Wykład „Irena Sendlerowa – Człowieczeństwo w nieludzkich czasach”

W przede dniu Narodowego Święta Niepodległości i niezwykłych obchodów 00-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Stowarzyszenie Progressum zaprasza na niezwykłe spotkanie, którego główną bohaterką będzie kobieta, o której życiu i działaniu powinien wiedzieć każdy Polak. – Będziemy przedstawiać postać Ireny Sendlerowej, kobiety, która uratowała setki ludzkich istnień ryzykując swoje własne. To postać, którą należy pamiętać i o której należy uczyć kolejne pokolenia. Kiedy myślę o zdaniu „Jak zachować człowieczeństwo w nieludzkich czasach” to właśnie ona przychodzi mi na myśl – wyjaśnia pomysł organizacji spotkania Monika Dyker – Woźniak ze Stowarzyszenia Progressum. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 8 listopada o godzinie 10.00. Zaproszone na nie zostały szkoły podstawowe, ale miejsca jeszcze są, stąd możliwe jest przyjście, wysłuchanie wykładu i zobaczenie filmu.

12 maja 2008 roku zmarła w Warszawie w wieku 98 lat Irena Sendlerowa, która dziś jest symbolem heroizmu i humanizmu w nieludzkich czasach. Pod pseudonimem „Siostra Jolanta” i wspólnie z konspiracyjną grupą, złożoną głównie z kobiet, uratowała setki dzieci z Getta Warszawskiego, załatwiając im fałszywe dokumenty tożsamości i umieszczając je w rodzinach zastępczych, sierocińcach i żeńskich klasztorach w okupowanej przez Niemców Warszawie i Polsce. Aresztowana przez Gestapo na jesieni 1943 roku i więziona na Pawiaku, mimo tortur nie wydała nikogo. Została skazana na karę śmierci, jednak tuż przed wykonaniem wyroku udało jej się uciec z więzienia i do końca II wojny światowej musiała się ukrywać pod fałszywym nazwiskiem. Prawie nieznaną biografię Ireny Sendlerowej opublikowała w 2003 roku Anna Mieszkowska w warszawskim wydawnictwie Muza. Historia bohaterki porusza dzisiaj ludzi na całym świecie. Irena Sendlerowa stała się dowodem, że możliwe jest zachowanie odczuć ludzkich w czasach, które zabierały nadzieję.

Już 8 listopada w Starej Rzeźni odbędzie się multimedialny wykład Urszuli Usakowskiej-Wolff, tłumaczki książki Anny Mieszkowskiej „Matka Dzieci Holocaustu” na niemiecki, o heroicznej postawie Ireny Sendlerowej w okupowanej przez Niemców Warszawie i osobistych spotkaniach z zapomnianą przez długi czas bohaterką. Pomysłodawcą wydarzenia jest Monika Dyker – Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Progressum: – Wydarzenie nosi tytuł „Irena Sendlerowa – człowieczeństwo w nieludzkich czasach”. W sierpniu zobaczyłam film o tej kobiecie i byłam wstrząśnięta, znając już wcześniej jej historię. To jest taki moment kiedy dociera do nas w jakich czasach obecnie żyjemy, a do jakich wyborów zmuszeni byli ludzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Irena Sendlerowa powtarzała zdanie: „Jeżeli ktoś tonie, trzeba podać mu rękę” i ja czuję się bardzo zainspirowana tym prostym zdaniem, bo współcześnie też wiele osób potrzebuje naszej pomocy – mówi Monika Dyker – Woźniak. – Będziemy rozmawiali o wartościach, będziemy dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Spodziewam się bardzo owocnego spotkania – dodaje Monika Dyker – Woźniak.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 8 listopada o godzinie 10.00. Wstęp jest wolny. Zapraszamy serdecznie do Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.