CCIC Intermodal Depo Dunikowo z dofinansowaniem Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wielka inwestycja coraz bliżej!

To przełomowy krok w powstaniu jednej z najważniejszych gospodarczych inwestycji w województwie zachodniopomorskim. Od kilku lat Grupa CSL stara się o realizację projektu CCIC Intermodal Depo Dunikowo. Zakłada on powstanie suchego terminala przeładunkowego w Strefie Ekonomicznej w Dunikowie. Towary byłyby przewożone nie tylko drogą morską i lądową, ale i kolejową – to rozwiązanie stosowane w wielu innych miastach w Polsce. Dotychczas Szczecin nie doczekał się takiego terminala, a jak mówi Prezes Grupy CSL, zapotrzebowanie rośnie z miesiąca na miesiąc i rynek wysyła wyraźne sygnały, że Szczecin byłby idealną przestrzenią do zmiany formuły przeładunku towarowego. Projekt CCIC Intermodal Depo Dunikowo uzyskał wysokie dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Obecnie prowadzone są zaawansowane rozmowy z trzema podmiotami zainteresowanymi inwestycją.

Wielkie zadanie dla gospodarki Województwa Zachodniopomorskiego. Centrum Intermodalne coraz bliżej!

CCIC Intermodal Depo Dunikowo to spółka córka Grupy CSL powstała kilka miesięcy temu. Z inicjatywy Prezes Laury Hołowacz i grupy współpracowników rozpoczęto starania o pozyskanie dofinansowania na realizację jednej z najnowocześniejszych, a jednocześnie najbardziej niezbędnych inwestycji z zakresu szeroko pojętego TSL w naszym regionie. Suchy terminal przeładunkowy ma wiele zalet gospodarczych, a lokalizacja tej inwestycji w Szczecinie może sprawić, że nasz region stanie się hubem pomiędzy Polską – Skandynawią – Niemcami, a innymi częściami Europy. W praktyce więc dzięki inwestycji możliwe będzie odprawianie wielkich transportów nie tylko drogą morską i lądową, ale i kolejową. Nasi klienci wielokrotnie zwracali uwagę, że takie połączenia mogą zapewnić jeszcze lepszą płynność transportową, stąd inicjatywa powołania do życia CCIC Intermodal Depo Dunikowo. Spółka, której Prezesem jest Przemysław Hołowacz złożyła wniosek o dofinansowanie do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Udało się zdobyć dotację w kwocie ponad 35 milionów złotych!

– Jesteśmy białą mapą na mapie Polski. Cała Polska i cała Europa rozwija się w tym zakresie i raz za razem powstają nowe centra intermodalne, a u nas wciąż takiej inwestycji nie było. W Strefie Ekonomicznej w Dunikowie w latach 70 miał powstać terminal, to teren idealny do tego typu zadań, ulokowane są tam magazynu firm topowych na świecie i brakuje tam nogi transportowej. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z grantu, który przyznało nam Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Kwota inwestycji to ponad 80 milionów złotych, a grant to 35 milionów złotych. To połowa sukcesu, ale my aktywnie działamy nad pozyskaniem inwestorów do tego zadania, działamy marketingowo, budujemy relacje, prezentujemy wielki potencjał naszego pomysłu – mówi Laura Hołowacz, Prezes Grupy CSL.

Wielki impuls do rozwoju branży TSL. Grupa CSL prezentuje nowoczesną koncepcję suchego terminalu

Realizacja projektu CCIC Intermodal Depo Dunikowo to jedno z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych zadań w historii Grupy CSL. Chęć realizacji zadania – jak podkreśla Prezes Laura Hołowacz – to chęć nie tylko rozwijania biznesu, ale szerzej, działania na rzecz rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Specjaliści wyraźnie wskazują, że zachodniopomorska logistyka potrzebuje suchego terminala intermodalnego, ale dotychczas brakowało spójnej koncepcji, która mogłaby zostać zrealizowana. Taką koncepcję zaproponowała Grupa CSL.

– Terminal będzie obsługiwał ładunki, które będą przyjeżdżały pociągami z różnych destynacji np. z Chin. Kontenery będą przewożone koleją, co generuje mniejszy ruch na drogach, a co za tym idzie chronimy także środowisko. Z naszych szacunków wynika, że nawet 200 tysięcy TEU w chwili obecnej jest dostarczanych do naszych stref ekonomicznych drogą lądową. Ten towar mógłby zostać przejęty przez nas i przez transport kolejowy, a następnie do docelowych odbiorców. Wiemy, że takimi rozwiązaniami są zainteresowane rozwijające się u nas w regionie firmy skandynawskie – wyjaśnia Prezes Laura Hołowacz.

Obecnie Grupa CSL nawiązuje relacje z potencjalnymi inwestorami i klientami: – Intermodal to jest coś, co rozwija się najszybciej w Europie. Stawiają na niego firmy, które dbają o środowisko, ale i firmy, które jako priorytet stawiają sobie tempo dostarczenia towaru. Obecnie droga kolejowa jest szybsza i bezpieczniejsza niż kilka lat temu – mówi Prezes Laura Hołowacz. Poza Skandynawią CCIC Intermodal Depo Dunikowo zainteresował firmy z Holandii czy Niemiec, a to dopiero początek nawiązywania relacji z klientami.

Więcej szczegółów na temat inwestycji Grupa CSL zaprezentuje niebawem.

Pozostaw komentarz