Światowe Dni Morza na Łasztowni. ZOBACZ PEŁEN PROGRAM WYDARZENIA!

Łasztownia jest centrum Światowych Dni Morza

Światowe Dni Morza nazywane są najważniejszym morskim świętem Narodów Zjednoczonych. Patronuje im Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) –  organizacja wyspecjalizowana ONZ. Wydarzenie w Szczecinie odbywać się będzie od 13 do 15 czerwca.  Jak informują organizatorzy do Szczecina przez trzy dni przybędzie kilkaset najważniejszych osób z całego świata zajmujących się gospodarką morską, przemysłem stoczniowym, ekonomią, ekologią i rybołówstwem.  Światowe Dni Morza to nie tylko konferencja merytoryczna i obrady na szczycie, ale i atrakcje dla mieszkańców. Festyn morski zapowiada się bardzo interesująco, a w jego organizację zaangażowanych jest szereg podmiotów takich jak np. Akademia Morska czy PGW Wody Polskie.  Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia będzie miejscem gdzie zgromadzi się zaplecze techniczne, organizacyjne oraz biuro prasowe Światowych Dni Morza.  Dodajmy, że w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się także 6. Kongres Morski, wydarzenie to w tym roku jest elementem towarzyszącym Światowym Dniom Morza.

Podczas konferencji na Łasztowni będą dyskutować o przyszłości branży. Hasłem przewodnim będzie: „Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości”. Przygotowano także szeroki program atrakcji dla mieszkańców. Na Łasztowni zacumują atrakcyjne do zwiedzania jednostki, w tym słynny „Dar Młodzieży” czy po raz pierwszy w Szczecinie ORP Kormoran, najnowocześniejsza tego typu jednostka w Polsce. Inne pływające jednostki to np. lodołamacz „Andrzej”, czy „Nawigator XXI” należący do Akademii Morskiej w Szczecinie. Planowane są także atrakcje i warsztaty dla najmłodszych, kino pod chmurką, czy morskie centrum edukacyjne – od 10.00 do 20.00 w środę trwać będzie „Festyn morski” podczas którego przewidywane jest mnóstwo rozrywkowych atrakcji dla mieszkańców, bardzo ciekawie zapowiada się także eksperymentalna strefa przedstawiana przez organizatorów jako Mobilne Centrum Edukacyjne. Od 12.00 do wieczora codziennie odbywać się będą pokazy kulinarne w wykonaniu najlepszych szczecińskich kucharzy. Dla wszystkich zainteresowanych odbywać się będą także wycieczki statkami białej floty oraz wycieczki z przewodnikiem po Szczecinie. Atrakcją może być także letnie kino pod gwiazdami.

Organizatorem wydarzeń w ramach Światowych Dni Morza jest organizacja Pro Publico Mare. Łasztownia więc zaledwie kilka dni po „Dniach Morza” znów będzie centrum wydarzeń szczecińskich i mowa nie tylko o ważnych debatach, ale i atrakcjach rekreacyjnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

INFORMACJE O LODOŁAMACZU ANDRZEJ:

Wybudowany przez Morską Stocznię Remontową „Gryfia” S.A. w Szczecinie  dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, statek – lodołamacz liniowy o nazwie ANDRZEJ, zarejestrowany został w Urzędzie Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie pod nr SZ-01-241. Jednostkę pływającą cechują następujące parametry: długość 30,10 m, szerokość 7,80 m, zanurzenie minimalne 1,46 m, wyporność 258,84 m3, moc silników 784 kW.

Jest to lodołamacz liniowy, który ma za zadanie przemieszczanie się za lodołamaczami czołowymi, poszerzanie włamanej przez nie „rynny” w lodzie oraz rozdrabnianie powstałej w wyniku lodołamania kry celem zapobieżenia jej grupowaniu się i tworzeniu wtórnych zatorów lodowych. Funkcja tego lodołamacza jest niebagatelna zważywszy na specyfikę rzeki Odry i występowanie w wielu jej miejscach zakoli i zwężeń, w których z łatwością dojść by mogło do tworzenia się zatorów powstających ze spływającej kry, mogących grozić powodzią zatorową obszarom sąsiadującym z korytem rzecznym. Praca zespołowa lodołamacza liniowego ANDRZEJ będzie miała za zadanie ochronę przeciwpowodziową obszarów przylegających do rzeki Odry.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Łasztowi od 13 do 15 czerwca!