Kapitan Maciejewicz. Maszt już jest. Teraz czas na Pomnik?

Ludzie Morza zabiegają o to by „kapitan kapitanów” był bardziej obecny w przestrzeni publicznej. Po pięciu latach słynny maszt stanął ponownie na ulicach miasta, a dokładniej na bulwarze na Łasztowni. Teraz wraca pomysł budowy pomnika Kapitana Maciejewicza. 12 czerwca w Starej Rzeźni odbędzie się spotkanie podczas którego komitet inicjujący przedstawi pomysł na budowę pomnika.

Czesław Kramarz, inicjator powstania pomnika Kapitana Konstantego Maciejewicza mówi, że życie najsłynniejszego polskiego Kapitana Żeglugi Wielkiej powinno być inspiracją dla każdego pokolenia młodych żeglarzy i marynarzy. Miał on okazję znać Maciejewicza osobiście  i jeszcze za swojego życia wyraził on zgodę na używanie jego imienia przez drużynę harcerską, którą Pan Kramarz prowadził jeszcze w latach 70. – Mnóstwo jest informacji na temat Maciejewicza, statek, Liceum Morskie, drużyna harcerska, placówki oświatowe, ale nie ma pomnika. Idea cała polega na tym, że takiego obiektu nie ma, bo przecież nikomu w historii takich wyczynów jak Maciejewiczowi nie uda się powtórzyć, po raz pierwszy na świecie prezentował biało-czerwoną banderę po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jeszcze żyją jego pierwsi wychowankowie, którzy wspominają Szkołę Morską w Szczecinie, znam ich osobiście i podjęliśmy temat budowy pomnika. Pomnik powstałby w pobliżu wejścia do szkoły na ul. Piastów 19 gdzie obecnie jedną ze swoich siedzib ma Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny – mówi Czesław Kramarz. Idea budowy pomnika zjednoczyła grupę zainteresowanych ludzi, którzy powołali do życia stowarzyszenie lobbujące za powstaniem monumentu w przestrzeni miasta.

Pomnik ma już swój projekt, a autorzy koncepcji uważają, że miasto powinno postawić Kapitanowi monument, który nie będzie skromny, a widoczny i przyciągający uwagę. – To powinien być hołd złożony przez tych, którzy go znali, w miejscu gdzie były jego korzenie, jego miejsce zamieszkania i praca. On spędzić 25 lat życia na budowaniu morskiej tożsamości Szczecina. Nasz pomnik to inicjatywa skromniejsza i nie widzimy przeszkód by takich obiektów było jeszcze więcej. Stowarzyszenie zabrało się za ten pomysł nie angażując miasta, chcemy dojść do etapu kiedy to będziemy musieli załatwiać procedury formalne i dokumentacyjne, liczymy na dużą przychylność, chcielibyśmy uniknąć np. konkursów architektonicznych, mamy już swoją koncepcję i pomysł na to jak ten pomnik powinien wyglądać – dodaje. Czesław Kramarz mówi, że koncepcja pomnika została zaakceptowana przez rodzinę.

Spotkanie na temat pomnika Kapitana Konstantego Maciejewicza odbędzie się w Starej Rzeźni 12 czerwca o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.