Szczecińska młodzież poznała smak żeglowania

Za nami Dni Morza_Sail Szczecin 2018. Niewątpliwie byliśmy świadkami i uczestnikami wielkiego żeglarskiego święta. Ten niezwykły klimat można było poczuć zwiedzając pokłady zacumowanych w Szczecinie jednostek. Największą z atrakcji był krótki rejs jednym z 12 oldtimerów, które pachną drewnem, historią i przygodą.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9 został zaproszony przez stację Szczecin-Pilot na pokład s/y Ernestine. Młodzież z klas integracyjnych mogła zobaczyć Szczecin od strony wody, a także dzięki kpt. ż.w Jurkowi Pawłowiczowi mogła poznać „od kuchni” pracę pilota, który wprowadza i wyprowadza jednostki z portu w Szczecinie. Ufundowany przez stację Szczecin – Pilot rejs prowadził przez Wyspę Grodzką, Wieżę Bismarcka oraz obszar między stoczniami. Dla wielu osób było to pierwsze zetknięcie się z żeglarstwem i walorami wodnego Szczecina.

11 czerwca w poniedziałek w rejs na trasie Szczecin – Świnoujście jednostką ORP Kontradmirał Ksawery Czernicki popłynęły dzieci ze Stowarzyszenia Serduszko na Dłoni z Bydgoszczy i Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 ze Szczecina. Tym razem w ramach długoletniej współpracy z Centrum Żeglarskim, gości podjęła 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.