Grudzień w Starej Rzeźni – teatr, muzyka i świąteczny klimat!

Przed nami ostatni miesiąc roku 2019! W Starej Rzeźni będzie to czas pełen propozycji teatralnych. Nawet sylwester 2019 na Łasztowni minie nam pod znakiem spotkania z kulturą, teatrem i sztuką improwizacji. Czwarty raz zaprosimy wszystkich mieszkańców na Gwiazdkę nad Łasztownią. Muzycznym wydarzeniem miesiąca jest na pewno powrót Troya Andersona, który wiosną zachwycił mieszkańców Szczecina „Koncertem Tribute to Louis Armstrong”.

– Grudzień to czas kiedy wszyscy przygotowujemy się do magicznego czasu Świąt Bożego Narodzenia. W Starej Rzeźni kontynuujemy tradycje wspólnej zabawy mikołajkowej, czyli „Gwiazdkę nad Łasztownią”. Jak zawsze w czasie takiego wydarzenia odbędzie się także inicjatywa charytatywna i zbiórka na rzecz Mai Tucholskiej. Tempo przygotowań do świąt jest zawsze duże, a my w grudniu zachęcamy do wypoczynku podczas spektakli teatralnych, których w grudniu będzie rekordowo dużo. Zobaczymy wspaniały monodram „Nadbagaż”, wróci „Morfina 0.05” nominowana do „Bursztynowych pierścieni” oraz kontrowersyjny spektakl „Dobry wieczór, to my” Teatru Inaczej z Warszawy – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.  – Na pewno wydarzeniem miesiąca jest powrót Troya Andersona i jego programu artystycznego „Tribute to Louis Armstrong” to jest dla nas cudowna wiadomość, że artysta grający  w najsłynniejszych paryskich, londyńskich i berlińskich klubach, zachwycający tysiące słuchaczy, drugi raz w jednym roku zdecydował się na koncert w Starej Rzeźni. Jego management poinformował nas, że to efekt ciepłego przyjęcia przez publiczność i zauroczenia postindustrialnym klimatem Łasztowni. Koncert 15 grudnia, bilety sprzedają się bardzo szybko – dodaje Patryk Walczak.

 

Wykład prof. Jacka Rudnickiego w Starej Rzeźni

03.12.2019/20:00/wstęp wolny

Niezwykle ciekawe wykłady prof. Jacka Rudnickiego jak co miesiąc w Starej Rzeźni. Tym razem przedmiotem wykładu będą  Indie, siódma potęga gospodarcza świata. Dzieci sprzedają na ulicach, tańczą w rytm bębenków wykonując akrobacje tuż przy ulicy pełnej jeżdżących samochodów, prezentują niezwykłą elastyczność wszystkich stawów, patrzą w oczy i proszą o pieniądze. Co 2 sekundy rodzi się w Indiach noworodek, nie przedstawiają żadnej wartości dla tak dużego mocarstwa. Kto o siebie nie zadba, ten ma wielkie nic i oczywiście wolność. Psy biegają na wolności. Dwa psy się pogryzły o sukę. Jeden ugryzł rywala w przednią łapę, ten odwdzięczył mu się ugryzieniem w tylną łapę. Suka odbiegła, psy przestały się gryźć i poszły w jedną stronę utykając jeden na przednią, drugi na tylną łapę.

Wystawa prac zespołu Foto-Video Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku

05-23.12.2019/wstęp wolny

Zespół Foto-Video Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie zaprezentuje fotografie wykonane przez swoich członków. Tym razem seniorzy swoimi  aparatami  zarejestrowali piękne i zadziwiające motywy na szczecińskich budowlach. Te ozdobne sztukaterie , kariatydy, motywy roślinne, rzeźby itp. umieszczono na budynkach na przełomie XIX – XX wieku. Przechodząc koło wiekowych kamienic i patrząc do  góry widzi się imponujące „Perełki na fasadach szczecińskich kamienic” i taki też jest tytuł  wystawy.

Gwiazdka nad Łasztownią

07.12.2019/ wstęp wolny

Gwiazdka nad Łasztownia, jak co roku wydarzenie ma charakter charytatywny. W tym roku wspieramy Maję Tucholską  (Mają cierpi na chorobę rzadką Zespół Goldenhara). Podczas Gwiazdki nad Łasztownia wystąpi Zespół Arfik, szczecińskie chóry, będzie można spotkać się z podróżnikiem Aleksandrem Dobą i oczywiście  Starą Rzeźnie odwiedzi Mikołaj. Odbędą się warsztaty świętego Mikołaja, czytanie bajek przez szczecińskich działaczy społecznych, aktorów i sportowców oraz kiermasz świąteczny. Podczas całego wydarzenia będzie można poczuć klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Spektakl – Dobry wieczór to my

07.12.2019/20.00/N40 U35

W nielegalnej klinice eutanazji na życzenie spotyka się pięcioro młodych ludzi. Ofiarę przemocy w rodzinie, młodego erotomana, absolwentkę szkoły katolickiej, blogerkę modową z Rosji i pechowego dilera łączy wspólna wizja – by cudzymi rękami odebrać sobie życie. W asyście wybuchowego doktora i niemej pielęgniarki pacjenci na chwilę przed zabiegiem wdają się w burzliwą dyskusję, rozważając wszystkie „za” i „przeciw” zabiegu. Losy Laury – jednej z bohaterek sztuki – inspirowane są prawdziwymi historiami 20-letniej Holenderki i 24-letniej Belgijki, które poddały się eutanazji z powodu depresji. Sztuka „Dobry wieczór, to my!” to połączenie czarnej komedii, dramatu i performansu – oraz dowód, że depresja to nie tylko „wymysł psychologów”, a zagubienie w XXI wieku może przybierać najróżniejsze formy. Piątka młodych ludzi skazanych przez świat (i samych siebie) na śmierć, których ułaskawienie zależy od nas. Kogo ocalimy, a kto zawiśnie na sznurze? Spektakl zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczność podczas VI. edycji Festiwalu Teatrów Studenckich „START” w Kielcach.

Wykład Małgorzaty Krawczak

10.12.2019/18:00/wstęp wolny

Małgorzata Krawczak Spotkanie nr 4 – Jak rozmawiam ze sobą?

Jeszcze nie tak dawno rozmowa z samym z sobą zakrawała na zaburzenia natury psychicznej. Dziś wygląda to na szczęście inaczej. Nawet mówi się, że czasem warto porozmawiać z kimś inteligentnym, czyli ze sobą. Ale jak wyglądają te rozmowy? Nikt z nas nie jest monolitem osobowościowym, każdy ma na pewno dualną osobowość, a przeważająca część populacji ludzkiej może poszczycić się wieloosobowością. No to jak wyglądają te rozmowy? Która osobowość wiedzie prym i jak to wpływa na nasze zachowania? Jaki jest savior vivre?

Nadbagaż – Monodram Karoliny Miłkowskiej-Prorok

11.12.2019/19:00/bilety 25 zł

Każdy z nas dźwiga codziennie jakiś „nadbagaż”… – doświadczeń, przeżyć, wspomnień i planów.  Co kryje w sobie walizka bohaterki monodramu, która po trzydziestu latach emigracji wraca do Polski? Konfrontacja wspomnień z rzeczywistością oraz próba znalezienia swojego miejsca na świecie – czy po trzydziestu latach można jeszcze odnaleźć dom, w którym zostało nasze dzieciństwo? Co było przed 89’ większym tchórzostwem albo większą odwagą – zostać w Polsce czy uciec za granicę? a wszystko to przefiltrowane przez wspomnienia dziewczynki, która jako dorosła kobieta, po trzydziestu latach wybiera się w podróż do Polski, czyli w głąb samej siebie.

Koncert Tribute to Louis Armstrong – Troy „Sachno” Anderson

15.12.2019/19:00/bilety 100 zł

Troy „Satchmo” Anderson to wokalista i trębacz z Florydy, wierna kopia Louisa Armstronga, który nie tylko gra i śpiewa tak jak legendarny oryginał, ale jeszcze w dodatku jest do niego łudząco podobny. Troy występuje z towarzyszeniem tria polskich muzyków. Koncert „Tribute to Louis Armstrong” jest podróżą w czasie i przestrzeni – widzowie czują się tak, jakby nagle znaleźli się kilkadziesiąt lat temu w jakimś zadymionym klubie jazzowym, gdzieś w Nowym Orleanie, Chicago, czy Nowym Jorku. Ulegają złudzeniu jakby naprawdę słuchali na żywo legendarnego mistrza trąbki o zachrypniętym głosie.

Monodram Morfina 0,05

16-17.12.2019/bilety N30 U25

„Morfina 0.05″ Michaiła Bułhakowa w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego podwójnie nominowana do „Bursztynowego Pierścienia”. Reżyser spektaklu wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego. Niewinna dawka 0.05 dla uśmierzenia bólu szybko uśmierza wszystkie inne aspekty życia… wraz z nim samym.

Spektakl/czarna komedia – Pół na Pół

18.12.2019/19:00/bilety N50 U40

Przychodzi brat do brata, czyli rodzinna tragifarsa z chorą matką w tle. Będzie śmiesznie i strasznie, bo emocje są silne, a stawka najwyższa. To historia o nas, o naszych relacjach z najbliższymi, o tym co jest ważne i gdzie jest granica przyzwoitości, o ile w ogóle jest… Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza mała stabilizacja jest zagrożona? O tym wszystkim opowiada, w niezwykle błyskotliwym dialogu,  pełna zaskakujących zwrotów akcji, sztuka dwóch hiszpańskich autorów…

31.12.2019/19:00/ Teatralny Wieczór Sylwestrowy

West&Art zaprasza na Sylwestrowy Wieczór Teatralny w Starej Rzeźni. Ostatni  dzień 2019 roku  będzie można spędzić oglądając spektakl z udziałem znakomitych szczecińskich aktorów.

Pozostaw komentarz