I póki kropla jest w Bałtyku… Morskie akcenty w Narodowe Święto Niepodległości

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości to okazja do wielkiego świętowania. Swoje patriotyczne wydarzenia już czwarty raz organizuje Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Nasze obchody mają charakter morski. Wśród wydarzeń na które zapraszamy mieszkańców miasta planowane jest wspólne zaśpiewanie „Hymnu do Bałtyku” o godzinie 11:11. Na scenie zaprezentują się także przedszkolaki z morskiego przedszkola „Żagielek”. Wiele dziać się będzie także na Skwerze Kapitanów. O swoich pomysłach opowiada Kapitan Żeglugi Wielkiej Włodzimierz Grycner.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia podobnie jak w latach ubiegłych będą mieć charakter kultywujący morski charakter naszego miasta. Będziemy wspólnie śpiewać, planowane są warsztaty dla dzieci, ale i uroczystości z udziałem przedstawicieli morskiego Szczecina. O 12.00 na maszcie na Skwerze Kapitanów wzniesiona zostanie Bandera Polski, ale i proporczyki przygotowane przez organizatorów. – Mamy 100 lat Niepodległości Polski, ale mamy także 100 lat istnienia Ligi Morskiej i Rzecznej. Na Skwerze Kapitanów na Łasztowni o 11:11 będziemy najpierw śpiewali Hymn do Bałtyku, a potem podniesiemy banderę na Maszcie Kapitańskim. Został on postawiony zaledwie kilka tygodni temu. Kolejny punkt programu „Niepodległości na Maszt” to odsłonięcie tablicy ku chwale Ligi Morskiej i Rzecznej. Tablica jest memoriałem pod którym podpisało się kilkanaście morskich stowarzyszeń i organizacji morskich. Skwer Kapitanów to miejsce dla wszystkich morskich kapitanów, dołączą kapitanowie jachtowi, a także inne zasłużone dla morskiego Szczecina osoby. Na maszcie podwiesimy trzy proporczyki, w tym jeden, który będzie proporczykiem dla Pani Laury Hołowacz, która jest inspiratorem wielu działań na Łasztowni i bardzo wspiera nas w działaniach żeglarskich i w budowaniu kultury morskiej – mówi Kapitan Włodzimierz Grycner. – Na Skwerze wyeksponowana jest już tratwa z Flisu Odrzańskiego, jest także już 12 tablic najważniejszych kapitanów oraz spora kolekcja tablic dotyczących Odry. Jak tędy spaceruje do Starej Rzeźni to widzę, że ludzie się tym tematem bardzo interesują. Czytają tablice, robią zdjęcia. Kapitanowie mają swoją przestrzeń na Łasztowni i ona się będzie nadal rozwijać – dodaje Włodzimierz Grycner.

Wiele osób zastanawia się jakie jest pochodzenie tajemniczego Masztu, który został wzniesiony na Łasztowni kilka tygodni temu. Jest to inicjatywa Kapitana Włodzimierza Grycnera: – Maszt dostałem osobiście w podarunku od JachtKlubu Pogoni. Jestem im za to wdzięczny i będę o niego dbać. Będzie tu zamontowana tabliczka, że to ich dar, mają swój wkład w budowanie Skweru Kapitanów – dodaje Kapitan. Wydarzenie „Niepodległość na Maszt” zaczyna się o godzinie 11.00. Wstęp na wszystkie inicjatywy jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.