Jego utwory można usłyszeć w słynnych amerykańskich serialach, w tym w produkcjach Netflixa i HBO. Daniel Spaleniak wraca do Starej Rzeźni!

To może być jeden z najpiękniejszych koncertów tej jesieni! Daniel Spaleniak powraca do Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Przez ostatni rok kariera artysty nabrała niesamowitego tempa. Jego utwory w swoich produkcjach wykorzystuje Netflix, a jego utwór „Back Home” można było usłyszeć  jako tło w serialu „Elementary”. Spaleniak otrzymał także nominację do Fryderyka czyli najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Polsce. Co usłyszymy w Starej Rzeźni? Piękną, nastrojową, klimatyczną, nostalgiczną muzykę, która jako tło seriali wzmaga w nas wielkie emocje. Gwarantujemy – na żywo jest tak jeszcze więcej wrażeń, niż wtedy gdy siedzimy przed telewizorami czy monitorami komputerów. Koncert odbędzie się w piątek, 27 września o godzinie 20.00.

Jego eteryczne, bluesowo-folkowe, ocierające się o oniryzm utwory wzbudziły zainteresowanie na amerykańskim rynku. W związku z tym piosenkę Daniela „Back Home” można usłyszeć w telewizyjnym kryminalnym serialu „Elementary”, a „Dear love of mine” w produkcji Netflixa „Ozark”. Ale to nie jedyne obrazy, w których pojawiła się muzyka młodego artysty. Warto wspomnieć również o utworach „Why” oraz „Night”, które usłyszeć można w popularnym amerykańskim serialu „The Path”. To jedyny Polak, którego twórczość tak mocna zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych. – Nic dziwnego, że Spaleniak podoba się za oceanem, bo jego muzyka to mieszanka folku, białego bluesa i alternatywnego luzu, idealnie skrojona pod nocną podróż Drogą 66 –  napisał o Spaleniaku Jarek Szubrycht z tygodnika „Polityka”. Daniel Spaleniak był gościem Starej Rzeźni rok temu. Koncert spotkał się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców miasta: – Goście byli zachwyceni wrażliwością oraz klimatem jaki podczas koncertu przywołał artysta. Było bardzo lirycznie, magicznie, niektórzy komentowali, że wręcz onirycznie i taka właśnie jest muzyka Daniela Spaleniaka. Jesteśmy przekonani, że to jest początek jego drogi muzycznej, tym więcej radości, że ponownie przyjął zaproszenie do Starej Rzeźni i zagra dla mieszkańców Szczecina. Daniel coraz więcej koncertuje zagranicą, a przecież umieszczenie utworu na ścieżce dźwiękowej do serialu Netflixa stawia go na pozycji, której zazdrościć mogą mu niektórzy, teoretycznie sławniejsi, muzycy – mówi kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia Patryk Walczak.

Drugi album „Back Home” ukazał się w 2016 roku, a kolejny „Life is somewhere else” zagościł na półkach sklepowych już w marcu 2018 roku, nakładem wydawnictwa Antena Krzyku. Od dnia premiery zbiera bardzo pochlebne recenzje. Artysta na bieżąco przygotowuje nowe utwory, które prezentuje na koncertach i niebawem wyda na swojej kolejnej płycie. Artysta udzielił ostatnio wywiadu, w którym opowiedział o swojej karierze i tym, co w jego życiu zmienił Netflix: – Dla mnie inspiracją są głównie filmy, oglądam więcej filmów niż słucham muzyki i to ma duży wpływ na to, co tworzę i jak tworzę. Jest to odzwierciedlenie tego, że moja twórczość w dużej mierze ma charakter ilustracyjny – mówi artysta. – W utworze „Dear love of mine” jest pewna mroczność, bohaterowie przenoszą się w miejsce, którego nie znają, poznają ludzi, którzy nie budzą ich zaufania. Dodam, że komponowanie pod film jest innym rodzajem tworzenia niż komponowanie standardowe, to inne uczucia. Film ma już swoje emocje, ja nich nie muszę wywoływać tylko wydobywać – mówi Daniel Spaleniak.

Daniel Spaleniak w Starej Rzeźni. Koncert odbędzie się w piątek, 27 września o godzinie 20.00. Bilety są do nabycia w Kubryku Literackim i w Internecie.

Pozostaw komentarz