Teatralny grudzień w Starej Rzeźni!

Zbliżający się miesiąc będzie najbardziej teatralnym miesiącem w historii Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Na afisz powracają nasze najpopularniejsze produkcje, które przygotowuje Fundacja Kultury West & Art, nie zabraknie także spektakli gościnnych! Bilety na większość wydarzeń jest jeszcze dostępne – serdecznie zapraszamy!

– To na pewno jest grudzień, który możemy nazwać miesiącem po brzegi wypełnionym spektaklami i sztukami teatralnymi. Wielkie podziękowania dla Fundacji Kultury West & Art. oraz Impresariatu Artystycznego Kultura ze Smakiem, czyli dla naszych partnerów w organizacji tych wydarzeń. Jestem przekonany, że dobry teatr w przede dniu Świąt Bożego Narodzenia to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu i relaksu – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Wraca do nas spektakl „Dobry wieczór, to my”, czyli sztuka Teatru Inaczej, która przyciągnęła w lipcu do Starej Rzeźni blisko 300 osób. To fenomen, bo mogłoby się wydawać, że wakacje są czasem kiedy do teatru chodzić raczej nie chcemy. Liczymy, że kontrowersyjny temat kolejny raz skłoni naszych gości do refleksji i przemyśleń – mówi Patryk Walczak. – Spektakl „Morfina 0.05” był nieobecny w naszym harmonogramie w listopadzie, w grudniu spotkamy się z Markiem Żerańskim aż dwukrotnie. Jego monodram to prawdziwym emocjonalny rollercoaster, który został doceniony przez krytyków, ale i przez publiczność, o czym świadczy nominacja i bardzo wysoka pozycja w plebiscycie teatralnym „Bursztynowy pierścień”, trzymamy kciuki i zachęcamy do głosowania. Standardowo zobaczymy w grudniu także naszą jesienną premierę, czyli „Pół na pół” oraz gościnnie Monodram Karoliny Miłkowskiej-Prorok „Nadbagaż”, który przygotowuje Impresariat artystyczny „Kultura ze smakiem” – dodaje Patryk Walczak.

 

Spektakl – Dobry wieczór to my

07.12.2019/20.00/N40 U35

W nielegalnej klinice eutanazji na życzenie spotyka się pięcioro młodych ludzi. Ofiarę przemocy w rodzinie, młodego erotomana, absolwentkę szkoły katolickiej, blogerkę modową z Rosji i pechowego dilera łączy wspólna wizja – by cudzymi rękami odebrać sobie życie. W asyście wybuchowego doktora i niemej pielęgniarki pacjenci na chwilę przed zabiegiem wdają się w burzliwą dyskusję, rozważając wszystkie „za” i „przeciw” zabiegu. Losy Laury – jednej z bohaterek sztuki – inspirowane są prawdziwymi historiami 20-letniej Holenderki i 24-letniej Belgijki, które poddały się eutanazji z powodu depresji. Sztuka „Dobry wieczór, to my!” to połączenie czarnej komedii, dramatu i performansu – oraz dowód, że depresja to nie tylko „wymysł psychologów”, a zagubienie w XXI wieku może przybierać najróżniejsze formy. Piątka młodych ludzi skazanych przez świat (i samych siebie) na śmierć, których ułaskawienie zależy od nas. Kogo ocalimy, a kto zawiśnie na sznurze? Spektakl zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczność podczas VI. edycji Festiwalu Teatrów Studenckich „START” w Kielcach.

Nadbagaż – Monodram Karoliny Miłkowskiej-Prorok

11.12.2019/19:00/bilety 25 zł

Każdy z nas dźwiga codziennie jakiś „nadbagaż”… – doświadczeń, przeżyć, wspomnień i planów.
Co kryje w sobie walizka bohaterki monodramu, która po trzydziestu latach emigracji wraca do Polski? Konfrontacja wspomnień z rzeczywistością oraz próba znalezienia swojego miejsca na świecie – czy po trzydziestu latach można jeszcze odnaleźć dom, w którym zostało nasze dzieciństwo?
Co było przed 89’ większym tchórzostwem albo większą odwagą – zostać w Polsce czy uciec za granicę? a wszystko to przefiltrowane przez wspomnienia dziewczynki, która jako dorosła kobieta, po trzydziestu latach wybiera się w podróż do Polski, czyli w głąb samej siebie.

Monodram Morfina 0,05

16-17.12.2019/bilety N30 U25

„Morfina 0.05″ Michaiła Bułhakowa w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego podwójnie nominowana do „Bursztynowego Pierścienia”. Reżyser spektaklu wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego. Niewinna dawka 0.05 dla uśmierzenia bólu szybko uśmierza wszystkie inne aspekty życia… wraz z nim samym.

Spektakl/czarna komedia – Pół na Pół

18.12.2019/19:00/bilety N50 U40

Przychodzi brat do brata, czyli rodzinna tragifarsa z chorą matką w tle. Będzie śmiesznie i strasznie, bo emocje są silne, a stawka najwyższa. To historia o nas, o naszych relacjach z najbliższymi, o tym co jest ważne i gdzie jest granica przyzwoitości, o ile w ogóle jest… Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza mała stabilizacja jest zagrożona? O tym wszystkim opowiada, w niezwykle błyskotliwym dialogu,  pełna zaskakujących zwrotów akcji, sztuka dwóch hiszpańskich autorów.

31.12.2019/19:00/ Teatralny Wieczór Sylwestrowy

West&Art zaprasza na Sylwesterowy Wieczór Teatralny w Starej Rzeźni. Ostatni  dzień 2019 roku  będzie można spędzić oglądając spektakl z udziałem znakomitych szczecińskich aktorów.

Pozostaw komentarz