Niepodległość na Maszt – 11 listopada w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia

To już tradycja, że w listopadzie w Starej Rzeźni zapraszamy mieszkańców na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczne wydarzenie będzie szczególnie, bo 100-lecie odzyskania przez Polskę wolności jest wydarzenie, które powinno łączyć wszystkich Polaków. Nasze święto ma charakter promocji kultury marynistycznej, stąd wiele wydarzeń nastawionych będzie na opowiadanie o wolności z punktu widzenia Kapitanów, Marynarzy i zasłużonych Ludzi Morza. Uroczyste otwarcie wydarzenia nastąpi 11 listopada o godzinie 11.00 w Starej Rzeźni, tradycyjnie odśpiewany zostanie „Hymn do Bałtyku”. Gościem będzie Chór Akademii Morskiej w Szczecinie.

– Dla nas wydarzenia organizowane z okazji Narodowego Święta Niepodległości są pewnego rodzaju tradycją, stąd nie wyobrażamy sobie by w roku stulecia nie przygotować dla mieszkańców Szczecina czegoś specjalnego. To już czwarty raz kiedy Stara Rzeźnia włącza się w obchody uroczystości 11 listopada i zawsze staraliśmy się kłaść duży nacisk na akcenty morskie i marynistyczne. Nie inaczej będzie tym razem, o 11:11 zaśpiewamy „Hymn do Bałtyku”, zapraszamy do wspólnego świętowania wszystkich mieszkańców miasta. Naszym pierwszym muzycznym gościem będzie Chór Akademii Morskiej w Szczecinie – mówi Patryk Walczak, Kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Dla nas 11 listopada to powód do świętowania na wszystkich płaszczyznach sztuki. Koncert to jeden z pomysłów, będzie także wspaniała wystawa prac, będzie okazja do rozmów z Kapitanami Żeglugi Wielkiej, na miejscu obecne będą także dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola „Żagielek”. Zapraszamy by świętować Narodowe Święto Niepodległości w duchu przyjaźni, patriotyzmu i samych dobrych emocji – zachęca Patryk Walczak.

O godzinie 11.30 będzie mieć miejsce wernisaż wystawy „Wolność”. Naszym celem było zebranie we wspólnej ekspozycji interpretacji tego słowa zarówno z punktu widzenia dzieci, młodych artystów, doświadczonych twórców jak i seniorów. Efekt jest zniewalający, bo pokazuje, że słowo „Wolność” tak naprawdę dla każdego oznacza coś innego. Wystawa będzie do zobaczenia przez dwa dni. O godzinie 12.00 na „Kapitańskim maszcie” podciągnięta do góry zostanie bandera. Odbędzie się także „Memoriał Stowarzyszeń Morskich Miasta Szczecina” – będzie to więc okazja do wspomnień, ale i do uświadamiania obecnym w Starej Rzeźni i na Skwerze Kapitanów mieszkańcom Szczecina, że ludzie morza odegrali bardzo istotną rolę w kultywowaniu pamięci o Polsce, kiedy ta znajdowała się pod zaborami. Marynistyczny element święta 11 listopada musi być odpowiednio upamiętniony. Na miejscu obecni będą m.in. Kapitan Włodzimierz Grycner czy Elżbieta Marszałek, która przygotowała wykład „Droga do Niepodległości”. O 12.30 odbędzie się występ muzyczny przedszkolaków z „Żagielka”.

Finał wydarzenia „Niepodległość na Maszt” będzie mieć miejsce 11 listopada o godzinie 18.00. Na scenie Sali Iluzjon zaprezentuje się Teatr Broadway  w spektaklu muzycznym „Śpiewaj Polsko!”. Artyści zaprezentują szeroki repertuar najbardziej znanych polskich pieśni i piosenek. Będzie podniośle, ale i tanecznie czy rozrywkowo. Usłyszymy między innymi utwory „Gdzie Ci mężczyźni”, „Serduszko puka”, „Bo z dziewczynami”, ale i przeboje starsze czy najnowsze. Na scenie obecnych będzie kilkunastu aktorów i wokalistów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w ramach inicjatywy „Niepodległość na Maszt” jest darmowy.  Serdecznie zapraszamy!