Styczeń 2020 w Starej Rzeźni. Rozpoczęcie roku pełne niesamowitych wydarzeń!

Tak bogatego początku roku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jeszcze nie było. Kilka koncertów, mnóstwo spotkań i wykładów oraz wracające spektakle teatralne, które z miesiąca na miesiąc cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Nie zabraknie wielkich nazwisk, ale i tych mniejszych, których twórczość zasługuje na uwagę. W Starej Rzeźni odbędzie się także kolejny, szczeciński finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Stara Rzeźnia zawsze starała się zaskakiwać mieszkańców miasta mnogością propozycji i nowości każdego miesiąca. Rok 2020 jest dla nas wyjątkowy, bo w marcu świętować będziemy pięć lat istnienia. Nasze świętowanie nie ograniczy się do jednego wydarzenia, a właściwie do tego, że w każdym miesiącu prezentować będziemy bardzo bogaty harmonogram. Styczeń zaczynamy od karnawałowego koncertu wspaniałej aktorki i piosenkarki Julity Kożuszek. Przed nami także wracający do Starej Rzeźni Jarek Wist i jego program Swinging With Sinatra, poprzednie koncerty swingowe Jarka Wista i jego zespołu wyprzedawały się do ostatniego miejsca, liczymy, że tym razem będzie podobnie, bo to absolutnie zapierający dech w piersiach program artystyczny. Swój drugi koncert na Łasztowni w styczniu zagrają także Lucy & Tom, duet tym razem przypomni wspaniałe utwory najsłynniejszych kobiet polskiej i światowej piosenki. Cieszymy się także, że w Szczecinie zaśpiewa i opowie o swoim życiu Katarzyna Pakosińska, to nowoczesne i arcydowcipne połączenie stand-upu z programem aktorskim i wokalnym – mówi Iwona Nowakowska z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Rok 2020 to także wielkie powroty. Swoje wykłady w Starej Rzeźni nadal prowadzić będą Małgorzata Krawczak oraz prof. Jacek Rudnicki. Kolejny raz na Łasztowni odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będziemy kontynuować współpracę z Fundacją Kultury West & Art co zaowocuje wiosennymi premierami oraz styczniowymi powrotami spektakli „Wszystko o mężczyznach” oraz „Morfina 0.05” – dodaje Iwona Nowakowska. Zapraszamy serdecznie do jak najczęstszego odwiedzania Starej Rzeźni!

 

Koncert karnawałowy „Kobiecym głosem w rytmie walca i tanga”

04.01.2020/18:00/Bilety 35-45 zł

W pierwszym tygodniu Nowego Roku poczujmy porywający klimat sali balowej podczas karnawałowego koncertu „Kobiecym głosem w rytmie walca i tanga”.  Julita Kożuszek-Borsuk – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, także tancerka, choreograf, wokalistka wykona najpiękniejsze polskie piosenki z repertuary między innymi: Ireny Santor, Mieczysława Fogga czy Haliny Kunickiej.  Artystce towarzyszyć będzie pianista Przemysława Sysojew-Osiński absolwent  Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Wykład prof. Jacka Rudnickiego „Fenomen tego co nadchodzi”,

07/12/2020/20:00/wstęp wolny

Fenomen tego co nadchodzi można postrzegać w ramach krótkiego i najdłuższego okresu czasowego jaki możemy sobie wyobrazić. Usiłujemy wyobrazić sobie jak będzie w tej przyszłości. Filozofia szuka odpowiedzi w transhumaniźmie, nauka w digitalizacji genomu ludzkiego, religia w domu Boga. Boimy się śmierci a jednocześnie upatrujemy w niej wyzwolenia. Ocena przyszłości dokonana przez informatyków, klimatologów, filozofów, lekarzy, artystów i każdego z nas nie jest oderwana od przeszłości ponieważ teraźniejszość była w swoim czasie przyszłością przeszłości, Teraźniejszość jest funkcją przyszłości ale nie w całości, a może nawet w ograniczonym zakresie. Co zatem wpływa oprócz osobistych i społecznych działań na przyszłość? Wykładowi prof. Rudnickiego jak zawsze towarzyszyć będzie część artystyczna.

Akcja charytatywna MaMa Afryca

10.01.2020/19:00/wstęp wolny

Akcja charytatywna MaMa Africa została zainicjowana przez grupę 10 kobiet, które  pojechały do Ghany aby tańczyć Afro Dance i ćwiczyć jogę. Każda z nich myślała, że będzie to wyprawa w głąb siebie a stała się podróżą w głąb dziecięcych serc. Akcja obejmuje szereg działań, których celem jest pozyskanie środków na wsparcie rozwoju dzieci w Ghanie: stypendia, posiłki i nauka zawodu. Podczas akcji będzie można obejrzeć  wystawę zdjęć z wyprawy do  Ghany,  prezentację projektu MaMa Africa podczas której przedstawione zostaną cele i najbliższe plany. Odbędzie się licytacja przekazanych przez darczyńców darów oraz pokaz tańca Afro, grupy Magdaleny Preditis przy afrykańskich bębnach. Podczas akcji będzie można nabyć przywiezione z Ghany oryginalne ozdoby oraz zdjęcia przygotowane na wystawę. Organizatorzy zapraszają również na   poczęstunek – wino i małe przekąski

 

Wojciech Staroniewicz i Erik Johannessen – North Park

11.01.2020/18:00/bilety 45-50 zł

Wojciech Staroniewicz, saksofonista współpracujący z norweską grupą „Loud Jazz Band” czy sekstetem Włodzimierza Nahornego. Jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie, gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Na swoim koncie ma 8 autorskich płyt, a  w ostatnich latach koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Do współpracy nad swoim ostatnim albumem zaprosił Erika Johannessena, free jazzowego puzonistę, który jest członkiem zespołu Jaga Jazzist, laureata Norweskiej Grammy za album One-Armed Bandit w 2010 roku.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

12.01.2020/14:00/wstęp wolny

Jak co roku przy Starej Rzeźni odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał rozpocznie 12 bieg uliczny „Policz się z cukrzycą”. Odbędzie się licytacja, będą występy i oczywiście nie zabraknie Światełka do Nieba.

 

Wykład Małgorzaty Krawczak – Człowiek człowiekowi rozmówcą…

14.01.2020/18:00/wstęp wolny

Każde spotkanie z Małgorzatą Krawczak to wysmakowana kompilacja wiedzy merytorycznej, prowadzonej wizualizacji i niesamowitych doświadczeń, które pomagają odbudowywać poczucie własnej wartości do takiego poziomu, by doświadczać życiowej pomyślności.

Osobowość każdego z nas jest układanką unikalnych cech, które różnie reagują na zetknięcia z innym zestawem analogicznych cech. Jak znaleźć ten wspólny rytm, by rozmowa z innymi ludźmi rewitalizowała naszą energię życiową, zamiast nas jej pozbawiać?

Jak budować wspierające relacje oparte o akceptację i zaufanie?

Spotkanie autorskie z Edwardem Dębickim „Ptak Umarłych”

19.01.2020/15:00/wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z Edwardem Dębickim pisarzem, poetą, kompozytorem oraz twórca cygańskiego zespołu muzycznego Terno. Podczas wieczoru artysta będzie opowiadał o swojej książce „Ptak Umarłych”, która opisuję gehennę i tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu podczas II wojny światowej  w których zawarł swoje wspomnienia z Wołynia. Przedstawi również  historię  wędrówki taboru cygańskiego w którym żyła również Papusza, ciotka artysty( znana poetka cygańska), opowie o przyjaźni z Jerzym Ficowskim odkrywcą talentu poetyckiego Papuszy, jak również o swoich przeżyciach, marzeniach, życiu. Muzyk -wprowadzi w muzyczny świat  prawdziwej taborowej cygańskiej muzyki.

 

Wykład „ W cieniu Jedwabnego szlaku”

23.01.2020/19:00/wstęp wolny

Spotkanie z  Jackiem Jasińskim, architektem i archeolog, z zamiłowania „koniarzem” i podróżnikiem,  Od lat podróżującym bocznymi drogami wielu krajów Europy i Azji, szczególnie po krajach leżących w zasięgu kultury Jedwabnego Szlaku. Prezentacja  będzie zaledwie ułamkiem wspomnień wypraw – głównie konnych, ale także pieszych, autostopowych i 4×4 po krajach położonych w cieniu Jedwabnego Szlaku. „Jedwabny Szlak… To słowo od zawsze, od kiedy sięgam pamięcią wywołuje we mnie niepohamowany niepokój, pragnienie rzucenia w diabły wygodnego życia i włóczenia się.
Droga wiodąca przez setki kilometrów pustyń, bezdroży, niebotycznych gór, prastarych miast, kwitnących oaz. Wschód…Kaukaz, Persja, Azja Centralna… Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Iran, Uzbekistan, Kirgizja, Kazachstan”

Koncert zespołu Lucy & Tom

24.01.2019/20:00/bilety 35-40 zł

Lucy & Tom powracają do Szczecina z nowym programem! Tym razem zaprezentują piosenki z repertuaru gwiazd światowych i polskich estrad – Hanki Ordonówny, Édith Piaf, Marleny Dietrich, Peggy Lee, Violetty Villas, Dalidy, Saori Yuki, Miny i Miry Kubasińskiej. Wszystkie utwory wykonywane są w oryginalnych językach. W intymnej scenerii spotkania teatralnego, snujemy opowieść o wielkich damach światowej i polskiej estrady, kobietach, które w poszukiwaniu miłości, gotowe były zrezygnować z kariery. Każda z dam słynie ze swoich hitów. Podczas Koncertu-Opowieści usłyszymy tak wybitne tytuły jak m.in. „Milord”, „Lili Marleen”, „Bang, Bang”, „Besame Mucho” czy „Miłość Ci Wszystko Wybaczy” w niepowtarzalnym stylu Lucy & Tom’a, w aranżacjach na głos i gitarę elektryczną!

 

Dobry wieczór z Pakosińską

25.01.2020/18:00/75-85 zł

Jak powiedział jeden z krytyków: Jeżeli śmiech to zdrowie, to ta kobieta jest nieśmiertelna a my wraz z nią! Kobiecość, wdzięk i seksapil. Niesamowity uśmiech, który urzeka każdego. Katarzyna Pakosińska! Podczas spektaklu aktorka odkryje wiele tajemnic – również tych z własnego życiorysu, zasypie anegdotami i odpowie na wiele życiowych pytań. Podczas przedstawienia usłyszeć będzie można specjalnie wybrane utwory w oryginalnych aranżacjach Grupy MoCarta, z multimedialnym udziałem kwartetu smyczkowego. Katarzyna Pakosińska, jako dyplomowana polonistka sprawdzi znajomość ortografii, nauczy tańca gruzińskiego oraz zaprosi do wspólnego karaoke.

 

Koncert Swinging with Sinatra – Jarek Wist

26.01.2020/19:00/bilety 75-85 zł

Swinging with Sinatra, to połączenie swingowych rytmów z nowatorską, big-bandową aranżacją. Wokalistą i współzałożycielem projektu jest Jarek Wist – songwritter, autor muzyki – przez branżowe media okrzyknięty najlepszym swingowym głosem w Polsce. Na swoim koncie ma dwa solowe albumy („Jest zapisane” 2014, „Na swojej skórze” 2015), udział w projektach rozrywkowych (m.in. koncerty ze z orkiestrą Zygmunta Kukli, gościnne występy z Małgorzatą Ostrowską, Ukeje w projektach jedynej niezależnej filharmonii w kraju – Filharmonia Futura). Regularnie koncertuje w kraju i za granicą.

 

O tych wydarzeniach więcej informacji już niebawem:

Spektakl Monodram Morfina 0,05

„Morfina 0.05″ Michaiła Bułhakowa w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego podwójnie nominowana do „Bursztynowego Pierścienia”. Reżyser spektaklu wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego.

Spektakl/czarna komedia – Pół na Pół

Przychodzi brat do brata, czyli rodzinna tragifarsa z chorą matką w tle. Będzie śmiesznie i strasznie, bo emocje są silne, a stawka najwyższa. To historia o nas, o naszych relacjach z najbliższymi, o tym co jest ważne i gdzie jest granica przyzwoitości, o ile w ogóle jest… Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza mała stabilizacja jest zagrożona? O tym wszystkim opowiada, w niezwykle błyskotliwym dialogu,  pełna zaskakujących zwrotów akcji, sztuka dwóch hiszpańskich autorów…

Spektakl „Wszystko o mężczyznach”

Trzech wspaniałych szczecińskich aktorów: Adam Dzieciniak, Wiesław Lewoc i Sławomir Kołakowski, występują w sztuce popularnego chorwackiego pisarza i dramaturga Miro Gavrana „Wszystko o mężczyznach”. Bycie mężczyzną to ciężka i żmudna droga, którą osłodzić może szczery śmiech publiczności. Fabuła tego zabawnego spektaklu oparta jest na relacjach pomiędzy mężczyznami. Pełna emocji akcja zapewni widzom doskonałą rozrywkę i pobudzi wyobraźnię.

Pozostaw komentarz