Wydarzenia: DECYZJA ZAPADŁA – OBIAD KAPITAŃSKI W STAREJ RZEŹNI

paradaW dniach 12 do 16 czerwca br w Szczecinie odbędzie się finał The Baltic Tall Ships Regatta 2015 – wielkich regat żeglarskich na trasie Kłajpeda – Szczecin, organizowanych przez oba miasta oraz organizację The Sail Training Association. Swój udział w regatach zapowiedziały już duże żaglowce, rosyjskie: “Siedow” (największy na świecie windjammer) i “Mir” (siostrzany żaglowiec “Daru Młodzieży”), meksykański “Cuauhtemoc” oraz nasz „Dar Młodzieży”, a także mniejsze statki żaglowe, m.in. „Fryderyk Chopin”, „Shtandart”, i „Zawisza Czarny” oraz wiele zagranicznych i polskich jachtów. W tym czasie do Szczecina, na jubileuszowy X Zlot Oldtimerów, przypłyną także stare statki żaglowe i wiekowe jachty różnych bander. W sumie, przy Wałach Chrobrego i na Łasztowni zacumuje kilkadziesiąt jednostek, obsadzonych przez ponad tysiączną międzynarodową rzeszę żeglarzy. Miasto przygotowuje już bardzo bogaty program uprzyjemniający pobyt żeglarzom, a jednocześnie bardzo atrakcyjny dla mieszkańców Szczecina i gości zainteresowanych niecodziennym widokiem pięknych żaglowców.

DSC09328

W środę, 4 bm w nowej siedzibie CSL – Starej Rzeźni na Łasztowi – pod przewodnictwem wiceprezydenta Krzysztofa Soski obradował powołany przez Miasto Szczecin zespół d.s. organizacji finału regat The Baltic Tall Ships Regata 2015. W skład tego gremium wchodzą przedstawiciele wydziałów magistratu odpowiedzialnych za organizację tej wielkiej imprezy oraz szefowie zaangażowanych w przygotowania, podległych miastu firm i instytucji. Miejsce środowych obrad zespołu wybrano nieprzypadkowo, aby ustosunkować się do propozycji CSL, aby w pięknym, gruntownie odnowionym zabytkowym budynku, odbył się wydany przez Prezydenta Szczecina tradycyjny Obiad Kapitański dla kapitanów wszystkich żaglowców szkolnych i jachtów uczestniczących w bałtyckich regatach i jubileuszowym zlocie oldtimerów.

DSC09336

Po wspólnym spacerze i oględzinach trwającej opodal budowy portu jachtowego, a następnie obejrzeniu pomieszczeń Starej Rzeźni i sąsiedniego budynku – byłego cielętnika – już w sali konferencyjnej CSL zapadła wiążąca decyzja o wyborze Starej Rzeźni na miejsce prestiżowego Obiadu Kapitańskiego, w którym spodziewany jest udział około dwustu “pierwszych po Bogu” oraz gości miasta. Podjęto także szereg szczegółowych ustaleń dotyczących wykonania niezbędnych działań związanych z technicznym przygotowaniem i estetyzacją ulicy dojazdowej oraz nabrzeży na przyjęcie tysięcy osób spodziewanych na Łasztowni.

Zygmunt Kowalski