Misja Starej Rzeźni

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia funkcjonuje na kulturalnej mapie miasta od marca 2015 roku. W tym czasie odbyło się kilkadziesiąt rozmaitych wydarzeń o charaltere kulturalnym, rozrywkowym, społecznym oraz gospodarczym i biznesowym. Nasza instytucja jest otwarta na współpracę z instytucjami miejskimi, a także organizuje wiele wydarzeń we własnym zakresie. Wiele z nich jest organizowanych cyklicznie. Starą Rzeźnię odwiedzają najpopularniejsi polscy artyści, a plany na najbliższe miesiące zapowiadają się imponująco.

Od momentu powstania zasadą Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia było przyciąganie mieszkańców miasta na zasadzie „od juniora do seniora” – Prezes Laurze Hołowacz, inicjatorce powołania naszej instytucji zależało żeby w Starej Rzeźni każdy znalazł coś dla siebie. W czasach gdy CKE rozpoczynało swoją działalność na Łasztowni nie działo się zbyt wiele – stąd nasze pionierskie działanie okazało się ciekawą propozycją dla ludzi, którzy chcieli przyjemnie spędzić czas w restauracji z ciekawym widokiem na Odrę czy kupić lokalne pamiątki w jednym takim miejscu w mieście jak Kubryk Literacki. Z czasem zwiększała się ilość wydarzeń własnych organizowanych przez Starą Rzeźnię – mowa zarówno o wystawach lokalnych artystów, spotkaniach autorskich z pisarzami, koncertach wykonawców ze Szczecina, ale i gwiazd polskiej sceny muzycznej. Plenerowym wydarzeniem, którego misją było przyciągnięcie ludzi na Łasztownię były „Dni Ulicy Zbożowej”, które odbyły się pierwszy raz pod koniec sierpnia 2015 roku. Obecnie przygotowujemy czwartą odsłonę wydarzenia, której program prezentuje się równie imponująco jak w latach ubiegłych.

Od samego początku możemy powiedzieć, że zainteresowanie ofertą i propozycjami Starej Rzeźni było bardzo duże. Nasze inicjatywy różnią się od tego co proponują miejskie jednostki kultury, a kameralny klimat i atrakcyjna, modna lokalizacja powodują, że większość podejmowanych inicjatyw spotyka się z akceptacją mieszkańców miasta i bardzo dobrą frekwencją. Niemal bez przerwy na ścianach „Galerii Szczecińskiej” można zobaczyć wystawy lokalnych twórców. Przez ponad trzy lata istnienia naszej instytucji doczekaliśmy się cyklicznych wydarzeń takich jak: „Szwajowa niedziela”, „Dzień z Filipinkami”, „Gwiazdka nad Łasztownią” czy „Tango Gryf Maraton” – tutaj odbywały się także okolicznościowe wydarzenia w czasie trwania The Tall Ship Races 2017 oraz finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Starej Rzeźni występowali tacy artyści jak: Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Janusz Radek, Kasia Kowalska, Smolik i Kev Fox, VOX, Czesław Mozil, artyści Piwnicy Pod Baranami czy liczne projekty szantowe i marynistyczne, które Stara Rzeźnia aktywnie wspiera. W naszej instytucji odbywają się także liczne koncerty charytatywne oraz wykłady i prelekcje o społecznym charakterze. Blisko współpracujemy z organizacjami pozarządowymi jak choćby Stowarzyszenie Progressum czy Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Każde wydarzenie organizowane przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia promowane jest w mediach lokalnych. Informacje pojawiają się w mediach społecznościowych,  a także na portalu prowadzonym przez Fundację Moja Łasztownia. Informacje o naszych inicjatywach można też przeczytać m.in. w „Kurierze Szczecińskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Głosie Szczecińskim”, „Naszym Mieście”, „Tygodniku Szczecina”, na portalach wszczecinie.pl, szczecinnonstop.pl, szczecinbiznes.pl, izba.info oraz w stacjach radiowych takich jak: Radio Szczecin, Radio Plus, Radio Eska, Radio Wawa, Radio RMF MAXX oraz w innych mediach. O naszych wydarzeniach informuje także lokalny oddział Telewizji Polskiej.

Najbliższy sezon jesienny prezentuje się imponująco – przed nami szereg wydarzeń, które już teraz warto zapisać w swoich kalendarzach. Odbędą się koncerty m.in. Johna Portera, Mery Spolsky, Marka Napiórkowskiego czy kolejna odsłona popularnego cyklu Swinging With Sinatra. Planowana jest trzecia odsłona „Dnia z Filipinkami” oraz zimą „Gwiazdka nad Łasztownią”, zaprosimy Państwa na wykłady prof. Jacka Rudnickiego oraz coach Małgorzaty Krawczak. Pomysłów jest jednak jeszcze więcej i z kolejnymi tygodniami ich szczegóły będą docierać do odbiorców. Zapraszamy do śledzenia mediów społecznościowych Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz do odwiedzania portalu Moja Łasztownia.