Feel Good – Przegląd Filmów Pozytywnych już w październiku. CO ZOBACZYMY?

Do kina chodzimy po przeżycia. Tego właśnie poszukujemy zasiadając przed ekranem w wygodnych fotelach i w ciemnościach pogrążając się w świecie opowieści.  – Nasz przegląd ma zadanie przynosić pozytywne emocje u progu jesieni, kiedy zaczyna brakować witaminy D i pogoda za oknem przestaje zachęcać do spędzania czasu na wolnym powietrzu – zapowiada Michał Chaszkowski – Jakubów, organizator wydarzenia. Przegląd trwać będzie od 3 do 7 października. Większość projekcji odbywać się będzie w Starej Rzeźni. O wydarzeniu z jego organizatorem rozmawiał Michał Kaczmarek.

Jeżeli zapowiadamy drugą edycję wydarzenia to znaczy, że pierwsza była sukcesem.

To prawda, pierwsza edycja to był sukces ponad miarę i zaskoczenie pod tym względem, że mieszkańcy naszego miasta tak chętnie oglądali propozycje, które przygotowaliśmy. Frekwencja była bardzo duża, przegląd nie był organizowany z rozmachem, więc przyjemnie, ze otrzymaliśmy takie wsparcie. Jesień będziemy przełamywać konwencją prezentowania filmów optymistycznych, pozytywnych. Chcielibyśmy by coraz więcej gości przyjeżdżało do Szczecina, by filmoterapia była rozbudowana o gości, którzy tworzą te koncepcje w Polsce. Warto byłoby skłaniać się także do zapraszania reżyserów i aktorów, bo to też świadczy o randze wydarzenia. To, co było dobre w pierwszej edycji zostaje, ale myślę już o kolejnych latach i chciałbym żeby Feel Good się rozwijał.

Na jakie cykle i etapy został podzielony Przegląd?

Jeżeli chodzi o Feel Good to tak naprawdę jest to 5 dni, sesje wieczorne, zaczynamy popołudniu, kończymy późniejszym wieczorem. W weekendy zaczynamy w porze obiadowej. Planujemy nowość – szczeciński spacer filmowy – w tym wydaniu chcielibyśmy spotkać się rano, około godziny 11.00. Planowany jest także spacer z seniorami. Generalnie jednak – jak to w kinie – zwykle stawiamy na seanse wieczorne.

Które projekcie według Pana są najjaśniejszymi punktami programu i na co warto szczególnie zwrócić uwagę?

Przedpremierowe „Twarze, Plaże” i film „Młodość Astrid” to takie pozycje, które szczególnie bym polecił. Oba filmy nie były prezentowane w Szczecinie. Mógłbym jednak wymienić wszystkie filmy, bo staraliśmy się przygotować program tak żeby każdy znalazł coś dla siebie i żeby nie było w nim słabych punktów. Zależało nam na tym żeby Przegląd Kina Pozytywnego był imprezą dedykowaną wszystkim. Pozytywną, egalitarną imprezą, bo każdy lubi czuć się dobrze.

Czasami wydaje nam się, że komedia to jest taki film, że gagi muszą strzelać z lewa i z prawa, a żart nie musi być najwyższych lotów, ważne żeby było zabawnie. Feel Good chyba kieruje swoją ofertę w inną stronę. Jest zabawnie, ale to nie jest śmiech do rozpuku i to nie jest śmiech rubaszny.

Bardzo cieszę się, że zadał Pan to pytanie. Faktycznie, te filmy mają nieść pozytywne przesłanie, ale nie chcielibyśmy schlebiać niskim gustów. Te filmu pomagają poszukiwać optymizmu, ale to nie są Hollywoodzkie gagi i to nie jest humor podany w prosty sposób.

 

Zapraszamy do CKE Stara Rzeźnia po POZYTYWNE emocje!

3 października, środa

18:00, Stara Rzeźnia

OTWARCIE PRZEGLĄDU

„Twarze, plaże”, reż. Agnes Varda, JR, Francja 2017, 89 min.

4 października, czwartek

18:00, Stara Rzeźnia

„Ramen. Smak wspomnień”, reż. Eric Khoo, Singapur/Japonia/Francja 2017,

89 min.

 

20:00, Stara Rzeźnia

„Loveling”, reż. Gustavo Pizzi, Brazylia, Niemcy, Urugwaj 2018, 95 min.

5 października, piątek

12:00, Stara Rzeźnia

„Cudowny chłopak”, reż. Stephen Chbosky, USA, Hongkong 2017, 113 min.

 

18:00, Stara Rzeźnia

„Lubov. Miłość po rosyjsku”, reż. Staffan Julen, Szwecja 2017, 89 min.

 

20:00, Stara Rzeźnia

„Obcy na mojej kanapie”, reż. Grzegorz Brzozowski, Polska 2017, 53 min.

+ spotkanie z reżyserem

 

6 października, sobota

16:00, Stara Rzeźnia

„Lato 1993”, reż. Carla Simon, Hiszpania 2017, 93 min. + filmoterapia

 

19:00, Stara Rzeźnia

„Sing Street”, reż. John Carney, Irlandia 2016, 106 min.

 

7 października, niedziela

11:00-13:00, centrum Szczecina

Szczeciński Spacer Filmowy

 

16:00, Stara Rzeźnia

„Młodość Astrid”, reż. Pernille Fischer Christensen, Dania 2018, 123 min.

 

19:00, Stara Rzeźnia

ZAMKNIĘCIE PRZEGLĄDU

„Dzisiejsze czasy”, reż. Charles Chaplin, USA 1936, 87 min. + akompaniament fortepianowy w wykonaniu Krzysztofa Baranowskiego