Listopad w Starej Rzeźni. WSZYSTKIE WYDARZENIA

Kolejny miesiąc roku 2018 przynosi w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia mnóstwo ciekawych i wartych uwagi atrakcji. Zapraszamy na warsztaty i wykłady, ale i na spotkania z ciekawymi osobami i koncerty, których w tym miesiącu jest jeszcze więcej niż w poprzednich. 7 listopada na naszej scenie zaprezentuje się Marek Napiórkowski. 11 listopada w Starej Rzeźni tradycyjne, marynistyczne obchody 11 listopada. Koniecznie bądźcie z nami!

– Każdy kolejny miesiąc w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia przynosi szereg wydarzeń nad którymi pracowaliśmy i z których jesteśmy bardzo dumni. Na pewno mogę powiedzieć, że wielkim wydarzeniem będzie kolejna osłona “Niepodległości na Maszt”, 11 listopada, 100 lat po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości będziemy wspólnie śpiewać, uczyć się, nie zabraknie atrakcji dla dzieci i rozmaitych inicjatyw marynistycznych, które będą właściwie kwintesencją naszego pomysłu. Stara Rzeźnia od zawsze kultywuje tradycje żeglarskie stąd też na 11-ego listopada patrzymy przez pryzmat historii marynarzy, kapitanów i Ludzi Morza – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Pod kątem muzycznym również zdecydowanie mamy dla naszych gości mnóstwo łakomych kąsków. Marek Napiórkowski już 7 listopada, koncert promujący najnowszy album jednego z najwybitniejszych jazzowych muzyków w Polsce. Następnie między innymi koncerty Daniela Spaleniaka czy jubileusz Ryszarda Leoszewskiego i zespołu Sklep z Ptasimi Piórami. Dodam, że na wszystkie wydarzenia bilety są jeszcze dostępne – mówi Patryk Walczak.

 

Stara Rzeźnia w listopadzie żyje koncertami

Zaczynamy od koncertu Marka Napiórkowskiego. Jest to jedna z legend polskiej sceny muzycznej, wybitny artysta jazzowy, który ma na swoim koncie liczne muzyczne kolaboracje z muzykami z całego świata. Przez lata z wielkim powodzeniem współpracował z Anną Marią Jopek. Po sukcesie trzech poprzednich tras zrealizowanych w dwudziestu czterech miastach Polski, czołowy polski gitarzysta zaprasza na prawdopodobnie ostatnią już koncertową podróż po kraju z jego warszawsko-nowojorskim zespołem. Muzycy zaprezentują materiał z wydanej w ubiegłym roku płyty „WAW-NYC”, która przyniosła Napiórkowskiemu dwie nominacje do Nagrody FRYDERYK 2018 w kategoriach Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku.

Dużym sukcesem może być również niemal wyprzedany już koncert jubileuszowy Sklepu z Ptasimi Piórami. Zespół Ryszarda Leoszewskiego, muzyczna duma Szczecina właśnie kończy… 40 lat obecności na scenie. Na koncercie  zabrzmią piosenki dobrze znane publiczności z płyt: „Stempelek” i „O czym pani marzy”. Będą też utwory z początków grupy i z najnowszego albumu „Taką cię widzę”, z którego jeden znalazł się niedawno na Liście Przebojów Trójki. 25 listopada na naszej scenie młody artysta przed którym wielka kariera – Daniel Spaleniak. Piosenkę Daniela „Back Home” można usłyszeć w telewizyjnym kryminalnym serialu „Elementary”, a „Dear love of mine” w produkcji Netflixa „Ozark”. Ale to nie jedyne obrazy, w których pojawiła się muzyka młodego artysty. Warto wspomnieć również o utworach „Why” oraz „Night”, które usłyszeć można w popularnym amerykańskim serialu „The Path”. To jedyny Polak, którego twórczość tak mocna zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych.

 

Wspólne obchody 100-lecia Niepodległości

Zaczniemy o 11:11 wspólnym odśpiewaniem “Hymnu do Bałtyku” – gościem Starej Rzeźni będzie Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. O godzinie 11.30 będzie mieć miejsce wernisaż wystawy „Wolność”. Naszym celem było zebranie we wspólnej ekspozycji interpretacji tego słowa zarówno z punktu widzenia dzieci, młodych artystów, doświadczonych twórców jak i seniorów. Efekt jest zniewalający, bo pokazuje, że słowo „Wolność” tak naprawdę dla każdego oznacza coś innego. Wystawa będzie do zobaczenia przez dwa dni. O godzinie 12.00 na „Kapitańskim maszcie” podciągnięta do góry zostanie bandera. Odbędzie się także „Memoriał Stowarzyszeń Morskich Miasta Szczecina”

Finał wydarzenia „Niepodległość na Maszt” będzie mieć miejsce 11 listopada o godzinie 18.00. Na scenie Sali Iluzjon zaprezentuje się Teatr Broadway  w spektaklu muzycznym „Śpiewaj Polsko!”. Artyści zaprezentują szeroki repertuar najbardziej znanych polskich pieśni i piosenek. Będzie podniośle, ale i tanecznie czy rozrywkowo. Usłyszymy między innymi utwory „Gdzie Ci mężczyźni”, „Serduszko puka”, „Bo z dziewczynami”, ale i przeboje starsze czy najnowsze. Na scenie obecnych będzie kilkunastu aktorów i wokalistów. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w ramach inicjatywy „Niepodległość na Maszt” jest darmowy.

 

Spotkania, wystawy, warsztaty

W Starej Rzeźni w listopadzie nie może zabraknąć cyklicznych spotkań, wystaw czy warsztatów. 10 listopada odbędzie się wernisaż wystawy transgranicznej “Miasto / wieś”, która powstała z partnerami z Niemiec.  – To wielowarstwowe spotkanie jest eksperymentem, którego celem jest pokazanie odbiorcy wielorakości i różnorodności, ale także podobieństw tych różnych gatunków fotografii. To powinno sprowokować do refleksji i uśmiechu – mówi Dorota Kot, inicjatorka wystawy.

W listopadzie spotkania z ciekawymi ludźmi, będą jednocześnie spotkaniami z ciekawymi miejscami. Prof. Jacek Rudncki zabierze nas na Kretę. Podczas spotkania nasz gość cykliczny powie co Grecja zmieniła w jego życiu: – Tam urodził się Zeus, Nico Kazandzakis autor „Greka Zorby” i „Ostatniego kuszenia Chrystusa”, stamtąd pochodzi pojęcie diety śródziemnomorskiej, tam znajdują się pałace minojskie sprzed czterech tysięcy lat. To wystarczający powód aby o tej wyspie porozmawiać. W czasie krótkiego pobytu miałem spotkanie z tajfunem Zorba oraz z bogami i boginiami Krety – zapowiada prof. Jacek Rudnicki. Podczas spotkania nie zabraknie także prezentacji artystycznej. 15 listopada odbędzie się spotkanie z Andrzejem Ziółkowskim, organizatorem wyjazdów na… Syberię. Podróżnik opowie nam dlaczego ta część świata inspiruje i zaciekawia.

Przed nami także inicjatywy organizowane przez Stowarzyszenie Progressum i Monikę Dyker-Woźniak. Pod koniec miesiąca w Starej Rzeźni odbędą się także wydarzenia w ramach Festiwalu Komedii SZPAK. Serdecznie zapraszamy!