Regaty Poloneza nie tylko na wodzie – FILMY W STAREJ RZEŹNI

W Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia kolejny raz odbędą się wydarzenia powiązane z jednym z największych żeglarskich wydarzeń w naszym regionie – mowa o Regatach Poloneza. Ceremonia otwarcia regat odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 10.00 na Łasztowni. Wezmą w niej udział zawodnicy, ludzie kultury, a także władze naszego miasta i regionu oraz oczywiście wszyscy pasjonaci żeglarstwa. Kilka godzin później na Odrze będą miały miejsce krótkie wyścigi, które będzie można oglądać z bulwarów oraz z Mariny na Wyspie Grodzkiej. Ceremonia otwarcia to nie jedyne wydarzenia na które zapraszamy mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na projekcje filmów w ramach XIX Baltic Polonez Cup Race 2018, która odbędzie się CKE Stara Rzeźnia w sali Iluzjon o godzinie 16:00. Wstęp na projekcie filmowe jest bezpłatny. To propozycje dokumentalne, które przedstawiają osoby i wydarzenia istotne dla świata żeglarzy.

1 „Pierwsza dama oceanów – pochwała żeglarstwa” to filmowa lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika żeglowania. To niemal półgodzinny seans i spotkanie z kapitan Krystyną Chojnowską-Liskiewicz.

2 „OPTY-mista”, najnowsza „Pochwała żeglarstwa”, o Leonidzie Telidze i Jego „OPTY” w setną rocznicę urodzin Żeglarza i pięćdziesiątą rocznicę rozpoczęcia Jego rejsu dookoła świata

Filmy, które zobaczymy w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia są zapisami życia z kapitan Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz, pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła dookoła ziemię. Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 żeglarka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata w pobliżu wysp Zielonego Przylądka, przepływając samotnie 28 696 mil morskich. „OPTY-mista” to dokumentalny zapis życia Leonida Teligi, pierwszego Polaka, który samotnie okrążył Ziemię na drewnianym jachcie „SY Opty” w latach 1967–1969. Rejs zakończył się 30 kwietnia 1969 w Casablance i do dzisiaj uznawany jest za jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć w historii światowego żeglarstwa.

Projekcje filmowe odbędą się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia – start o godzinie 16.00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp jest bezpłatny. Poza prezentacjami filmowymi planowane są rozmowy z obecnymi w Szczecinie żeglarzami i ludźmi morza.