Z Łasztowni prosto do… Skandynawii! Niezwykła wyprawa. ZDJĘCIA!

Klub Miłośników Turystyki Rowerowej Gryfus od lat – podobnie jak Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia – bierze udział w obchodach Dni Skandynawskich. Grupa rowerzystów bierze udział w wyzwaniu jakim jest rowerowe pokonanie dużej odległości tak by kilometrami przejechanymi na dwóch kółkach połączyć Szczecin ze Skandynawią. Rowerzyści wyruszyli w czwartek, a początkiem ich trasy była oczywiście Łasztownia.

W pożegnaniu uczestniczyli mi.in. Piotr Krzystek – Prezydent Szczecina, Stefan Gullgren – Ambasador Szwecji, Olav Myklebust Ambasador Norwegii, Ole Egberg Mikkelsen – Ambasador Danii, Karsten Nielsen – Prezes Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz przedstawiciele sponsorów z firm Netto Polska, Unity Line oraz DGS Poland.

Trasę tegorocznej wyprawy po Skanii i Kopenhadze opracował Rafał Bednarski – bardzo dobrze znany w środowisku rowerowym przewodnik i organizator wycieczek rowerowych, prowadzący portal krajoznawczy Maxim Getaways. Tak Rafał opowiada o swojej fascynacji stolicą Danii oraz podobieństwach między Szczecinem a Kopenhagą: „Zawsze chętnie wracam do Kopenhagi. Nie tylko dla kopenhaskiej Syrenki, zabytków i nowoczesnej architektury, ale dlatego, że chciałbym, aby nasz Szczecin był jak Kopenhaga – przyjaznym miastem dla mieszkańca. Naszą wyprawę do Skandynawii w tym roku zaczynamy z Łasztowni – miejsca gdzie w długiej perspektywie czasu ma powstać Waterfront. Kopenhaga proces przekształcania starego portu w przestrzeń miejską ma już za sobą. Oba miasta mają centrum z jednej strony rzeki i stary port z drugiej. Oglądając mapy obu miast widać jak wiele mają wspólnego. Jedziemy zachwycać się jak wspaniale poradziła sobie z tym Kopenhaga. Pomagać nam w tym będzie wzorcowa infrastruktura rowerowa. W duńskiej stolicy poważnie podchodzi się do jakości życia mieszkańców. Do tego stopnia, że dziś specjaliści z Kopenhagi doradzają innym miastom na świecie jak przekształcić ich przestrzeń w przyjazną mieszkańcom. Określa się to mianem skopenhagenizowania. I my też jedziemy się skopenhagenizować”.

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie uczestniczą głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Impreza stałą się już wydarzeniem cyklicznym i jest organizowana po raz czwarty.

Warto dodać, że Dni Skandynawskie w Starej Rzeźni odbywały się od 10 do 12 maja i podczas tych trzech dni setki osób uczestniczyły w wydarzeniach takich jak: warsztaty dla dzieci, koncerty, prezentacje artystyczne, prezentacje filmowe oraz spotkania i wykłady dotyczące Skandynawii i kultury krajów skandynawskich. Partnerem wydarzenia było Miasto Szczecin.

Autor zdjęć: Paweł Chajda