Nie ma świętowania bez wspólnego śpiewania. Muzyczne akcenty „Niepodległości na Maszt”

11 listopada od godziny 11.00 do wieczora Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza na wspólne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przed nami wiele wzruszających momentów, wiele akcentów morskich, ale i okazja do wspólnego śpiewania. Zabrzmi „Hymn do Bałtyku”, ale i… największe polskie przeboje z ostatniego wieku.

– Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia już czwarty raz jest organizatorem wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Tegoroczne obchody są wyjątkowe, bo świętujemy stulecie wolności. Serdecznie zapraszamy na wydarzenia, które śmiało możemy nazwać wydarzeniami dla całej rodziny. Wystąpią zespoły Serduszka i podopiecznych przedszkola Żagielek. Zaprezentuje się także jeden z najpopularniejszych zespołów kultywujących lokalne tradycje czyli zespół Krąg. Zaczniemy wspólnym odśpiewaniem „Hymnu do Bałtyku”, a zakończymy koncertem zorganizowanym przez znany warszawski Teatr Broadway – zapowiada Kamila Walerysiak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Zaczniemy punktualnie o 11:11 wspólnym odśpiewaniem „Hymnu do Bałtyku”. Będzie z nami Chór Akademii Morskiej w Szczecinie: – Zaproszenie do udziału w koncercie to dla nas wyróżnienie, a jednocześnie podkreślenie lokalnej – morskiej – specyfiki obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – mówi Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygent Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. – Pieśń, którą wykonamy to utwór Feliksa Nowowiejskiego ze słowami Stanisława Rybki-Mariusa, powstały blisko 100 lat temu, oddający wielką radość nie tylko z niepodległości Polski, ale także uzyskania dostępu do morza. Historia utworu jest dziś dla nas inspirująca – mówi Sylwia Fabiańczyk – Makuch, dyrygent Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Koncert „Śpiewaj Polsko!” zacznie się o godzinie 18.00. Artyści zaprezentują szeroki repertuar najbardziej znanych polskich pieśni i piosenek. Będzie podniośle, ale i tanecznie czy rozrywkowo. Usłyszymy między innymi utwory „Gdzie Ci mężczyźni”, „Serduszko puka”, „Bo z dziewczynami”, ale i przeboje starsze czy najnowsze. Na scenie obecnych będzie kilkunastu aktorów i wokalistów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w ramach inicjatywy „Niepodległość na Maszt” jest darmowy.  Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM Niepodległość na Maszt

11.11.2018 

 •   11:00 UROCZYSTE OTWARCIE OBCHODÓW
 • 11:11 I póki kropla jest w Bałtyku… (Hol) odśpiewanie Hymnu do Bałtyku.
 • 11:20 Występ zespołu Serduszka.
 • 11:30 Wernisaż prac pt. Wolność (Galeria) prace przygotowane m.in. przez dzieci
  i  seniorów. Celem Wystawy jest odnalezienie odpowiedzi na pytanie „czym dla ludzi w różnym wieku i o różnych doświadczeniach jest WOLNOŚĆ?”. Wystawa potrwa do wieczora 12.11.
 • 12:00 Podciągnięcie Bandery Polski na „Kapitańskim Maszcie” na Skwerze  Kapitanów.
 • 12:30 Występ artystyczny dzieci z Przedszkola Żagielek (Iluzjon) najmłodsi lokalni patrioci
  na deskach sceny Starej Rzeźni zaprezentują się w programie o tematyce morskiej
 • 13:30 Występ ogniska baletowego ze Szczecina.
 • 14:00 Droga do Niepodległości (Iluzjon) pogawędka dla dzieci poprowadzona przez Przewodniczącą Ligi Morskiej i Rzecznej – Panią Elżbietę Marszałek
 • 16:30 Występ Zespołu pieśni i tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.
 • 18:00 Spektakl muzyczny „Śpiewaj Polsko!” w wykonaniu Teatru Broadway