spowiedzią, wzmacnia i definiuje nasze postępowanie. Ogólniej stanowi wyraz przynależności do grupy, oddalając nadmiar samotności. Jest również konkurencją, w której można zdobyć nagrodę. Ozdabianie ciała jest tęsknotą za lepszym życiem, odejściem od trudnej rzeczywistości. Zapraszam na wykład Liliany Wdowiak z tych powodów o jakich piszę. Oraz aby pokazać na sobie jak potrafimy przyozdabiać własne ciało.

 

06.03.2020, 19:00, 50 zł

Sklep z ptasimi piórami/ koncert

Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Jego współtwórcą i liderem jest kompozytor, piosenkarz, pedagog – Ryszard Leoszewski. Z okazji Jubileuszu 40-lecia zespół wykonał swoje najważniejsze utwory z orkiestrą symfoniczną Filharmonii w Szczecinie i nagrał album CD pt. „Taką cię widzę”. Oprócz piosenek dobrze znanych szczecińskiej publiczności, zaprezentuje premierowe utwory, które przygotowuje na kolejną płytę. Koncert jest częścią projektu „Scena Detaliczna 2020”, dofinansowanego przez Miasto Szczecin.

 

07.03.2020, 17:00, wstęp wolny

Performance marynistyczny „Szczecińska Keja 2020”

Zabierzemy Państwa w swoistą wyprawę po morskich anegdotach, sztukach wizualnych, sensualnych pokazach tanecznych oraz muzyce łączącej marynistyczne klimaty ze stylem electro. Wystąpią dla Państwa m.in. Kapitan Żeglugi Wielkiej Włodzimierz Grycner oraz Kapitan Lech Katkowski, duet TZiC, formacje taneczne: Medeina i Sahiba Disy oraz Gośka MarGoth Goluda Imprezie towarzyszyć będą wystawy Marka Mosora (Galeria Widget) czy Konrada Puchalskiego do wierszy „Rozmowy nocą” Anny Jakubczak. Nie zabraknie projekcji filmowej Haliny Nadolskiej oraz etiud Anety Benewiat. Wydarzenie poprowadzą: Anna Jakubczak oraz Paweł Panufnik.

 

08.03.2020, 17:00, 50 zł

„ Oczami duszy mej…”/ wieczór poetycko- muzyczny

17:00 – warsztaty

18:00 – start wydarzenia

 

Wieczór rozpoczną warsztaty tańca cygańskiego dla kobiet w dniu ich święta, które poprowadzi Natalia Dębicka- wieloletnia tancerka cygańskiego zespołu Terno z Gorzowa Wlkp.

Część literacka wieczoru będzie związana  z życiem i twórczością najsłynniejszej cygańskiej poetki Papuszy, wspomnieniami z wędrówek taboru z którego wywodziła się poetka w które wprowadzi nas rodzina Papuszy. Część muzyczna to prawdziwa cygańska muzyka w  archiwalnym wykonaniu Taborowej Orkiestry Hafiarzy, cygańskiego zespołu Terno pod kierownictwem Edwarda Dębickiego. Osobą prowadzącą Państwa przez wydarzenie Aneta Hryckiewicz, poetka, pisarka związana ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, współpracująca z Edwardem Dębickim i cygańskim zespołem Terno. Towarzyszyć jej będzie Manuel Dębicki.

 

10.03.2020, 18:00, wstęp bezpłatny

Małgorzata Krawczak/ wykład/ Nieoczywiste oblicze miłości

 

Każdy człowiek posiada taką część siebie, której nie jest świadomy i jej nie akceptuje. A ta część jest bardzo aktywna w nas, wręcz część rządząca naszym życiem. Cień – to ten obszar naszej podświadomości, w którym mamy stłumione rzeczy niechciane, wyparte oraz niespełnione marzenia i talenty. By uwolnić z cienia własne, nieuświadomione zasoby i talenty i zneutralizowań niepotrzebne emocje trzeba pokochać siebie, zakochać się w sobie i kochać każdego dnia pomimo trudności. Miłość do siebie to jedyna droga do tego, by odzyskać pewność siebie i żyć własnym życiem i doświadczać sprawczości spełnienia.

 

11.03.2020, 18:00, wstęp bezpłatny

Blue Lady/ benefis Elżbiety Marszałek

Spotkanie będzie idealną okazją do uczczenia wieloletniej działalności społecznej i naukowej Pani Elżbiety. Elżbieta Marszałek – propagatorka kultury, tradycji i obrzędowości morskiej, autorka publikacji, organizatorka imprez (m.in. ekspedycji „Flis Odrzański”, obchodów Dnia Rzeki Odry), do 2019 roku wiceprezes ZG Ligi Morskiej i Rzecznej, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, członek organizacji naukowych.

 

12.03.2020, 19:00, wstęp bezpłatny

„Wszechświat koloru”/ wernisaż

12 artystów, blisko 50 prac malarskich, rysunkowych i fotograficznych  pod wspólnym tytułem „Wszechświat koloru” zagości w Starej Rzeźni, dzięki Fundacji na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy. „Wszechświat koloru” jest trzecią edycją projektu Eviva l’Arte – cyklu międzynarodowych wydarzeń z zakresu sztuk interdyscyplinarnych. Ideą projektu jest otwartość kulturowa i otwartość na sztukę w ujęciu postaw artystycznych.

13.03.2020, 9:00

SREBRNY LOK /konkurs fryzjerski/ XXVI EDYCJA

SREBRNY LOK – nazwa, która kojarzyć się może jedynie z WOJEWÓDZKIM KONKURSEM FRYZJERSKIM, który już od 26 lat organizowany jest przez Zespół Szkół Rzemieślniczych w Szczecinie. Co roku w szranki staje grupa młodych adeptów sztuki fryzjerskiej – uczniów szkół całego województwa zachodniopomorskiego, którzy demonstrują swoje umiejętności zawodowe w kategoriach określonych Regulaminem. W tym roku będzie można obejrzeć pomysły młodych stylistów na fryzury ślubne i folkową awangardę. Niespodziankę stanowi grupa jurorów, którzy będą oceniać poziom prac zawodników. Dzień konkursu to wspaniała okazja do odnowienia znajomości wśród branżowej braci fryzjerskiej, podpatrzenie młodych talentów i ewentualne zwerbowanie ich do pracy.

 

13.03.2020, 20:30, 50 zł

Wszystko o mężczyznach/ spektakl

Bycie mężczyzną to ciężka i żmudna droga, którą osłodzić może szczery śmiech publiczności. Fabuła tego zabawnego spektaklu oparta jest na relacjach pomiędzy mężczyznami. Pełna emocji akcja zapewni widzom doskonałą rozrywkę i pobudzi wyobraźnię.

 

14.03.2020, 9:00 – 17:00

Z szeregu wystąp!/warsztaty/ zapisy

Boisz się wystąpień publicznych bardziej niż śmierci? Do dziś pamiętasz jak przed całą klasą miałaś/ miałeś wyrecytować wiersz z pamięci i zamiast to zrobić dochodziło do omdlenia? 🙂 A może nie jest aż tak dramatycznie, ale sztuka wystąpień publicznych nadal jest Ci obca? Skorzystaj z warsztatów, naucz się: jak pewniej i śmielej wychodzić na scenę, jak opanować stres i jak mówić, żeby Cię słuchano. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Górska : improwizatorka, konferansjerka, aktorka – amatorka, na co dzień event manager w instytucji kultury oraz organizatorka spektakli improwizowanych, prekursorka sztuki improwizacji w Szczecinie.

 

15.03.2020, 19:00, 60-90 zł

Julia Marcell/ koncert

Artystka zaprezentuje szczecińskiej publiczności materiał z nadchodzącej płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel „Moment i wieczność”. Najnowszy projekt Julii Marcell „Skull Echo” to płyta i film – tematycznie połączone, ale niezależne od siebie. Na płytę składa się jedenaście utworów, które przynoszą muzyczną zmianę – elektroniczne instrumentarium o szerokim brzmieniu, duże melodie i futurystyczna produkcja, w tekstach zaś kosmos, absolut i potrzeba bliskości. Album powstał w Berlinie we współpracy z producentem muzycznym Michaelem Havesem. Razem z muzyką przyszedł pomysł na film. Tematy podejmowane na płycie zainspirowały Julię do stworzenia scenariusza pełnometrażowej opowieści o tym samym tytule. Swój debiut fabularny rozwija wspólnie
z producentką filmową Natalią Grzegorzek z Koskino.

                                                                          

20.03.2020, 20:00, sold out

Kwiat Jabłoni/ koncert

Zespół Kwiat Jabłoni rusza w niezwykłą trasę po najlepszych polskich klubach. Podczas „Pożegnania z niemożliwym“ Kasia i Jacek Sienkiewicz po raz ostatni wykonają w całości materiał z pokrytej złotem debiutanckiej płyty. W 18 miastach będzie można usłyszeć dobrze znane single w nowych aranżacjach oraz pojawią się nowości i niespodzianki. To zwieńczenie ponad rocznego, intensywnego koncertowania w całej Polsce.

 

21.03.2020, 14:00, wstęp bezpłatny

Urodziny Starej Rzeźni

Piąte urodziny Starej Rzeźni to idealna okazja do świętowania. W programie wydarzenia przewidzieliśmy atrakcje dla dzieci, koncerty i występy artystyczne. Zabraknąć nie może także urodzinowego tortu. Zapraszamy do spędzenia z nami tego wyjątkowego dnia.

 

22.03.2020, 17:00

„Wniebowzięte. Komedia Lotnicza”/ spektakl

Wytwórnia KDIT Komedie Dramaty Inne Tematy prezentuje:

Dwie stewardessy. Jeden hotel. Jedna szalona noc. Jedno marzenie… i coraz więcej przeszkód na drodze do jego spełnienia! Czy Iwona i Ilona wyrwą się ze szponów demonicznej Kociborskiej i odlecą za ocean? Co na to Kapitan Jacek? A może wszystko tu nie jest tym, czym się wydaje? Prosimy zapiąć pasy i nie rozpinać ich, dopóki spektakl nie przestanie kołować na dobre!

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

Obsada:

Ilona: Monika Nowogrodzka

Iwona: Ewa Ostrowska – Kunert/ Gabriela Całun

reżyseria: Albert Osik

tekst: Maciej Kaczyński

 

27.03.2020, 19:00, 50 zł

PÓŁ na PÓŁ/ spektakl

Przychodzi brat do brata, czyli rodzinna tragifarsa z chorą matką w tle. Będzie śmiesznie i strasznie. Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza stabilizacja jest zagrożona?

 

29.03.2020, 17:00, 40/45 zł

Tymczasem/ koncert

TYMCZASEM to nieznana dotąd jeszcze dobra chwila autorskiej poezji śpiewanej, dla której warto się zatrzymać na moment i dać unieść nad ziemią, aż do skończenia ostatniego słowa i nuty. Zespół tworzy pięcioro muzyków ze Szczecina. Głębię utworów wokalisty Adama Siewruka barwnie uskrzydlają dźwięki melodyjnych skrzypiec, wzruszającego fletu, poruszających gitar akustycznych i basowej.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Pozostaw komentarz