Połączyło ich żeglarstwo. Reprezentacja Szczecina TTSR w Starej Rzeźni

Mnóstwo wspomnień i pozytywnych emocji – tak można podsumować weekendowe spotkanie osób będących częścią reprezentacji Szczecina w The Tall Ships Races, które odbyło się w Starej Rzeźni.

Sobotni wieczór obfitował w żeglarskie opowieści, wspomnienia z wypraw i rozmowy o tym, jak życie na wodzie może wpłynąć na nas na lądzie. Do Starej Rzeźni przyszło ponad 100 osób, każda ze swoją własną historią. Wszystkich łączyło jedno – udział w regatach The Tall Ships Races. Przed 15 lat dokładnie 1256 osób reprezentowało nasze miasto w czasie wyścigów „wielkich żaglowców”.

– W 2004 roku po raz pierwszy jako miasto uczestniczyliśmy w regatach The Tall Ships Races, wtedy reprezentacja Szczecina była jeszcze zarządzana przez Pałac Młodzieży, była nas garstka – opowiada Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego. – Miasto przejęło reprezentację w 2007 roku. Przez te wszystkie lata pływaliśmy na różnych jednostkach: Dar Młodzieży, Pogoria, Fryderyk Chopin, Dar Szczecina, Zryw.

Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Uczestnicy rejsów podzielili się swoimi doświadczeniami, przypomniano całą historię szczecińskiej reprezentacji i przypomniano o wszystkich osiągnięciach, jakie udało się osiągnąć. Tego wieczoru swoją premierę miała też książka „Ożaglowani. Reprezentacja Szczecina w The Tall Ships Races w latach 2004-2017”, która jest zbiorem historii osób, które brały udział w rejsach.

– Żeglarstwo jest jednym z najlepszych systemów wychowawczych jakie wymyślono. To jest moment, w którym człowiek musi zmierzyć się z własnymi słabościami, pracować w grupie, wspólnie się cieszyć, świętować i rywalizować. Myślę, że każdy z nas może opowiedzieć o tym jak jego osobiście zmieniło morze – mówił zastępca prezydenta, Krzysztof Soska.

Na zakończenie dla żeglarzy na scenie wystąpił Stary Szmugler.