15 wydarzeń w 29 dni! W lutym w Starej Rzeźni prawie codziennie coś się dzieje!

Z całą pewnością możemy powiedzieć, że zagęszczenie wydarzeń w lutym 2020 w Starej Rzeźni jest największe w historii naszej instytucji. Na interesujące wydarzenia zapraszamy niemal codziennie. W planach są wystawy, koncerty, wykłady oraz mnogość spektakli teatralnych. Bilety na większość wydarzeń są jeszcze dostępne na stronie Bilety FM oraz w Kubryku Literackim.

– Możemy powiedzieć, że luty to miesiąc muzyki i teatru w Starej Rzeźni. Gwiazdą miesiąca będzie zespół Świetliki, ale na Łasztownię wraca także Jarek Wist, który w styczniu zachwycał na interpretacją utworów Franka Sinatry. Tym razem posłuchamy włoskich przebojów w interpretacji utalentowanego wokalisty. Poza tym pasjonujący koncert Movie Music Quintet czy wspaniała Olga Adamska i wracający po latach przerwy „Czerwony element”. To będzie koncert walentynkowy, ale daleki od banałów, które czasami nam się kojarzą z dniem zakochanych – wyjaśnia Iwona Nowakowska z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Spektakli teatralnych również jest więcej niż w innych miesiącach. Powracają ulubione sztuki naszych widzów, czyli „Pół na pół”, „Wszystko o mężczyznach” i „Morfina 0.05”. Pojawia się także nowy projekt Marka Żerańskiego „Dziuple i sęki” oraz sztuka z Warszawy na którą już niemal nie ma biletów, czyli „Frida” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego – dodaje Iwona Nowakowska.

 

Koncert Tubis Bolewski. 02.02.2020/19:00/ bilety: 35- 40 zł

Tubis/Bolewski duet co najmniej nieoczywisty. Współtworzą go dwie muzyczne osobowości i  indywidualności. Maciej Tubis to pianista i lider Tubis Trio, które brawurowo szturmuje europejską scenę jazzową. Radosław Bolewski to perkusista i wokalista, znany głównie jako członek znakomitego L. Stadt – łódzkiego zespołu, któremu najbliżej chyba do alternatywnego rocka. Po raz kolejny okazuje się, że w świecie muzyki nie istnieją żadne bariery i ograniczenia. Panowie połączyli siły i stworzyli dzieło wyjątkowe, wymykające się jednoznacznej ocenie i  klasyfikacji. Płycie Lunatyk tak samo blisko na  jazzowe salony, jak i na festiwal Open’er. Przede wszystkim styl duetu Bolewski i Tubis to bardzo wysmakowany balans między jazzem i  muzyką popową.

Wykład prof. Jacka Rudnickiego –  Humor w sztuce, filozofii i medycynie.  04.02.2020/ 20:00/ wstęp wolny

Humor jest czymś ważnym w naszym życiu, spełnia wiele ról, pomaga przetrwać trudne sytuacje, poprawia samopoczucie psychiczne jak i  somatyczne, jest lekiem w rozumieniu medycznym a sztuką i  filozofią w rozumieniu mądrego i pięknego życia. Zapraszamy na kolejny wykład jednego z najpopularniejszych szczecińskich neonatologów. Poza wykładem planowana jest także – jak zawsze – część artystyczna.

Koncert – Punto Latino. 08.02.2020/18:00/bilety: 65-75 zł

Zespół Punto Latino to latynosko-polska, doskonale wyważona mieszanka muzyczna, którą tworzą doświadczeni muzycy z Meksyku, Peru, Boliwii i Polski. Muzycy wykonują zarówno kultowe, hiszpańskojęzyczne utwory we własnych, oryginalnych aranżacjach, jak i autorskie kompozycje oparte na popularnych rytmach latynoskich, jak Merengue czy Bachata oraz tych mniej znanych: Lando, Festejo czy Joropo. W repertuarze grupy usłyszeć można zarówno znane melodie we własnych, oryginalnych aranżacjach. Zespół Punto Latino zaprezentował się szerszemu audytorium w  ogólnopolskim programie „Mam Talent!”.

 

Koncert Movie Music Quintet. 09.02.2020/17:00/bilety: 30-35 zł

 

Profesjonalnie napisane aranżacje opierają się na budowie symfonicznej zespołu, który łączy delikatne tematy i  akompaniamenty smyczkowe (altówka, wiolonczela) z szybkimi lub  melodyjnymi partiami sekcji dętej (flet), partiami basowymi (kontrabas) oraz  z  niesamowicie zróżnicowanym instrumentem Movie  Music Quintet to młody projekt zespalający instrumenty tj. flet, altówka, wiolonczela, kontrabas oraz z różnicowanym melodyczno  –  perkusyjnym instrumentem, jakim jest fortepian.

Wykonania ścieżek dźwiękowych nawiązują do znanych współczesnych filmów (np.: Forrest Gump, Titanic, Love Actually, James Bond, Pulp Fiction), bajek (np.: Harry Potter, Shrek), musicali np. Moulin Rouge czy seriali (np.: Stawka większa niż życie, Gra o tron) itp.

 

Wykład Małgorzaty Krawczak – O czym mówią lęki?. 11.02.2020/18:00/wstęp wolny

 

Cykl warsztatów, które pomagają uwolnić uczestnika od bagażu przeszłości i pozwalają skoncentrować się na  tworzeniu przyszłości. Temat wykładu  lutowego to – „O czym mówią lęki”. W pracy nad sobą uruchamiają się często procesy niekoniecznie miłe i łatwe. Przy okazji pojawiają się również procesy obronne.

 

Czarna komedia Pół na Pół. 13.02.2020/19:00/bilety: 50 zł

Przychodzi brat do brata, czyli rodzinna tragifarsa z chorą matką w tle. Będzie śmiesznie i strasznie, bo emocje są silne, a stawka najwyższa. To historia o nas, o naszych relacjach z najbliższymi, o tym co jest ważne i gdzie jest granica przyzwoitości, o ile w ogóle jest… Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza mała stabilizacja jest zagrożona?

Olga Adamska – Czerwony Element/ recital. 14.02.2020/ 20:30/ bilety: 45 zł

Koncert walentynkowy – „Czerwony Element” – recital Olgi Adamskiej, laureatki tegorocznej nagrody artystycznej Bursztynowy Pierścień. Spotkanie z czerwonym elementem to coś, co  powinien przeżyć każdy. Powroty do przeszłości, romansów, miłości i miłostek, nie melancholijne, aczkolwiek rozpamiętywane, odrobinę zadumane i troszeczkę odżałowane. Bo  przecież to, jacy jesteśmy teraz, to efekt naszych przeżyć. A kto z nas może powiedzieć, że  nigdy nie wracał myślami do dawnych miłości, tych szczęśliwych i tych nieszczęśliwych.

FRIDA. Życie Sztuka Rewolucja/ spektakl. 15.02.2020/18:00/bilety: 50-60 zł

Wzruszająca opowieść o życiu i miłości, a także walce o artystyczną niezależność. Wielkie emocje, namiętność, porywająca muzyka oraz wspaniałe obrazy inspirowane twórczością Fridy Kahlo w  przejmującym monodramie Martyny Kliszewskiej. Aktorka i malarka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST oraz wydziału malarstwa ASP w Łodzi, wcielając się w postać Fridy przenosi nas w  świat nasyconej kolorem meksykańskiej kultury. Z wrodzonym wdziękiem i temperamentem opowiada o najważniejszych zdarzeniach z życie tej niezwykłej artystki. Pełen zmysłowości spektakl to nie tylko spotkanie z Fridą Kahlo, najsłynniejszą na  świecie meksykańską malarką, ale również próba przyjrzenia się doświadczeniu malujących kobiet, ich szczególnego udziału w historii światowej sztuki.

Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Meksyku w Polsce oraz Komitet Honorowy w  skład, którego wchodzą: Edward Dwurnik, Rafał Olbiński i Marek Keller.

 

„Dziuple i sęki” – spektakl. 15.02.2020 / 21.30/ bilety: 50 zł

W czasach wszechobecnej nieprzyzwoitości w słowie i obrazie sięgamy do narodowej literatury pięknej przywołując inkryminowane dawniej teksty renesansowe i barokowe ujawniające, jak onegdaj bogaty był polski język opisujący owe sprawy. Wspomnimy, iż obsceniczny temat stosownie ubrany nie hańbi. Wraz z Markiem Żerańskim zajrzymy także do współczesnej poezji erotycznej. Wszystko z  towarzyszeniem żywej muzyki i piosenki. Niech ten wieczór prócz zabawy służy ponownie uświadomieniu, iż:

 

Koncert zespołu – Formacja. 16.02.2020/18:00/ bilety: 40 zł

Zespół FORMACJA powstał w 2008 roku, jako „supergrupa” złożona ze znanych na szantowej scenie wykonawców i popularnych muzyków folkowych . Przez lata skład ulegał zmianom, aż  w  końcu ustalił się w kształcie: Jacek Jakubowski , Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz  Hałuszkiewicz, Cezary Rogalski i Paweł Grodzki. Repertuar FORMACJI to głównie autorskie utwory Krzysztofa Jurkiewicza i Jacka Jakubowskiego oraz tradycyjne utwory folkowe i popularne w Polsce piosenki z kręgu „maritime folk”.

 

 

Koncert zespołu – Świetliki. 21.02.2020/19:30/bilety: 60-80 zł

 

Styl muzyczny Świetlików jest wypadkową, średnią a czasem medianą zainteresowań członków grupy, co w efekcie daje ciekawy i harmonijny koktajl estetyczny. Zespół  niekiedy     (ze względu na cel nadrzędny, wykorzystuje muzykę gatunkową, ale z reguły w myśl myśli Marka Hłaski: „tak głupio to i  my potrafimy”. Najogólniej bez wdawania się w niuanse, upraszczając nieco, słuchacz, który słuchał i  lubi Velvet Underground, The Clash, Joy Division, PIL, Nicka Cave`a, Portishead, Bauhaus The Cure etc., muzykę Świetlików doceni.

 

Koncert – Jarek Wist -DOLCE VITAm. 23.02.2020/18:00/ bilety: 75-85 zł

 

Dolce VitaM jest projektem zrodzonym z prawdziwego zamiłowania do Włoch – Jarek Wist, dyplomowany italianista oraz zawodowy wokalista, postanowił połączyć swoje największe pasje, których efektem stał się fascynujący koncert ze śmiałymi interpretacjami przebojów z  końca lat 50. i  początku 60.

 

„Wszystko o mężczyznach” – spektakl. 28.02.2020 /19:00/ bilety: 50 zł

Będzie śmiesznie i strasznie, będą łzy wzruszenia i radości. Każdy mężczyzna odnajdzie w nich kawałek swojego życia. Kto nie zażył trudów prawdziwej męskiej przyjaźni i skutków „zbytniego napoju”? Kto nie robił rzeczy, do których niechętnie się przyznaje? Kto nie ścierał się z Ojcem? Kto nie walczył o  miłość? Bycie mężczyzną to ciężka i żmudna droga, którą osłodzić może szczery śmiech publiczności, a  powodów będzie sporo.

 

Monodram Morfina 0.05/spektakl dla szkół. 29.02.2020. /12:00/ bilety: 25 – 30 zł

 

Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotycznego.

 

Spektakl Przemiana. 29.02.2020/19:00/bilety: 20 zł

Teatr ruchu i pantomimy „Osiem rąk” tworzą dawni członkowie Studia Pantomimy Politechniki Szczecińskiej. Napędzani siłą tworzenia chcemy raz jeszcze wypowiedzieć się poprzez formę teatralną, która nas ukształtowała, w konwencji, której nigdy nie próbowaliśmy się wymknąć oraz oddać hołd naszym miłość Spektakl „Przemiana” jest próbą odpowiedzi na pytania towarzyszące człowiekowi na każdym etapie życia: czy ludzie są zdolni do przemiany? Może zmieniamy jedynie świat wokół nas, a sami pozostajemy niezmienni? Może tylko dostosowujemy się do  sytuacji, wewnętrznie zakorzenieni w  swoim jedynym, niepowtarzalnym jestestwie? Obserwujemy innych i staramy się dopasować, chcemy być lepsi, opowiadamy się za czymś, podejmujemy próby modyfikacji naszego „centrum”, ale  czy zmiana zachodzi? Czy w ogóle jest możliwa? A może nie od nas to zależy?

ZAPRASZAMY!

Pozostaw komentarz