Stara Rzeźnia w listopadzie. Niemal codziennie coś się dzieje!

Kolejny jesienny miesiąc w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia będzie pełen niecodziennych atrakcji, koncertów, wykładów i spotkań. Wstęp na wiele z nich jest bezpłatny. Na co warto zwrócić uwagę? Na kolejne morskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, ale i na niezwykłe koncerty. Na Łasztownię wraca Kraków Street Band. Pierwszy raz w Szczecinie usłyszymy także grupę The Beatels Revival, czyli najsłynniejszych naśladowców słynnej „czwórki z Liverpoolu”.

– Październik był dla nas doskonałym miesiącem. Warto wspomnieć choćby o wyprzedanym koncercie zespołu Sorry Boys, czy rosnącym zainteresowaniem spektaklami „Morfina 0,05” oraz „Pół na pół”. Listopad to znów szereg interesujących propozycji. Listopad bywa szarawy i monotonny, stąd u nas propozycje kabaretowe i stand-upowe. Najpierw Adam Van Bendler, a następnie ukochany przez szczecinian festiwal kabaretowy Szpak. Muzycznie zapraszamy na bluesa prosto z krakowskiego rynku, czyli Kraków Street Band, poetyckie akcenty dzięki zespołom U Studni i Sklep z Ptasimi Piórami, a potem The BeatelsRevival, czyli będzie tak jak kilka dekad temu na całym świecie. Poczujemy moc Beatelmanii – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Listopad to także jak zawsze „Niepodległość na Maszt” 11 listopada oraz kolejna edycja Festiwalu Kawy połączonego z zawodami „Best barista”. Rok temu Stara Rzeźnia wypełniona była ludźmi po brzegi i jestem przekonany, że w tym roku będzie dokładnie tak samo – dodaje Patryk Walczak. Niezmiennie na Łasztownię powrócą wykłady naszych stałych gości oraz spektakle w ramach projektu „Scena Stara Rzeźnia”. Nie zabraknie także spotkań autorskich oraz wystaw.

 

05.11.2019/20:00/wstęp wolny

Wykład prof. Jacka Rudnickiego

Wykłady prof. Jacka Rudnickiego znanego szczecińskiego pediatry i neonatologa na stałe wpisały się w harmonogram wydarzeń Starej Rzeźni. Tym razem w ramach wykładu odbędzie się spotkanie z Gabrielem Balickim autorem książek „Poradni ducha” oraz „33 kroki ducha”. Te książki to próba autoanalizy w celu zrozumienia siebie i zachowania integralności w świecie, w którym żyjemy. Cyt. „To Ty jesteś poszukiwaczem i odpowiedzią … nie oczekuj cudów od techniki tu opisanej, lecz od siebie po zrozumieniu jej struktury”. W czasach dość powszechnej indoktrynacji taka dyskusja wydaje się potrzebna.

Stand-up Adam Van Bendler „Światło w tunelu”

07.08-11.2019/20:00/30-40 zł

Adam to człowiek, który zaprzedał duszę komedii i zwierzętom. Tym razem zaprezentuje  90 minutowy program „Światło w tunelu”! W tym programie dowiemy się co siedzi w głowie introwertyka który po 5 latach bytowania w depresyjnej Skandynawii, w obawie przed samobójem powraca do ojczyzny by postawić wszystko na jedną kartę. Jeszcze nie wie, że ta karta to tylko jopek, którym sam się staje się w obliczu prawdziwej wojny. Wojny kart pobrudzonych tanim keczupem społecznych oczekiwań i tłuszczem własnych lęków. Choć opis wręcz ocieka populistyczną głębią i tanią hipsterską apaszką z Pepco, to jednak wiadomo, że nie zabraknie tu znów słodko-gorzkich, niszczących od łez żartów i dziwnych hipotez w stylu do którego przyzwyczaił nas Adam.

Koncert zespołu Kraków Street Band

09.11.2019/19:30/bilety 40 zł

Kraków Street Band powstał w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na Krakowskim Rynku. Zespół zgrabnie balansuje między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Ich debiutancki album powstał dzięki kampanii crowdfundingowej – wolnych datków, dobrowolnie wpłacanych na konto „Polak Potrafi”. Kraków Street Band brał udział w wielu festiwalach w tym  European Blues Challenge  w 2018 w Hell (Norwegia) a także dotarł do polskiego  finału Must Be The Music . Muzycy zostali docenieni między innymi przez czasopismo Twój blues, który przyznał tytuły:  „Wokalista Roku 2017” Łukaszowi Wiśniewskiemu oraz  „Gitarzysta Roku 2017” Tomaszowi Kruk. Aktualnie muzycy promują swój najnowszy, trzeci już w dorobku album „Going Away”, który w 2019 roku otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2019.

Spektakl/czarna komedia – Pół na pół

10.11.2019/19.00/bilety N50 U40

Przychodzi brat do brata, czyli rodzinna tragifarsa z chorą matką w tle. Będzie śmiesznie i strasznie, bo emocje są silne, a stawka najwyższa. To historia o nas, o naszych relacjach z najbliższymi, o tym co jest ważne i gdzie jest granica przyzwoitości, o ile w ogóle jest… Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza mała stabilizacja jest zagrożona? O tym wszystkim opowiada, w niezwykle błyskotliwym dialogu,  pełna zaskakujących zwrotów akcji, sztuka dwóch hiszpańskich autorów…

Dzień Niepodległości

11.11.2019/10:00/wstęp wolny

Dzień Niepodległości to najważniejszy dzień w roku dla każdego Polaka. W Starej Rzeźni jak co roku odbędą się uroczyste obchody.  O godzinie 11.11 wraz z chórem Akademii Morskiej i przy asyście szczecińskich kapitanów zostanie odśpiewany hymn narodowy. Odbędą się również warsztaty dla dzieci, podczas których między innymi będzie można zrobić kotylion. Obchodom towarzyszyć będą występy zespołów tanecznych, w tym zaprezentują się dzieci z przedszkola „Żagielek”

 

Koncert zespołu „U studni”

12.11.2019/19:00/bilety 40 zł

Zespół „ U studni istnieje od 2012 roku, ale ich muzyczna historia trwa już bardzo długo. Przez wiele lat współtworzyli rozpoznawalne brzmienie Starego Dobrego Małżeństwa. Na scenie tworzą ciepłą, klimatyczną atmosferę. Łączą dbałość o słowo z niebanalną oprawą muzyczną. W swoich piosenkach wykorzystują teksty poetów Adama Ziemianina, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Stachury, a także swoje własne. Naturalność, jasny przekaz i dobry kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego spotkania. Najnowsza propozycja artystyczna, to nowa poetyka, nowe brzmienie, ale niezmiennie miłość, mądra refleksja, szukanie tożsamości i sensu życia są wspólnymi mianownikami twórczości tej grupy.

Koncert zespołu „Sklep z Ptasimi piórami”

14.11.2019/19:00/bilety 50 zł

 

Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Jego współtwórcą i liderem jest kompozytor, piosenkarz, pedagog – Ryszard Leoszewski. Sklep zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki i jest ciągle żywo odbierany zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, nieraz bardzo młodą. Każdy koncert zespołu, to niepowtarzalne spotkanie z dynamiczną muzyką i mądrymi tekstami. Niezwykłymi wydarzeniami dla muzyków Sklepu były wspólne występy z takimi artystami, jak: pianista grupy YES – Rick Wakeman, czy wybitny wokalista jazzowy – Bobby McFerrin. Sklep z Ptasimi Piórami wydał 8 autorskich płyt CD, zrealizował wiele programów telewizyjnych i audycji radiowych. Koncertował w całej Polsce, a także w Austrii, Szwecji, Niemczech i we Francji.

Poland Best Barista Caffè Vergnano 2019 . Eliminacje.

16.11.2019/10:00-18:00/wstęp wolny

Best barista w Starej Rzeźni   to eliminację do finału ogólnopolskiego konkursu Poland Best Barista Caffè  Vergnano 2019, który odbędzie się w Krakowie. Uczestnicy konkursu w ciągu 30 min będą musieli : zaparzyć dwa idealne espresso, odtworzyć wylosowany wzór latte art na perfekcyjnym cappuccino, zaprezentować własny pomysł na mleczny wzór oraz zaserwować dwa stworzone przez siebie koktajle na bazie kawy. Wszystkie osoby, które kochają kawę będą mogły obserwować zawody oraz delektować się kawą podczas darmowej degustacji.

 

Wykład Małgorzaty Krawczak

19.11.2019/18:00/wstęp wolny

Temat trzeciego z cyklu spotkań z akredytowanym coachem ICF, mentorem oraz terapeutką to: „Ja w swoim życiu – wróg czy przyjaciel?”.  Większości z nas, w okresie dorastania, wpojono zwyczaj surowego oceniania siebie, jeśli nie wykonaliśmy czegoś perfekcyjnie. A życie nie oczekuje od nas perfekcjonizmu tylko zaangażowania w stawanie się coraz lepszą wersją siebie każdego dnia. Myślą przewodnią spotkania będzie cytat – Dana Millman – „Bądź łagodny dla siebie. Jeśli nie będziesz swoim przyjacielem bez stawiania żadnych warunków, kim będziesz? Jeśli grasz jako przeciwnik i jesteś również przeciwko sobie, zostaniesz sromotnie pokonany.”

Koncert The Beatlesów Revival

24.11.2019/19:00/100 zł

 

The Beatles Revival Band Prague z Czech jest jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów revivalovych. Zespół występuje od roku 1996 i ma poza sobą ponad 1300 występów, które cieszyły się dużym powodzeniem w Czechach, Polsce, Francji, na Węgrzech, Słowacji. Drogą do sukcesu zespołu jest nie tylko doskonała interpretacja utworów Beatles, która jest na światowym poziomie, lecz także doskonały image, choreografia sceniczna i nie w ostatniej kolejności głosowe i fizyczne podobieństwo członków zespołu z prawdziwymi Beatles. Repertuar zespołu obejmuje około 60 najbardziej znanych piosenek legendy Liverpoolu

Wernisaż/wystawa prac Walerego Siejtbatałowa

26.11.2019/18:00/wstęp wolny/wernisaż

26-11-04.12 2019/wystawa

Wernisaż prac Walerego Siejtbatałowa, artysty który maluje swoje prace ustami. Artysta jest sparaliżowany od barku do stóp, stało się to wyniku  niefortunnego skoku do wody. W ucieczce przed myślami o swoim kalectwie i ewentualną depresją, zaczął eksperymentować i najpierw trzymając pióro w ustach uczył się pisać, później rysować, a w dalszej kolejności malować. Walery Siejtbatałow w swoim dorobku artystycznym ma ponad 200 obrazów o różnej tematyce: między innymi, pejzaże, portrety, ikony, martwa i żywa natura. W 2008 roku został wyróżniony międzynarodową premią „Filantrop” na Międzynarodowej Wystawie Twórczości Artystów Niepełnosprawnych w Moskwie. W kwietniu 2010 r. przyjechał do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Mieszka wraz z rodzicami i bratem w Szczecinie.  W 2012 roku został przyjęty do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w Lichtensteinie. Jego prace były wielokrotnie wystawiane zarówno w Polsce jak i za granicą. Podczas wernisażu wystąpi Kameralny Chór Concertino.

Spotkanie autorskie z Iwoną Żytkowiak

28.11.2019/18:00/wstęp wolny

Wieczór autorski z Iwoną Żytkowiak absolwentką polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Literackich PAN. Jest  członkiem Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku. Czas dzieli w miarę równo pomiędzy rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa). Autorka znanych powieści między innymi „Tam, gdzie twój dom” (2014) i „Świat Ruty” (2016), podczas spotkania opowie o swojej najnowszej książce „ Zamknij oczy”. Jest to Poruszająca opowieść o tajemnicy ludzkiego życia, historii i pamięci, ale też o przyszłości na progu przeszłości. „Roma, artystka, malarka i pisarka żyjąca przez ostatnie lata w osamotnieniu, zgadza się na to, żeby w jej świat wkroczyła kobieta, która chciałaby napisać o niej powieść. Szybko okazuje się, że nie o prawdę tu chodzi, lecz o to, co każdy z nas wolałby przemilczeć, schować, zataić.”

Festiwal komedii „Szpak”

29.11-02.12.2019/bilety 40-70 zł

SZPAK to festiwal, podczas którego prezentowane są różne środki artystycznego wyrazu, których wspólnym mianownikiem jest szeroko rozumiana komedia. Komedia, której celem jest nie tylko rozśmieszenie widza, ale także, a może i przede wszystkim – zmuszenie do refleksji, wzruszenie, wbicie szpilki w absurdy otaczającej nas rzeczywistości. W tym roku na festiwalu wystąpią między innymi : Abelard Giza, kabaret Czesuaf, kabaret Chyba, kabaret Zachodni, kabaret Czołówka Piekła. Szczegółowy program na stronie. http://szpak.info.pl/

Pozostaw komentarz