Brexit, a sprawa zachodniopomorska. Czy przedsiębiorcy z regionu powinni się go obawiać?

Decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu wspólnoty unijnej ma szerokie reperkusje nie tylko społeczne i polityczne, ale i gospodarcze. Na co dzień opinia publiczna mało dyskutuje o tym, co dla przedsiębiorców oznacza opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, szkoda, bo konsekwencje mogą być poważne, a odczują to przede wszystkim firmy, które prowadzą wymianę handlową z Wyspami.  Brexit to także spore wyzwanie  dla branży logistycznej. O tym wszystkim będzie mowa podczas Polsko-Niemieckich dni w Starej Rzeźni w ramach wydarzenia „To share knowledge and exprience” organizowanego przez Grupę CSL.

Rok 2016 w europejskiej polityce przyniósł zmianę, której nikt się nie spodziewał, a która na kolejne lata wprowadziła do gospodarki dużo chaosu i niepewności. Dotychczas harmonijna współpraca gospodarcza  otoczona jest dużą ilością regulacji, dyrektyw i przepisów, które dotyczą wielu branż. Decyzja Brytyjczyków by opuścić Unię Europejską doprowadziła do tego, że rozpoczęły się przygotowania do wdrożenia nowych zasad, które będą obowiązywać między krajami europejskimi, Unią Europejską, a Zjednoczonym Królestwem. Ma to duże znaczenie dla obrotu towarami, ale i dla transportu, logistyki czy spedycji. Temat Brexitu z punktu widzenia firm funkcjonujących na Pomorzu Zachodnim zostanie podjęty 26 września podczas konferencji „To share Knowledge and exprience”.

– Temat Brexitu od początku generuje wiele napięcia i niepewności. Ze względu na brak danych na jakich warunkach Wielka Brytania opuści Unię Europejską przedsiębiorcy nie mogą jednoznacznie dostosować systemów działania swoich firm. Dotyczy to zarówno handlu jak i w dużej mierze całej gałęzi logistyki. Temat transportu  i odpraw celnych  jest bliski Grupie CSL. Posiadamy ponad 20 letnie doświadczenie i oferujemy przedsiębiorcom pomoc w obsłudze celno-spedycyjnej. W przypadku tzw. „Twardego wyjścia” Zjednoczonego Królestwa tj. wyjście z UE bez umowy, firmy które prowadzą wymianę handlową z Wielką Brytanią będą zobowiązane do odpraw celnych, co jest procesem skomplikowanym i wymaga często „opieki” takich firm jak właśnie CSL – mówi Magda Bojanowska, Agent Celny w Grupie CSL. – Po wyjściu z Unii Europejskiej, Wielka Brytania może być traktowana jako „kraj trzeci”, wówczas będą miały zastosowanie przepisy regulujące obrót towarowy  dla krajów spoza UE. Konsekwencją dla przedsiębiorców będzie wymóg dokonywania odpraw importowych, exportowych i tranzytowych. Wymagane będzie dokonanie pewnych formalności takich jak: rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej oraz uzyskanie numeru EORI  który jest niezbędny do odpraw celnych. Dopiero po otrzymaniu pozwoleń możliwe będzie przygotowanie dokumentów celnych do odprawy. Brexit mocno komplikuje funkcjonowanie wielu branżom, mowa o handlu przede wszystkim, ze względu na potencjalne przestoje na granicy z UE. Nie wiemy jeszcze jak zostanie to rozwiązane jeżeli chodzi o technikę i system, ale możemy spodziewać się, że dynamika obrotu handlowego będzie mocno zwolniona, a przecież w dzisiejszej gospodarce informacja i czas to najważniejsze waluty  – mówi Marta Moczulska, Kierownik Agencji Celnej w Grupie CSL.  Dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców będą należności celno-podatkowe, a następnie konieczność rozliczenia się z fiskusem. Rynek usług kabotażowych na terenie Wielkiej Brytanii jest bardzo duży, stąd wszelkie informacje na temat Brexitu są istotne dla zachodniopomorskich przedsiębiorców.

Panel dyskusyjny „Brexit – perspektywy i wyzwania” będzie jedną z części konferencji Polish German Day „To Share Knowledge and Exprience” w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wydarzenie odbędzie się 26 września, początek o godzinie 9.00. Wstęp jest wolny po wcześniejszej rejestracji. Serdecznie zapraszamy wszystkich przedsiębiorców!

Pozostaw komentarz